Nejste přihlášen/a.
Na takto položenou otázku se nedá jednoduše odpovědět.
Musíme rozlišovat samosprávu a státní správu. Samospráva - občané si v komunálních volbách zvolí své obecní (městské) zastupitelstvo. Zastupitelé si ze svého středu zvolí členy obecní (městské) rady v čele se starostou. Obecní rada navrhuje a obecní zastupitelstvo schvaluje činnosti, stavby, poplatky té své konkrétní obce. Například rozhoduje, jestli se opraví kanalizace v Javorové ulici, nebo v Kaštanové ulici, nebo v obou ulicích. Rozhoduje, jestli se postaví nová tělocvična, nebo opraví atletické hřiště. Jestli bude poplatek za komunální odpad 900 Kč ročně, nebo 300 Kč ročně. Samospráva nemá žádného nadřízeného. Jen občané mohou v dalších volbách buď dosavadní zastupitele znovu zvolit, nebo si zvolit někoho úplně jiného. Aby všechno dění v obcích a městech probíhalo podle platných zákonů, hlídají úředníci státní správy.
Úředníci státní správy dohlížejí na dodržování platných zákonů. Zákony platí pro všechny. Pokud úředník nižší správy (městského úřadu) nedodrží zákon, napravuje to krajský úřad. Ale o nadřízenosti typu ředitel x zaměstnanec se v těchto případech nedá mluvit.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.