Nejste přihlášen/a.
Nejlepší by bylo s maminkou zajít k jinému lékaři. Je potřeba určit pravou příčinu potíží a začít problém léčit. A léčÍ se tedy maminka se srdcem, když to má údajně od srdce?
To je zrovna věc, která se ke mě také dostala a zaujala. Hned jsem zjistila, že mám také náběh. Inu věk? Ale ne, člověk nemá všechno, co si přečte, ale s tím zadýcháváním mám také problémy.
Vyšlo v deníku Metro 24.8.2017. www.e.metro.cz
Zabíjí častěji než rakovina.
Nemoci srdce jsou nenápadné.
Chronické srdeční selhání se týká každého pátého člověka staršího 40 let.
Nejhorší záludností této nemoci je její nenápadnost.
Chronické selhání srdce totiž nebolí a příznaky si lidé většinou nespojují s nemocí srdce. Navíc řada lidí je považuje za běžný projev stáří. Únavu a vyčerpání již při malé zátěži zaměňují za přepracovanost, oteklé kotnííky spojují s věkem, dušnost zase s přibíráním na váze nebo astmatem.
Mezi další příznaky patří též častější močení nebo ztráta chuti k jídlu.
Kvůli tomu, že řada příznaků na první pohled nemá souvislost s onemocněním srdce, mají problém s diagnostikou někdy i samotní lékaři. Problém je i to, že se vše děje postupně a nenápadně. A lidé přicházejí k lékaři až když je problémy akutně omezují, nebo je potřeba hospitalizace.
Prevence: nekouřit, nepít, snížit váhu, pohobovat se, jíst dostatek ovoce, zeleniny /prostě zdravá strava/ To říká vedoucí odělení srdečního selhání IKEM Vojtěch Melenovský.
Mě to opravdu zaujalo, protože si každý opravdu může myslet, že tyto potíže přicházejí s věkem, vlivem stáří.
Takže lékař by měl udělat důkladnější vyšetření a pacienta pořádně vyzpovídat.
Ovšem na tu prevenci musí lídé myslet už od mládí. Vzpomenout si na stará kolena, to už je pozdě. Od mládí cvičit, nebýt tlustý, dobře jíst. Staráme se s partnerem o jeho babičku, která má srdeční selhávání. Ta se doslova prožrala na invalidní vozík, nedbala rad doktora a teď sklízí, co zasela. Té už žádná prevence a zdravý životní styl nepomůže, už jí zbývají jen ty prášky s vedlešími účinky, protože jen ty jí zatím drží při životě. Ale že i s práškama to srdce odchází, to poznám na zvětšujících se otocích i já jako laik. A když si na jaře vzpoměla, že ona nechce brát léky pravidelně, tak jak jí určili v nemocnici, ale tak jak ona chce, tak do pár týdnů byla na umření. Tělo tak zadržovalo vodu, že krom oteklých kotníků měla oteklé celé nohy, břicho, oční víčka a voda si v podobě velkých puchýřů na bércích hledala cestu ven. Už ani ležet nemohla, při zaklonění na vozíku se dusila, dýchat nemohla. Stačilo nasadit Furon tak jak má a najednou ožila jak rybička. A už nechce jíst léky tak jak ona chce, už si je bere sama, všechny a pravidelně, protože poznala, že bez léků ten konec přijde rychle a hezký nebude.
Potíže s dýcháním bývají u srdečních problémů proto, ze srdce rozvádí okysličenou krev z plic po celém těle a pokud je srdce slabší, kyslík se tělu nedostává (je rozváděn nedostatečně). Proto bývají "srdcaři" unavenější, dušnější. Nejspíš tohle myslel doktor. A pouze doktor může vědět, jestli je třeba léčbu nějak změnit, upravit léky...
Já jenom připojím, že všechny léky mají vedlejší účinky a časem člověk zjistí, že lékař nenápadně předepisuje léky navíc, tuhle na to, tady na ono. Pacient si stěžuje na něco /stalo se vlivem léků/ a lékař opět předepisuje lék na potlačení vedlejších příznaků. Starý člověk pak bere 10 léků denně. Já to znám z rodiny, takže jenom jak to chodí v životě. A staříček je rád, že se mu lékař věnuje, že bere opět další lék. Hleďte, jak jsem nemocný.
Ale vyřadit něco, jak se něco nasadí, to se každý lékař bojí.
Víte, ono to má i druhou stránku. Lékaři, se kterýma jsem se setkal já, říkají pacientům: Musíte zhubnout, pak vám klesne cukrovka i tlak a můžeme polovinu těch léků zrušit. Ale pacient má spoustu výmluv, že zhubnout nemůže, protože nemá čas cvičit a blablabla a radši bere ty léky.
pletiplot - svatá pravda poznaná na sobě. Stačilo shodit 7 kg denní hodinovou rychlejší procházkou a upravit jídelníček (zelenina), vysadili mi lék na cholesterol, najednou cukr je v normě i když byl hraniční. A ejhle, dýchání fajn, ani do druhého patra se nezadýchám, což dříve bylo nemyslitelné.
Když je srdce slabé a nestačí okysličit celé tělo, tělo reaguje tak, že se snaží víc dýchat. Léčba srdce je velmi obtížná, většinou je to způsebno předchozími onemocněními - vysoký tlak, cukrovka, metabolický syndrom, infarkty.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.