Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Vypořádání dědictví se sestrou

Od: shabla odpovědí: 9 změna:

Dobrý den, po otci jsme já a sestra zdědily 1/4 rodinného domu. V příštím týdnu má být dědické řízení. V tomto domě sestra bydlí se svou rodinou a se svým ženatým synem a jeho rodinou, dohromady vlastní zbývající 3/4 domu. Ráda bych se zeptala, jak postupovat v případě, pokud se sestra nebude chtít dohodnout na nějaké sumě, za kterou bych ji svou 1/8 domu prodala. Co nastane, pokud se nedohodneme, příp. jak mám postupovat?

Moc děkuji za odpověď a přeji hezký den

 

 

9 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 

lidka*

3x

Samozřejmě, že nejlepší by byla dohoda. Jiný způsob většinou rozhází rodinné vztahy a to je snad horší, než trochu ustoupit jedna nebo druhá strana. Pokud Váš návrh je na úrovni tržní a nebo odhadní ceny nemovitosti ve Vašem regionu obvyklá, tak by to mělo být v pořádku. Možná, že Vaše sestra chce započítat úpravy, které na domě financovala a které se týkaly i té 1/4, o kterou nyní jde. To je důležitý moment o kterém nepíšete. Jinak když se nedohodnete před jednáním u notáře, Vy budete mít tu svou 1/8 v podílovém spoluvlastnictví a pokud i nadále nedojde k dohodě, jedna z Vás podá na soud žádost o vypořádání podílového spoluvlastnictví a rozhodne soud. Zkuste si sehnat takové argumenty, které by Vaši sestru přesvědčily o tom, že Váš návrh je solidní.

schabla

Děkuji moc za rychlou odpověď. Ano máte pravdu, provedli dost velkou rekonstrukci, kterou já chci ve svém požadavku však zohlednit.

ještě jednu hezký den

lidka*

Tak at se Vám ta dohoda povede. Tahanice kvůli majetku jsem si také zažila a není to nic pěkného. A je třeba vzít v úvahu, že i když Vás by se týkala vlastně jenom rekonstrukce na 1/8 domu, pravděpodobně to zvýšilo hodnotu domu celkově, ne? Ale zase na druhou stranu je třeba posoudit, jakým způsobem získala Vaše sestra větší díl domu. Nebylo to třeba i darování ještě za života rodičů? I to by bylo třeba vzít v úvahu. Teď jsem zrovna četla, že nás čeká poměrně razantní zvýšení soudních poplatků. Tak Vám přeji at se dohodnete tak, aby jste byly obě spokojené. Hezký den!

shabla

Dobré ráno, tak se zdá, že se dohoda vydařila a sestra na můj požadavek přistoupila . Jaké bude mít celá záležitost pokračování? Tento týden jsme pozvané k notáři. On tu naši dohodu sepíše, vystaví nějakou listinu o dohodě nebo musíme jít k jinému právníkovi? Ráda bych měla v ruce nějaký "papír", nebot je mi jasné, že sestra částku nemá ihned k dispozici a nějakou dobu si na převod peněz budu muset počkat. Na základě jakého dokumentu bude pak ta moje 1/8 domu na sestru převedena? Domnívám se, že na základě prodejní smlouvy. Nebo je to všechno jinak? Moc Vám děkuji za odpovědi již dopředu, nebot Vaše předchozí reakce mi velmi velmi pomohly.

Hezký den

lidka*

Tak to je nejlepší řešení, jaké mohlo nastat pro vás obě. Já se domnívám, že pokud dohoda bude v souladu s Občanským zákoníkem portal.gov.cz/... vše by mělo proběhnout u notáře a následně vydá soud usnesení, ke kterému ještě můžete v obvyklé lhůtě podat odvolání. Předpokládám, že sestře by připadla 1/4 domu s tím, že Vám vyplatí v určitém termínu odpovídající částku. Doufám, že se k tomu ještě někdo vyjádří. Zde si nejsem úplně jistá, jestli to bude možné takto uvést v dohodě o vypořádání dědictví. Ale to už bude otázka na notáře, aby Vám poradil, jak nejlépe dohodu o dědictví realizovat. Nakonec ani jeho odměna nebude malá. Na základě usnesení soudu by potom byl proveden zápis do KN. Související článek tuto možnost, kterou uvádím, nevylučuje:

Dědická dohoda
Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Dědická dohoda či přesněji dohoda o vypořádání dědictví je vícestranný hmotněprávníprávní úkon, kterým dědici stanoví (zpětně ke dni úmrtízůstavitele), na kterého z dědiců z dědictví přejdou jednotlivá práva, popřípadě také jednotlivé závazky. Dědická dohoda se uzavírá v rámci dědického řízení zpravidla u notáře jako soudního komisaře a podléhá schválení soudem, který tak činí usnesením. K tomu, aby odpovědnost za nějaký dluh byla v dědické dohodě upravena odlišně, než stanoví zákon, se vyžaduje souhlas dotyčného věřitele, který však není účastníkem dědické dohody.

[editovat]Obsah dědické dohody

Dědická dohoda musí obsahovat určení, jaké majetkové hodnoty (např. věci) náležející do dědictví nabývají jednotliví dědicové. Musí být jednoznačně určeno, který z dědiců určitou majetkovou hodnotu nabývá, přičemž nabyvatel musí být určen u všech majetkových hodnot náležejících do dědictví (není možná dědická dohoda týkající se jen části dědictví). Určitou majetkovou hodnotu může nabýt buď jeden z dědiců, nebo více dědiců do podílového spoluvlastnictví (v takovém případě je vhodné současně uvést velikosti podílů jednotlivých dědiců). Možná je i situace, že si celé dědictví rozdělí jen jeden z dědiců nebo jen někteří z nich; v takovém případě se zpravidla v dědické dohodě výslovně uvádí, kteří z dědicůnenabývají z dědictví ničeho.

