Nejste přihlášen/a.
Je potřeba rozlišovat výplatní termín, který stanoví (může jej i měnit) zaměstnavatel a období splatnosti mzdy, jímž je podle zákoníku práce (§ 141) celý následující kalendářní měsíc.
Okamžité zrušení pracovního poměru by přicházelo v úvahu v případě, že by Vám zaměstnavatel mzdu (nebo její část) nevyplatil do 15 dnů po období splatnosti mzdy (ZP, § 56, odst. 1 písm. b).
Nyní by bylo možné pracovní poměr okamžitě zrušit kvůli mzdě za březen nebo za duben. Jestli Vám zaměstnavatel dluží za květen, bude nutné počkat do 15. července. Pracovní poměr by bylo možné zrušit teprve 16. července.
Posouvání výplatního termínu (zkusili jste se se zaměstnavatelem nějak domluvit?) je nepříjemné, ale pokud je mzda vyplácena v zákonném termínu, není to důvod k okamžitému zrušení pracovního poměru.
Je velice pravděpodobné, že domluva bude pro zaměstnavatele jen impuls k ještě větším výpadkům při vyplácení mzdy. A když bude chtít, tak vám velice obohatí váš život různými obstrukcemi. Oblastní inspektorát práce je naprosto zbytečná organizace a tak záleží na vás, jaké máte nervy. Možná by pomohlo co nejdříve zajít za zaměstnavatelem s tím, že má výpadky při vyplácení mzduý a pokud to do třeba 5 dní nevyrovná, můžete pohrozit nahlášení na Úřad práce. Třeba. Měl jsem něco podobného a zaměstnavatel se o Zákoník práce vůbec nestaral a ještě vyhrožoval. Dodnes mi dluží za několik měsíců přesčasy, výplatní pásky za 6 měsíců a Inspektorát práce dál ruce pryč, že oni nemají možnost něco vyřešit. Jen udělit pokutu, která jde státu, což zaměstnance vůbec nezajímá a neřeší jeho problém. Prostě se stát chová jako pasák.
Dodnes mi dluží za několik měsíců přesčasy, výplatní pásky za 6 měsíců a Inspektorát práce dál ruce pryč, že oni nemají možnost něco vyřešit.
Existuje instituce zvaná soud. Nemůžu si stěžovat.
Pro podání žaloby k soudu je potřeba to hlavní - důkazy. Pokud zaměstnavatel falšuje docházkové listy, na výplatní pásku nepíše přesčasy, tak jít k soudu znamená téměř jistou prohru a to hlavní, protistrana bude požadovat náhradu výdajů, což může být finanční smrt. Samozřejmě že jsem nechal provést právní analýzu a konstatování je výše popsáno.
Když to shrnu, tak zaměstnavatel si může dělat v podstatě co chce a zaměstnanec naopak musí dodržovat Zákoník práce. Důkazní břemeno leží na žalující straně.
Úřad práce už podobné věci neřeší, dnes k tomu slouží zmíněný inspektorát práce.
Z dotazu to nevypadá, že by zaměstnavatel neplatil, na mne to působí dojmem posouvání výplatního termínu...
Ale inspektorák práce neřeší nároky zaměstnanců a opožděné výplaty stejně tak. Už samotný postup Oblastního inspektorátu práce je natolik směšný, že taková instituce pro zaměstnance nemá význam. Slouží jen potřebám státu. Před návštěvou se několik dní předem ohlásí. Zaměstnavatel samozřejmě závadné praktiky odstraní a kontrola je jen fraška. V mém případě byly docházkové listiny nahrazeny novými, přepsanými bez jediného přesčasu všech pracovníků. Byli vybráni dva "svědci", kteří dělaj nejvíce přesčasů a ti svědčili pracovníkovi inspektorátu práce, že se žádné přesčasy nedělají. Ti ostatní, kteří by mohli něco vykecat měli zákaz přístupu do prostor šaten a jídelny, kde se šetření odehrávalo. Po odchodu inspektorátu se na zeď vrátili původní docházkové listy a pod pohrůžkou pouze základu byla nařízena další pracovní sobota. Tedy už třetí v měsíci. Že probíhalo vyšetřování, kdo si dovolil poslat kontrolu je asi každému jasné.
