Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Inkaso a SIPO

Od: roxy odpovědí: 13 změna:

Zdravím, ráda bych správně pochopila pojem "inkaso" a "SIPO" a jejich používání. Po přečtení článků na internetu v tom nemám úplně jasno.. Když bydlím v domě/bytě, musím pravidelně platit za elektřinu, plyn, vodu, atd. Můžu za všechno platit zvlášt. Pochopila jsem, že SIPO je služba, při které se platí všechno najednou, aby to bylo jednodušší. Jak to funguje? To se dohodnu s poskytovatelem služeb a poštou a každý měsíc mi přijde složenka se všemi výdaji? Prý to jde buď platit v hotovosti nebo přes účet. Mohli byste mi prosím vysvětlit, jak to funguje?

A "inkaso" jsem pochopila tak, že dám poskytovateli služeb, za které platím, souhlas, aby mi určitou měsíční částku strhával z účtu bez ohledu na výši. Třeba teď v září to bude 1000 Kč a v říjnu 1500 Kč. Je to tak, že se nestarám o pravidelné placení a banka požadovanou částku sama odečte a pošle výpis? A může mi ten poskytovatel služeb nebo poskytovatelé (pokud jich je víc) předepsat tu částku a pošta mi doručí tu složenku nebo SIPO, abych to každý měsíc zaplatila?

Nějak mi nejde do hlavy, jak se to používá. Bude to tedy banka platit za mě, nebo dostanu předepsané SIPO poštou domů a je na mě, jak to uhradím? Díky

 

 

13 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 

hm*

4x

Uf, to je na dýl ...

Platbu za elektřinu, vodu, plyn atd. z účtu lze činit jednorázovými převodními příkazy (každý měsíc zas a zas) nebo trvalým příkazem (zadá se jednou a pak banka pravidelně sama odesílá stejnou částku na stejný účet sama) nebo povolením inkasa (povolíš třeba max. 3000 Kč měsíčně pro konkrétní cizí účet a tento cizí účet pak může sám inkasovat ze tvého účtu platby až do výše 3000 Kč mesíčně). Každá tato transakce se vždy objeví v bankovním výpisu.

Výše popsanými způsoby lze řešit nezávisle platby jednotlivých dodavatelů. Nebo si můžeš v České poště založit SIPO, dostaneš zvláštní číslo a dodavatelům (kterým chceš) ho můžeš sdělit a oni budou své požadavky posílat České poště. Pošta ti pak každý měsíc pošle doklad s uvedenými jednotlivými požadavky a celý ten doklad platíš naráz jako jednu platbu, Pošta peníze pak rozešle dodavatelům. SIPO můžeš platit jednorázově každý měsíc, nebo povolíš inkaso pro SIPO ze tvého účtu a platba odejde sama. Inkaso pro SIPO bývá v bankovnictví zvlášt, ne mezi obyčejnými inkasy, a bývá strháváno kolem 15. v měsíci, a když se to nepovede, bývá ještě druhý pokus koncem měsíce. Na podmínky inkasa pro SIPO se radši podívej u své banky. SIPO se nedá platit trvalým příkazem, protože může být každý měsíc jiné (některé platby mohou být čvtrtletní, pololetní apod., takže měsíční částka v SIPO se mění).

SIPO by byla dobrá služba, kdyby fungovala podobně, jako internetové bankovnictví. Bohužel ... Kterého inkasníka jednou do SIPO pustíš, toho nemůžeš jen tak odehnat (když nebude chtít). Není možnost SIPO (inkasníky, omezení výše platby apod.) nijak rozumně ovládat. Pošta za nic neodpovídá, všechny případné problémy musíš řešit s inkasníkem. V dnešní době internetových bankovnictví a účtů zadarmo je takto fungující SIPO hodně zaostalá služba.

"...všechny případné problémy musíš řešit s inkasníkem."

