Nejste přihlášen/a.
Dobrý den.Chtěla bych se zeptat jak vlastně funguje koupě nemovitosti.Dědictvím po otci vlastním 1/4 rodinného domku a 3/4 jsou mé matky.Ta s tím domkem nechce mít nic společného a tak mi nabídla že mi prodá tu svou část za 100 000Kč.Poradil by někdo co a jak?Myslím tím zda budu potřebovat nějaký odhad.Nebo zda někdo neví kolik by mohla být daň.Nikdy jsem s tímhle nepřišla do styku tak jestli by někdo neporadil.Děkuji
A nesouhlasí s tím jen papírově nebo jí jde o peníze? Když to budete kupovat, tak budete muset platit 4% daň z převodu nemovitosti a pokud to není kozí chlívek, tak odhadní cena bude vyšší. Kromě toho budete platit odhad a asi i nějakého notáře nebo právníka. Darovací smlouvu vložíte na katastr za 1000Kč. V případě dědictví zase budete platit poměrně vysoké notářské poplatky.
Takže bych ji dal peníze na ruku a vyřešil to darovací smlouvou (i když takové vztahy v rodině moc nechápu).
Já jí to prostě nedokážu vysvětlit.Ona mi stále tvrdí že nic darovat nechce a chce 100 000Kč.Prý se o tom nebude více bavit.
A jakou reálnou cenu ten dům má? Třeba bude jednodušší zaplatit daň z nabytí nemovitosti než ji to vysvětlovat. Když bude odhadní cena domu 1mio, tak předmětem převodu budou 3/4 v ceně 750tis. 4% daň z nabytí nemovitosti (naprosto nemravná) by tak byla cca 30tis.
Přesto bych ji ještě zkusil předložit darovací smlouvu na dům a vedle toho nějaké častné prohlášení, ve kterém se zavazujete k darování 100tis Kč po převodu domu.
Našla jsem jeden příklad:
Prodej - v případě prodeje paní Kateřina uvažuje o ceně v úrovni zlomkové hodnoty, počítá s deseti procenty z reálné ceny, což je 350 tisíc korun. Protože v domě před jeho prodejem žila 15 let, bude pro ni příjem z prodeje osvobozen. "Vzhledem k tomu, že jde ale o převod nemovitosti za úplatu, nesmíme zapomenout na daň z nabytí nemovitých věcí. Sazba této daně činí čtyři procenta a jejím poplatníkem bude paní Kateřina,"vysvětluje Petr Frisch ze společnosti Pro Factum Consulting a vypočítává dál:
" Uvažujme, že paní Kateřina nemá znalecký posudek. V takovém případě se daň odvádí buď z kupní ceny, nebo z takzvané směrné hodnoty, a to vždy z té částky, která je vyšší. Směrnou hodnotou se rozumí ocenění, které provede finanční úřad. Ten nemovitost ocenil na 3,5 milionu korun. Protože je tato částka jednoznačně vyšší než kupní cena, bude se daň odvádět ze směrné hodnoty. Zákon v tomto případě stanoví základ daně v úrovni 75 procent směrné hodnoty, čili paní Kateřina ve výsledku odvede daň ve výši 105 tisíc korun."
Zdroj: finance.idnes.cz/...
Ještě bych se ráda zeptala na jedno.V tomto domku byla elektřina napsána na matku.Ta jí prý na jaře přepsala na svého švagra.Ten zde prý udělal dluh 4 000Kč.Když jsem se to dozvěděla tak bych chtěla aby se to přepsalo na mě.Budu muset tento dluh uhradit já a nebo ten její švagr?
Za dluh pochopitelně odpovídá ten, kdo jej udělal → zde švagr Vaší matky.
Nezapomeňte si nechat k určitému datu podepsat koncový stav elektroměru → do toho stavu bude elektřinu hradit on, dále Vy. Nejlepší by bylo k dodavateli elektřiny zajít společně a společně tam vyřídit ukončení jedné a uzavření nové smlouvy.
Nevím jak to je Ivzez nyní, ale když já prodávala půlku baráku a elektřina byla na mne, tak mi na EONu řekli, že dokud bude elektřina na mne a nebude přepsána ( na katastru jsem již jako majitelka nefigurovala a ani jsem tam nebydlela) tak je na mne i celé placení. Jinak mi ji odstřihnou. Tak je také možné, když výše uvedený švagr nezaplatí dluh, tak aby to odstřihnutí nebylo provedeno i tady. Ono potom není jednoduché aby to EON znovu zapojil a prý je to spoplatněno.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.