Pokud si v ČR nezajistí svá práva zaměstnanec sám jakýmkoli způsobem, orgány státu chtějí mít svůj klid a do ničeho nejdou za žádnou cenu. Vše je jen divadlo.
Důkazní břemeno leží na žalující straně.
Samozřejmě. Právě proto nechápu, proč si je neobstará. Jak z vašeho následujícího příspěvku vyplývá, možnosti jsou - zkoušel jste to, nebo si jen potřebujete postěžovat na OIP?
Už jsem psal, že jsem si nechal udělat právní rozbor a je to marné. Zaměstnavatel mi těžko dá okopírovat originální docházkové listy a docela jistě mi nevydá potvrzení o přesčasových hodinách. Nejen že ho právnička k tomuto vyzvala, OIP jsem upozornil na falšování docházkových listin s posláním fotek, jak vypadají originály. Není tedy žádná šance získat důkazy. Takto je postaven náš právní systém. To mi tedy prozraďte, jak získat důkazy od někoho, kdo záměrně porušuje zákon a docela s úsměvem okrádá své zaměstnance. V současnosti má více jak polovina zaměstnanců přesčasy v počty 100 hodin měsíčně, na pásce 0 a odměny k základy 2500 Kč. Z 8 4 dali v současnosti výpověď a zaměstnavatel si je náležitě vychutnává. Já jsem mu řekl, že nejsem jeho milenka, aby mě takto ..bával a odešel jsem v možnostech zákona. Ale zápočtový list jsem nedostal. Až po zákroku ÚP. Nový zaměstnavatel počkal na dodání zápočtáku, jinak tedy netuším co by bylo. Asi lékařský zákrok. To jen připomínka, že když zaměstnavatel nebude chtít, můžete se postavit na hlavu a nikdo vám nepomůže, kromě napsání výzvy. Asi tak.
Ne, neprozradím - máte právní rozbor.
Jen tak tiše podotknu, že já bych půl roku bez výplatních pásek zcela určitě nebyla. Ani bez důkazu o odpracovaných přesčasech. Ale to už je teď zbytečné dál probírat.
Neudělala by jste nic. Na základě oznámení z IOP jsem provedl osobní návštěvu firmy, kam jsem si měl zajít osobně pro výplatní pásky. 45 minut jsem stál před zamčenou bránou, že majitel nemá čas. Důkaz o odpracovaných hodinách by jste nedostala také, protože podle jednoho bývalého kolegy byly originální docházkové listy zničeni právě po provedené kontrole a existuje jen výplatní páska, kde je přesčas nula. Záměrně není zaveden elektronický docházkový systém.
Za právní rozbor jsem samozřejmě musel zaplatit.
Tak bez doložitelných důkazů jít do sporu s jistou prohrou? Tak to mi za to těch několik desítek tisíc nestojí. Nemyslím si, že by protistrana byli hlupáci. To je asi rozdíl mezi mnou a váma.
Už jsem nechtěl reagovat ale nedá mi to. Obstarat si potvrzení o odpracovaných hodinách dle skutečnosti v případě, že zaměstnavatel falšuje docházku tedy opravdu neumím. Jestli vy ano, opravdu před váma smekám. Ale když jsou originály spáleny ( pálil je jeden zaměstnanec spoluodpovědný za evidenci ), tak už žádný důkaz není. Proto bych rád věděl, jakým zázrakem by jste dokázala obstarat důkazy.
Dobrý den.
Takže když mám v pracovní smlouvě napsaný konkrétní výplatní den (15. den v měsíci), tak se jím zaměstnavatel nemusí řídit?
Bod smlouvy 1: Zaměstnavatel je povinen uhradit zaměstnanci za vykonanou práci dohodnutou mzdu ve výplatním termínu.
Bod smlouvy 2: Smluvní strany se dohodly, že mzda, včetně veškerých ostatních složek a jiných peněžitých plnění, mimo cestovní náhrady, na jejíž vyplacení vznikne zaměstnanci nárok v příslušném kalendářním měsíci, bude po provedení případných srážek ze mzdy dle příslušných právních předpisů zaměstnavatelem poukátána bezhotovostním převodem ve prospěch účtu zaměstancem uvedeným v záhlaví této smlouvy a to vždy 15. den v měsíci nísledující po měsíci, ve kterém vznikl zaměstnanci nárok na mzdu.
