Nejste přihlášen/a.
Ahoj,
potřebuji poradit. Ucházím se o nějakou pozici, která odpovídá mému vystudovanému oboru. Je legislativně dána "minimální mzda" pro lidi s vysokoškolským vzděláním? Samozřejmě při splnění všech pracovních úkolů a povinností. Občas slyším povídání o tom, že někoho s titulem nevzali do nějaké firmy, protože by ho nemohli dostatečně zaplatit. Co je na tom pravdy? Podle mě přece i študovaný Bc./Mgr. může dělat v jeho oboru za 11 000 Kč hrubého, když by o to stál. Nebo ne?
Absolvente, máte nějaké představy, nějaké názory a ideály. Představte si, že jste dost krvavě vybudoval firmu a máte se co otáčet, abyste ji udržel. Vy, jako majitel, byl byste nadšen, kdyby se u vás o práci ucházel člověk, který vůbec nemá tušení, jak to ve výrobě, v provozu a v životě chodí, ale je plný nápadů a reforem? Vlastně jen chce měnit to, co je ověřené, zavedené, ale on za nic neručí, za nic nezodpovídá, jen je za chytrého, nic mu neříká pane.
Jednou, chvíli po revoluci, jsem si myslela, když jsem odešla od soudružky ředitelky, že dám pauzu a najdu si jinou práci. Šla jsem na Úřad práce. Tož, to byl zážitek! Utkvěl mi v paměti pekař, který řval po chodbě, jak "jim" řekl svoje. Oni, to byli majitelé pekárny, jak on se pohrdavě vyjadřoval, byl to "takový rodinný podnik", kdy ve firmě pracovala celá rodina. A samozřejmě úplně blbě, protože on, pekař, to ví a také jim to řekl. Byl zvyklý, že rodinný podnik za socializmu je něco jiného, než vlastnictví téhož, v jiné době.
Jen tak, na okraj, lidé si opravdu neřeknou, kolik vydělávají. Fakt ne! A když už, tak jsou opravdu, opravdu hloupí!
Když si myslíte, že je to snadné a máte tolik dobrých nápadů, založte si vlastní firmu a buďte si svým vlastním pánem.
Jak už tady bylo řečeno : vítejte v realitě. Resp. v pozdním kapitalismu...
Garantováno není nic, protože "stát je nejhorší hospodář".
A tak se může stát, sám jsem to i zažil, že pokud chcete práci, tak musíte v CV někdy i zatajit své diplomy, schopnosti, znalosti... Nesmíte vypadat jako specialista, ale jako zcela tuctový uchazeč, jinak se Vám ani neozvou. Kecy o trhu, o vzdělání, o snažení nechte dětem z pohádkové říše pravicové mytologie. Toho se nenajíte... Leccos je dnes úplně naruby... Nekompetentní, zkorumpovaní dementi na rozhodovacích pozicích a spousta cenných lidí dělá pohůnky nebo sedí na Úřadě práce... Hniloba současné personalistiky je téma na knihu... Za socialismu někteří nepohodlní vzdělanci, kteří neměli dostatečně pružnou páteř, taky pracovali v kotelnách, apod. To se dnes vrací...
Jako jednotlivec to nemůžete porazit, ale můžete to zkusit obejít a nějak přečkat.
Snad bude jednou lépe...
Je pravda, že dnes VŠ titul je něco jako kdysi maturita. Dnes bez aktivního hledání vhodných pracovních pozic nebo známosti to daleko nedotáhnete. Jak to může pokračovat dál? Dobří řemeslníci, především OSVČ, jsou dnes placeni zlatem. Mají prostě práci jistou. Jsou profese, které se snad nikdy nenahradí strojem - robotem. Vysokoškoláků je dnes přebytek. A nemalá část z nich dělá aspoň přechodně dělníky ve fabrikách. Je vhodné si to dát pak do životopisu? Nebo je lepší si tam dát ÚP? Úřad práce bych přejmenoval na Úřad placení zdravotního pojištění a rekvalifikací. Asi víte proč.