Což je zvlášt žertovné, když dotyčný inkasník přestane bez varování existovat. Mám zkušenost s provozovatelem "společné antény" pro několik činžovních domů (cca 60 bytů). Provozovatel antény se o zařízení přestal starat a kamsi zmizel. To ovšem poště nebránilo i nadále po dobu zhruba 1 roku strhávat nájemcům inkaso za používání nefunkční antény, která vlastně už nikomu nepatřila. Pošta o krachu společnosti dobře věděla, ale údajně s tím nemohla nic dělat, že si to musí každý nájemce vyřídit sám. Tehdy ovšem ještě Internet nebyl a dohledat zkrachovalou firmu bylo pro běžného občana prakticky nemožné. Vypadalo to na doživotní závazek. Jednoho dne, bez dalšího vysvětlení, povinné přestaly.

Už je to řada let, ale kam ony peníze vlastně šly, dodnes nikdo nevysvětlil.

 

sipo

2x

Je tu ještě jeden způsob placení. Na poště zřídíš SIPO a nedáš poště souhlas s inkasem . Domu ti přijde bílá složenka (všechny platby dohromady) a tu zaplatíš z inter. bankovnictví. Na zadní straně bílé složenky je číslo účtu atd. Tato služba tě bude stát 10,- Kč. Výhoda - než zaplatíš můžeš si ověřit co platíš, nikdo nic nestrhne navíc. Nevýhoda - platba 10- Kč a pravidelnost placení.

 


2x

Inkaso je způsob platby, při kterém povolíte poskytovateli nějaké pravidelné služby (vodné/stočné, telefon, poplatky za TV...), aby si z Vašeho účtu strhávali příslušnou částku bez Vašeho dalšího příkazu. Výhoda inkasa je, že si poskytovatel služby strhne právě aktuální částku i v případě, že se jedná o proměnlivou částku (elektřina, telefon...).

Rozdíl mezi "inkasem" a "SIPO" je pouze ten, že "SIPO" je zkratka pro "Sdružené Inkaso Plateb Obyvatelstva", což znamená, že jsou Vám platby za jetnotlivá inkasa poskytovatelem inkasa (většinou pošta) strhávána (případně zaplatíte celkovou částku hotově na poště) jako jedna platba, kterou následně poskytovatel SIPO rozdělí příslušným poskytovatelům služeb. Výhoda je ta, že se nemusíte starat o včasné placení několika jednotlivých inkas. Poskytovatel SIPO Vám následně zašle 13,- Kč tištěný cancour papíru, kde máte jednotlivá inkasa rozúčtována.

 


1x

Inkaso je způsob placení převážně služeb tak, že dodavatel služby má váš souhlas k inkasu částky (zálohy) za služby až do určité výše, kterou si stanovíte vy.

SIPO je druh inkasa, při kterém jsou platby sloučeny do jedné a inkasuje je Česká pošta, která je pak rozděluje jednotlivým adresátům. Žádné složenky nechodí, vše se děje automaticky na základě vašeho souhlasu, u SIPA vám každý měsíc přijde Rozpis služeb SIPO, ze kterého přehledně vyčtete, kolik v tom měsíci za které služby bude inkasováno.


doplněno 23.09.17 14:20:

@h4ever: I SIPO lze platit celé přes účet, jen po poště zajít do banky, sdělit jim potřebné údaje a udělit souhlas k inkasu. Nač běhat každý měsíc na poštu s hotovostí?

¨Já jsem to říkal - aby byl doklad. Každého věc, kdo si zvolí jaký způsob.

 

nikdo*

1x

At už se jedná o SIPO nebo o normální inkaso, má to kromě výhod, taky jednu velkou nevýhodu. K danému datu, musíte mít vždy dostatek peněz na kontě. Pokud se vám z nějakého důvodu pozdrží příchozí peníze, nebo je v den platby budete potřebovat na něco jiného, budete mít problém. U SIPO předpokládám, že když bude chybět jedna jediná koruna, tak se neodešle nic. Nemáte v tom okamžiku zaplacenou žádnou platbu. Na rozdíl od inkasa, kdy se odešle vše, na co stačí peníze na kontě, a zbytek vám v internetovém bankovnictví vyskočí v kolonce nezaplacené platby. A vy se pak můžete následně rozhodnout, co zaplatíte dříve a co později. Podle mně je nejvýhodnější platba trvalým příkazem.


doplněno 23.09.17 18:53:

@hm: No já to sem nechtěl psát, protože nevím, jak SIPO funguje dnes. Ale to co píšeš, byla pro mně poslední kapka. Když mi nechtěli zrušit inkaso ze sipa bez souhlasu to inkasníka. Já byl na mrtvici, když jsem zjistil, že budu muset jak uličník, prosit s čepicí v ruce, aby si nebral moje peníze, které jim nepatří. Koukám, že to funguje dodnes stejně.