Děkuji za odpověď
Splatnost mzdy si mohou subjekty pracovního poměru upravit např. v pracovní smlouvě, není to však její podstatnou náležitostí a proto její uvedení je čistě na vůli smluvních účastníků.
Zaměstnanci se často mylně domnívají, že stanovení výplatního termínu znamená současně stanovení termínu splatnosti mzdy. S ohledem na judikaturu a gramatický výklad ustanovení § 141 zákoníku práce je nutno konstatovat, že tomu tak není. Přestože je výplatní termín sjednán, určen nebo stanoven na den dřívější než poslední den kalendářního měsíce následujícího po měsíci, ve kterém vzniklo zaměstnanci právo na mzdu, tzn. ve kterém pracoval, termín splatnosti mzdy tímto není dotčen. Jinak by se splatnost mzdy posuzovala, pokud by bylo výslovně uvedeno, že pravidelný termín výplaty znamená i termín, kdy je mzda splatná. Je tedy nutné důsledně rozlišovat termín výplaty a termín splatnosti mzdy.
Zaměstnavatel by se tím řídit měl, když už to uvedl v pracovní smlouvě, ale právně to nevymůžete. Zákon (konkrétně zákoník práce, jak je uvedeno v první odpovědi v tomto dotazu) umožňuje jistou flexibilitu při výplatě mzdy. Účinně bránit se můžete, až není dodržen zákon, nikoli pracovní smlouva.
a jak je to se stravným (dietama)? ve smlouvě mám napsáno,že budou vypláceny poslední den v měsící nasledujícím po měsíci kdy na ně vznikl nárok. (tedy za červenec budou vyplaceny do konce srpna).
Je náhrada cestovného (stravné/dieta) součástí mzdy? Tzn. stejné podmínky jako při pozdním vyplacení základní mzdy?
ZP § 56 Okamžité zrušení pracovního poměru zaměstnancem
(1) Zaměstnanec může pracovní poměr okamžitě zrušit jen, jestliže,
a) podle lékařského posudku vydaného poskytovatelem pracovnělékařských služeb nebo rozhodnutí příslušného správního orgánu, který lékařský posudek přezkoumává, nemůže dále konat práci bez vážného ohrožení svého zdraví a zaměstnavatel mu neumožnil v době 15 dnů ode dne předložení tohoto posudku výkon jiné pro něho vhodné práce, nebo
b) zaměstnavatel mu nevyplatil mzdu nebo plat nebo náhradu mzdy nebo platu anebo jakoukoli jejich část do 15 dnů po uplynutí období splatnosti ( § 141odst. 1).
(2) Zaměstnanci, který okamžitě zrušil pracovní poměr, přísluší od zaměstnavatele náhrada mzdy nebo platu ve výši průměrného výdělku za dobu, která odpovídá délce výpovědní doby. Pro účely náhrady mzdy nebo platu se použije § 67 odst. 3.
§ 141
(1) Mzda nebo plat jsou splatné po vykonání práce, a to nejpozději v kalendářním měsíci následujícím po měsíci, ve kterém vzniklo zaměstnanci právo na mzdu nebo plat nebo některou jejich složku.
Před cca 2 lety jsem také řešila problém. Obrátila jsem se na Inspektorát práce - úspěšně.
Bylo mi řečeno, že nemají (pravo)moc donutit zaměstnavatele k placení, ale ten pokud neuvede vše do pořádku, mohou mu dát pokutu vysoce převyšující to, co mi dlužil.
Je ale potřeba mít podklady, ty jsem měla.
Tak dnes je 15.září a zaměstnavatel mi ještě nevyplatil ani diety ani výplatu za měsíc červenec. Tudíž mám právo okamžitě ukončit pracovní poměr s nárokem na odstupné. Problém je, že zaměstnavatel odmítne mi to vyplatit. Na koho nebo kam se mám s tímto problémem obrátit? Bez odstupného mi teď zaměstnavatel dluží přes 40 tisíc a nechce se mi se s tím smiřovat a neřešit to.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.