Dědická dohoda může obsahovat také určení, na kterého z dědiců přešly jednotlivé dluhy náležející do dědictví (včetně odpovědnosti za přiměřené náklady spojené s pohřbemzůstavitele po odečtení případného pohřebného, což představuje dluhdědictví za vypravitelem pohřbu).

Dále může dědické dohoda obsahovat:


závazek jednoho z dědiců uhradit jinému dědici (na jeho dědický podíl) dohodnutou peněžní částku ve stanoveném termínu (splatnost lze určit pevným datem anebo lhůtou počítanou od právní mociusnesení o dědictví),
zřízení práva odpovídajícího věcnému břemenu jako věcného práva k určité nemovitosti jedním z dědiců (nebo i více dědici) ve prospěch jiného dědice, avšak pouze v případě, že účastníkem dohody je nový vlastník celé věci nebo všichni její noví spoluvlastníci (typicky se jedná o zřízení doživotního bezplatného práva užívání konkrétní nemovitosti, popřípadě její části),
zřízení zástavního práva.

Tento článek o právu je příliš stručný nebo neobsahuje důležité informace.
Pomozte Wikipedii tím, že jej vhodně rozšíříte.
NewPP limit report
Preprocessor node count: 37/1000000
Post-expand include size: 1118/2048000 bytes
Template argument size: 85/2048000 bytes
Expensive parser function count: 0/500
->
Citováno z "http://cs.wikipedia.org/wiki/D%C4%9Bdick%C3%A1_dohoda"
Kategorie: Občanské právo | Dědické právo
Skrytá kategorie: Právní pahýly
shabla

Děkuji mnohokrát, opět jste mi moc pomohla. Věřím, že vše proběhne na základě dědické dohody již u notáře. V této souvislosti mne napadla snad již poslední otázka. Bude se z této dědické dohody platit nějaká daň? Napadá mne daň z příjmu nebo daň z převodu nemovitostí atd.

moc a moc díky a hezký zbytek dne

lidka*

Také díky, rádo se stalo. Snad to proběhne v pořádku - hlavní je ta dohoda - to je velká výhra. Já jsem absolvovala dědické řízení v roce 2003 a při majetku za cca 800 tis. jsem platila notáře skoro 10 tis. Kč. Bylo to jenom jedno sezení asi hodinku (jenom jsem paní notářku musela kontrolovat, protože dělala chyby). To bych také doporučila si pohlídat. Ale já jsem měla "vyhlášenou" notářku a nechtěla jsem to měnit a tím i zdržovat. Co se týče dalších plateb mne už nic nenapadá. Zatím nic nevlastníte a předpokládám, že asi vlastnit nebudete. Dědictví podléhá dani dědické a to byste měla být osvobozena. Vklad do KN si zařídí sestra, takže asi už nic. Odhad nemovitosti asi máte a to je víceméně pro potřebu Vaší sestry. Snad jenom nevím určitě, zda se nezvýšily sazby u notáře. To je právě podle hodnoty děděného majetku, odměny za výkony a výdaje spojené s řízením (poštovné, telefon apod.) A jestli si vzpomenete, dejte prosím k Vaší otázce pár slov, jak to dopadlo. Díky a také hezký den!

doplněno 30.11.09 13:34:

Ještě doplním, že jsem musela uhánět paní notářku, aby to dala také konečně na soud. Ten pokud to schválí, vydá usnesení, kde máte ještě lhůtu na odvolání a teprve potom vše nabude právní moci. Hlavně si tam dobře ošetřete tu úhradu. Bude dobré se dohodnout předem na lhůtě nebo pevném termínu. At se nemusíte zbytečně dohadovat u notáře.

shabla

Dobré ráno, tak a je to ! Včera proběhlo dědické řízení u notáře. Vystavil dědickou dohodu, kde je přímo uvedena částka, kterou je mi sestra povinna vyplatit a rovněž termín vyplacení. Vše proběhlo tak rychle, že jsme jsme se sestrou byly prakticky za 20 minut venku. Jen ta sazba u notáře nás vcelku pobavila. Celkem za obě 11 tis. Kč. No, co je dneska zadarmo, že? Hlavně, že vše dopadlo ke spokojenosti nás obou a rodina stráví vánoční svátky bez rozepří. A to je myslím největší výhra. Ještě jednou bych Vám chtěla moc poděkovat za Vaši neocenitelné rady. Moc jste mi pomohla. DÍKY DÍKY. A dovoluji si popřát hodně klidnu v tomto adventním čase a příjemné prožití svátků.

lidka*

Gratuluju, že jste to se sestrou tak pěkně zvládly. To je fakt výhra, když dědictví nerozhodí vztahy v rodině. Je dobře, že jste měly jasno ještě před jednáním. Ráda jsem poradila - to je tady na poradně běžné. Teď už si pohlídejte, at to schválí soud, dojdete si pro razítko o nabytí právní moci po uplynutí odvolací lhůty. Občas notáři brnkněte - jestli už je to na soudě a nebo i přímo na soud. Díky za přání a také přeji hezké svátky a všechno dobré do roku 2010!

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]