Nejste přihlášen/a.
Zdravím,
kupoval jsem nedávno něco přes inzerát na internetu, a byl jsem jednom kvůli okolnostem nucen slevit ze své zásady nic tohoto typu neplatit předem (mimo portály typu aukro, kde má člověk alespoň nějakou ochranu). Zaplatil jsem tedy část peněz předem, a světe div se, v tuto chvíli nemám ani slíbený produkt, ani své peníze, a navrch naprosto nulový kontakt s prodejcem.
Prodejce nejprve trochu oddalovat odeslání zboží, pak oznámil, že se omlouvá, ale nakonec ho prodávat nebude, a od té doby jede kolotoč dat, kdy údajně pošle peníze zpátky. Ještě mu nějaký čas chci nechat, ale začínám tušit, že k tomu doopravdy nedojde.
Teď k věci - dle mého ryze laického názoru se tedy jedná o bezdůvodné obohacení (dotaz 1 - je tomu tak i v případě, že částka, kterou se dotyčný na můj úkor obohatil nepřevyšuje 5000 Kč?).
Jak dále postupovat? Asi nejjednodušší řešení by mi připadalo požádat o platební rozkaz - jenže neznám přesnou osobu o koho jde. Mám v ruce emailovou adresu a číslo účtu, na který jsem poslal peníze (které mi následně v bankovnictví zobrazuje jiné jméno, než které dotyčný používal v mailech). Co s tím? Nějak v součinnosti s policií si vyžádat zjištění majitele účtu a na něj pak vyžádat ten platební rozkaz..?
Netuším, v těchhle právních věcech jsem úplně mimo, tohle je pár nápadů z toho, co jsem zkoušel vygooglit, než jsem psal sem
Na závěr - sice se nejedná zrovna o moc peněz, řádově je to kolem tří tisíc, takže určitě dost lidí bude namítat, že "nemá cenu se kvůli tomu nikam tahat"... Já věřím, že má - byt s tím třeba bude dost obíhání a papírování, věřím, že ty peníze musí být reálné nějak získat zpět. Krom toho, jde i o princip, to by pak mohlo každému projít cokoliv...
Předem díky za reakce!
V každém případě je to dle OZ bezdůvodné obohacení. Je jedno jestli je to 1kč či milión. Toto je třeba řešit klasickou občanskoprávní žalobou.
Další věc je trestnost. Tam je důležité, jestli jedná úmyslně a nebo prostě jen peníze utratil a teď nemá na vrácení. Protože je to pouze 3tis kč, tak ani v případě úmyslu se nejedná o trestný čin, ale o přestupek. V trestním řízení by se totiž dala nárokovat náhrada škody. Pokud toho nemá více, tak mu úmysl těžko někdo prokáže.(pokud se sám nepřizná)
Můžeš zkusit podat trestní oznámení, které PČR sice odloží, ale třeba se lekne a peníze vrátí.
Tr.z. § 209 Podvod
(1) Kdo sebe nebo jiného obohatí tím, že uvede někoho v omyl, využije něčího omylu nebo zamlčí podstatné skutečnosti, a způsobí tak na cizím majetku škodu nikoli nepatrnou, bude potrestán odnětím svobody až na dvě léta, zákazem činnosti nebo propadnutím věci .
Bezdůvodné obohacení NOZ § 2991
(1) Kdo se na úkor jiného bez spravedlivého důvodu obohatí, musí ochuzenému vydat, oč se obohatil.
(2) Bezdůvodně se obohatí zvláště ten, kdo získá majetkový prospěch plněním bez právního důvodu, plněním z právního důvodu, který odpadl, protiprávním užitím cizí hodnoty nebo tím, že za něho bylo plněno, co měl po právu plnit sám.
Obratte se na policii - jednak je to zadarmo , jednak v tom nemusíte být sám a dotyčnému by se to případně sečetlo. Nemůže se stát nic horšího, než že to odloží. A s právní kvalifikací si nedělejte starost, oni už si to přeberou a případně překvalifikují sami.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.