Nejste přihlášen/a.
Dobrý den, již dlouho mě trápí sociální fóbie (pokud to, co zažívám, mám takto nazvat).
Projevuje se to vlastně tak, že doma jsem v pohodě, uvolněný, není problém, ale když jdu ven a mezi lidi (hlavně když jdu sám), tak jsem strašně nervózní, příšerně se potím, snažím se zaměstnávat ruky (například mačkám láhev na pití, jelikož mi to trošku pomůže). Proti pocení jsem si koupil driclor a musím říct, že mi to fakt pomohlo, nepotím se už tak strašně, jako předtím, ale i tak se potím stejně všude. Taky mi vadí, když jdu třeba na oběd a sedím s nějakýma lidma, nebo stačí, aby byli nějací lidé v místnosti a už jsem opět nervózní. I když jdu do obchodu, tak jsem nervózní, ono stačí, abych šel jen po chodníku a ikdyž nikdo nikde není, tak jsem prostě nervózní a potím se, už nevím, co dělat.
Když jdu ale s nějakým kamarádem, tak až takový problém nemám, už nejsem tak nervózní a nepotím se. Děje se mi to hlavně, když jsem sám mezi lidmi.
Začlo mi to už na základní škole, ještě stále studuji, dodělávám poslední ročník školy. Mám kvůli tomuto problém si zajít sám i do bufetu a když jde někdo na proti mě, tak to začne ta nervozita, pocení..
Ale když jdu ven večer (po tmě), tak problém zmizí, cítím se uvolněně, normálně.. Rád bych se tak cítil i přes den.
Fakt už nevím, co s tím dělat, k nějakému psychologovi jít neplánuji, nepřipadám si jako nějaký blázen, ale určitě to bude nějaká psychická porucha.
Nejsou na to třeba nějaké léky, po kterých bych se cítil lépe, uvolněný a netížil by mě stres a nervozita?
Díky všem za rady.
Nejdříve si naplánujte právě tu návštěvu u odborníka - psychologa. Je třeba určit příčinu Vašich potíží a snažit se to zvládnout pod dohledem odborníka. Na každého zabírá něco jiného, není vhodné Vám doporučovat jakékoliv léky když nikdo z nás neví, zda je opravdu potřebujete a čím opravdu trpíte. To už se raději poraďte v lékárně, popište jim svůj problém a oni vám doporučí nějaké bylinkové tablety nebo čaje, které Vám neuškodí a třeba pomohou, pokud se na psychologa opravdu neobrátíte.
K psychologovi nechodí blázni. Chodí k němu lidé, kteří potřebují pomoc či radu. Nejen s fóbiemi, ale třeba i se zvládáním pracovní zátěže. Nikdo neumí všechno a není ostuda nechat si poradit či pomoci. Zlomenou nohu si taky nebudete sádrovat sám.
S psychologem si příjemně popovídáte a poradí Vám další postup. Vsadím se, že na příští návštěvu půjdete rád.
A jak budete fungovat v zaměstnání? Cesta do práce, komunikace s kolegy u zakázek, komunikace s klienty, pracovní obědy, cesty domů zpět, kulturní život, založení rodiny? Když budete mít problémy, tak to nikam daleko v zaměstnání nedotáhnete.
Prášky mají vedlejší účinky, časem se i jejich účinky snižují, řeší se to zvýšením dávek a myslíte, že to nikdo nepozná? Některé prášky zpomalují reakce, nebudete stačit v zaměstnání, kde je potřeba rychlost, pružnost, práce se stroji. Začnete blbnout, chovat se nepřirozeně, vyřadíte se zponenáhla z kolektivu, napětí se bude zvyšovat. Uděláte něco nepředloženého.
Někdy zjistíte, že Vás uvolní alkohol a cesta, spirála se roztočí.
Soudný člověk dojde k lékaři a něco se sebou dělá. Nesoudný bývá odvezen do ,,blázince,,.
Jste mladý, budete tedy jíst celý život nějaké prášky, nějaké oblbováky? Nebo chodit celý život po nočním městě.
Pokud to již nyní vidíte, že problémy neukočírujete svým volním, nechtěným-chtěným jednáním, tak jste opravdu adept k vyšetření a podání pomocné ruky od kvalifikované osoby.
Nenechávejte to dlouho, nabalují se na to další problémy a cesta ven nebývá jednoduchá.
Najděte si soukromého lékaře /je placený a není to levná záležitost/, nebo poradnu, at nemáte pro klid v duši záznam ve své zdravotní kartě.
Dobrá cesta je postupné ,,otužování,, v nepříjemných situacích. Mačkat flašku v zimě při -20°C asi nebudete, že?
Najděte si koníčka v divadelním spolku. Začněte hrát divadlo, to lidem s těmito problémy strašně pomáhá. Hrát někoho jiného, vcítit se do pocitů jiných postav.
oprava: at nemáte, pro klid v duši, záznam ve své kartě.
Já mám diagnostikovanou sociální fobii. A víte co je nejhorší? Lidi jako vy, kteří si pletou sociální fobii s obyčejnou stydlivostí, nesmělostí nebo nízkým sebevědomím. Tímhle akorát sociální fobii znevažujete. Takhle sociální fobie totiž fakt nevypadá.
Člověku se sociální fobií (pokud není pod medikací) se při kontaktu s lidmi silně rozbuší srdce, třese se, nemůže mluvit, vyloženě se hroutí a radši by v tu chvíli byl mrtvý, jen aby se té situaci vyhnul - je to vyloženě záchvat. Sociální fobie se často ještě kombinuje s jinými úzkostnými poruchami typu agorafobie etc. Takoví lidé vůbec nemůžou ve společnosti fungovat. Nějaké chození do obchodu nebo chození na oběd někam, kde se pohybuje víc lidí, většinou vůbec nepřipadá v úvahu. Takový člověk může žít jenom zavřený sám doma, nemůže chodit do školy ani pracovat.
To, co popisujete vy, je fakt spíš jenom taková sranda.
Zajděte nejdříve k psychologovi. Je možné, že on Vám pak doporučí návštěvu psychiatra.K většímu klidu a snížení úzkosti pomohou antidepresiva a sedativa (vše na předpis). Jedna z psychologických metod léčby soc.fobie spočívá skutečně v expozice obtížným situacím - záměrně dostanete od psychologa za úkol např. zeptat se někoho na ulici na cestu apod.
a obtížnost situací se pak pomalu zvyšuje.
Je dobře, že jsi to pojmenoval velmi dobře a hned v začátku, tohle s přehnanou stydlivosti nemá nic společného, nadměrné pocení při těchto sociálních situací je už fyzický příznak, někdo má třes, někdo tik, někdo pocení. Něco už o tom vím, můj syn ji má také. Dle popsaných příznaků se jedná o slabší sociální fobii. Návštěvy psychologa se nevyhneš, ale nedej se odradit hned prvním psychologem, který ti nepomůže.Sám se z toho těžko dostaneš, bude se to jen zhoršovat. Když nebudeš mít štěstí na dobrého psychologa, pravděpodobně se dostaneš k psychiatrovi a ten ti ihned nasadí antidepresiva, které v případě fobii nejsou návykové.říká se že slabší sociální fobie se dají velmi dobře léčit pomocí léků.syn se také lékům už 5 let vyhýbá, ale s největší pravděpodobností se tomu stejně nevyhne. Ještě chce zkusit poslední možnost a to u sociální fobie velmi prý účinná, a to skupinová terapie. Tato fobie je velmi záludná a zasahuje do všech složek života, do školy, u kamarádů,v práci, hledání partnera asi nejvíc. držím palce
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.