 

kepler*

0x

SIPO, nebo sdružené inkaso se týká jen pravidelných plateb záloh, které jsou celý rok stejné. S bankou se obvykle dohodne nějaká rezerva pro případ, že některá záloha stoupne. Banka posílá jen potvrzení o platbě která proběhla a je každý měsíc stejné (pokud nedošlo ke změně záloh). Vyúčtování posílá např. dodavatel energií jednou ročně, kdy se vyrovnává rozdíl mezi zaplacenými zálohami a skutečnou spotřebou (přeplatek, nedoplatek).

 

cesmina*

0x

Ano,SIPO lze platit buď tím ,že Vám to banka strhne a odešle tam kam je potřeba nebo ho můžete platit hotově na poště .Přijde Vám taková " bílá složenka" na které je napsané za co budete platit.Např. elektřina ,rozhl.poplatek,telev..poplatek,atd. No a pak to na poště zaplatíte a odnesete si celou tu složenku zpátka akorát bude oražená.

 


0x

U nás platíme SIPO, které jsme si založili na poště. Prostě tam přijdeš, řekneš, že chceš založit SIPO a předáš jim údaje potřebné pro platbu. Pošta tu platbu zprostředkuje. U nás to je tak, že nám přijde složenka na zaplacení, kterou zaplatíme na poště, čímž máme doklad o zaplacení. Ale dá se to udělat i jinak. Pokud máš elektronické bankovnictví, stačí vyplnit příkaz k úhradě v určité částce a banka to pak automaticky každý měsíc uhradí. To musíš ale vyplnit pro každou obchodní společnost platbu samostatně. Soustředěná Inkasní Platba Obyvatel je lepší protože máš vše na jednom místě a provedeš jen jednu platbu za měsíc. Což je levnější a jednodušší.

Pro změnu záloh na SIPU potřebujete znát číslo SIPA, které je uvedené na každé složence.

 


0x

Na Sipu si můžete přihlásit co chcete, klidně můžete platit jen nájem, já tam např. mám mimo něj tv, elektřinu, pevné platby za telefon. A bance dáte trvalý přkaz platit Sipo, Vy dostanete od pošty jen lístek Sipo s rozpisem zaplacených plateb s poznám,ou neplatte.

 

samouk*

0x

Já nemám,ani sipo ani inkaso,naopak veškeré služby,které mám a využívám platím po vzájemné dohodě přímo na jejích učty ze své banky a vždy jednorázově jednou za rok.Stejný postup mám i u ČEZU u kterého mě ani nezajímá jakékoliv roční vyučtování nebo rozpis záloh,to proto,že sí o tom rozhoduji sám a sám také si stanovím,podle mé roční spotřeby kw/h,kolik jim pošlu peněz,vždy to však je tolik,abych měl přeplatek a na to mě stačí umět počítat a mít v bance peníze,což je už to nejmenší,vše ostatní se děje přes počítač eletronicky a zdarma.

 


0x

Já SIPO platím přes banku. Nechávám si, za 10kč? doručit bílý výpis ze SIPO do schránky, kde je rozpis, z jakých plateb je konečná částka. Potřebuji ho k doložení žádosti o příspěvek na bydlení. Jinak lze zdarma, elektronicky. Mobil platím zvlášt, také přes banku, kde jsem si určila strop, 250 kč. Když překročím nebo mi byl mobil ukraden, banka nezaplatí, ale upozorní mě. Kontrolu mám v měsíčním vyúčtování a na poštu nemusím. Občas si s dodavatelem telefonicky upravím platbu (elektřinu, plyn, vodu)

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:
Otázky na téma jak zrušit sipo

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]