A to si představte, že někteří hlásají zrušení minimální mzdy. Dělalo by se zase za "pade" na hodinu a prý by se takhle snížila nezaměstnanost. Ano, zaměstnavatel ušetří, "zbyde mu na pivo" a nádeník bude spokojen, že má na chleba a nemusí dělat někde na černo nebo pobírat invalidní důchod a sociální dávky.
Musite byt sikovni , shanet zakazky a hlavne pracujete rukama.
Ale běžte - znám dost OSVČ, kteří skutečně rukama nepracují. Jenomže holt mají jiné vzdělání - třeba i některý z těch "zbytečných" VŠ oborů.
Ano, pracujete sice rukama, ale na sebe. Jste svým pánem. Můžete se rozhodnout, jestli jít do práce na 6 nebo na 9... Také Vám nikdo neurčuje v kolik musíte jít z práce "domů". Můžete mít svoje webové stránky a nebo člověka (třeba z rodiny), který Vám je bude spravovat a třeba i domlouvat zakázky.
Je to rozhodně lepší, než být někde zavřenej ve fabrice u pásu/stroje a nechat se buzerovat od zaměstnavatele za malé peníze. V mnoha fabrikách jsou přes letní měsíce velmi vysoké teploty. Pracovní oděv/obuv si vybrat nemůžete a mnohdy jsou to monterky až po paty, pracovní boty, rukavice nebo i přilba.
Vážně si myslíte, že když někdo "pracuje na sebe", nikdy není nikde zavřený, má vždycky na pracovišti teplotu, která mu vyhovuje, může si vybírat, jak se oblékne a nemusí používat OOPP?
Oblékání a OOPP se řeší jen na některých velkých zakázkách, jinak to nikdo neřeší. Stačí, když bude člověk používat hlavu, jinak mu nepomůže ani 10 ochranných pracovních prostředků. Někdy jsou OOPP spíše na obtíž, než zdraví prospěšné věci pro pracovníka. Ale kdo nikdy nepřičuchl k manuální práci, nemůže posuzovat.
Není stejná. Je to podle pracovní smlouvy zaručená mzda. Od ledna příštího roku se zvyšeuje podle přijatého zákona. Servírka nemůže mít minimální mzdu jako uklízečka. A toto platí už dávno. A to je také důvod z jiného dotazu, proč zaměstnavatel trvá na mlčenlivosti o mzdě pod pokutou nebo vyhazovem.
No tydle smlouvy o mlčenlivosti ohledně mzdy jsem nikdy nepochopil. Kde to žijou? Jsou naivní, když si myslí, že si lidi mezi sebou neříkají kdo kolik "zarobí". Většinou to není za účelem závisti nebo vychloubání, ale pro přehled a motivaci, že jednou se budu mít stejně jako oni anebo že na tom nejsem zrovna nejhůře. Mě například zajímají průměrné mzdy v různých profesích v mém kraji.
Zaměstnavatel na volné místo za 11 000 má určité požadavky, tedy i nejvyšší ukončené vzdělání.
Člověk s vysokou školou je pro to místo překvalifikovaný.
Personalista ví, že by to v budoucnu mohlo přinést problémy. Pracovník se bude cítit podhodnocený, že má navíc a po zapracování /i dříve/ ze zaměstnání odejde a budou muset hledat nového pracovníka, a to stojí peníze.
Vysokoškolsky vzdělaný člověk na takovém místě se může projevit jako štoura, pan chytrý. Hledat i chyby v řízení, v systému práce, bude klást požadavky, hrát si na chytrého podle zákoníku práce, na co má nárok, nebo co se smí a podobně.
Říká se - svůj k svému. Tedy jít po takovém postu, na který jsem vystudoval, aby moje vzdělání přineslo společnosti užitek. Stát do mne investoval /z daní občanů/ a měl bych mu to vrátit. Potom moje vzdělání byly vyhozené peníze a dotyčný člověk se měl pouze vyučit, nebo ukončit vzdělání pouze střední školou.
Při nástupu do zaměstnání se přihlíží k dosavadní praxi, a též třeba i podle regionu. V Praze bude mzda na jiné úrovni, než na Vysočině, nebo Ostravsku. Rozpětí je podle tabulek. I když budou určitě firmy, které mají nástupní plat v určité výši pevně daný a mzda roste až po zaučení, podle výkonů a podobně.
Na rozpětí mezd ve státním i soukromém oboru se podívejte na NSP - Národní soustava povolání /katalog povolání a kompetencí, požadavky na vzdělání a další zajímavé informace/. Platová rozmezí jsou velice velká. Třeba samostatný projektant elektroenergetických stanic od 20 do 49 tisíc.
"Vysokoškolsky vzdělaný člověk na takovém místě se může projevit jako štoura, pan chytrý. Hledat i chyby v řízení, v systému práce, bude klást požadavky, hrát si na chytrého podle zákoníku práce, na co má nárok, nebo co se smí a podobně.
Říká se - svůj k svému. Tedy jít po takovém postu, na který jsem vystudoval, aby moje vzdělání přineslo společnosti užitek. Stát do mne investoval /z daní občanů/ a měl bych mu to vrátit. Potom moje vzdělání byly vyhozené peníze a dotyčný člověk se měl pouze vyučit, nebo ukončit vzdělání pouze střední školou."
Proč by někdo nemohl říct svůj názor na řízení a systém práce? Já myslel, že každý zaměstnavatel si přeje mít zaměstnance, které práce zajímá a přemýšlí o jejím vylepšení nebo usnadnění výrobních postupů. Ale co to tu vlastně žvatlám. Tady se dělá za hodinovku, tak hlavně co nejvíc natáhnout čas, pokud to jde, at už mám tu osmičku nebo dvanáctku za sebou. Nejsem přece placen za množství vykonané práce a přemýšlení, že ano...
Existuje "minimální mzda"- "nejnižší přípustná výše odměny za práci v základním pracovněprávním vztahu" (§ 111 ZP) a "zaručená mzda"- "Zaručenou mzdou je mzda nebo plat, na kterou zaměstnanci vzniklo právo podle tohoto zákona, smlouvy, vnitřního předpisu, mzdového výměru nebo platového výměru" (§ 112 ZP) - bližší viz cit. zákon.
Méně než minimální mzdu brát nemůžete, zaručená závisí na profesi, respektive vykonávané práci - viz např. zde student.cz/...
Ale jak už bylo uvedeno, překvalifikovaného pracovníka zaměstnavatelé vidí neradi.
Krom minimální mzdy existuje zaručená mzda, jejíž výše je závislá na náročnosti vykonávané práce, ale ta je de facto nevymahatelná, pokud nemáte v zaměstnání odbory, které se aktivně perou za práva zaměstnanců. Jinak nevím o nikom, kdo by se se zaměstnavatelem soudil o zaručenou mzdu. V soukromé sféře má většinou každý to, co si se zaměstnavatelem vyjedná.
Ale ano, znám vysokoškoláky, kteří dělají za velice podprůměrnou mzdu (třeba i za těch 11-12 tisíc hrubého), ač je to pozice, na kterou je vyžadováno VŠ vzdělání - například advokátní koncipienti, zaměstnanci různých neziskovek a ve státní správě to ihned po vystudování bez odpracovaných let taky není žádná hitparáda... nemluvě o doktorandech - ale to není klasický pracovní poměr, tam je to něco jiného, ale jsou to taky vysokoškoláci.
jj, je něco pravdy na tom, že někoho s VŠ titulem nevzali do práce právě proto, že má VŠ titul. S vysokoškolskými absolventy je jeden problém. Čerstvě vystudovaného magistra nebo inženýra nemůžete posadit na místo pro absolventa SŠ, protože hned po získání praxe vám dá výpověď a uteče.
I vy dáte výpověď a utečete.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.