Nejste přihlášen/a.
Dobrý den,
chtěla jsem se zeptat, jestli někdo nevíte, jak dlouho má manžel vyživovací povinnost na bývalou ženu po rozvodu.
Můj přítel se pře dvěmi lety rozvedl a v majetkovém vyrovnání nechal své bývalé ženě 2.000.000Kč, protože jeho bývalá žena je v částečném invalidním důchodu a nikdy už nechce chodit do práce.Jenže strašně utrácí a za půl roku má o milion méně a vyhrožuje, že až utratí všechno zažádá soud o to, aby se o ní její bývalý manžel staral a živil jí. Že na to má právo.
Přítel vydělává 20.000,-Kč měsíčně a je rád, že mu to pokryje jeho náklady. Neumím si představit, že budeme muset živit ještě jeho bývalou ženu.
Můžete mi prosím někdo poradit , co dělat a jak dlouho má bývalá žena po rozvodu nárok na výživné pro sebe.
Moc děkuji za jakékoliv názory.
Zažádat může - otázka zní, zda jí to bude co platné:
NOZ - § 760
(1) Není-li rozvedený manžel schopen sám se živit a tato jeho neschopnost má svůj původ v manželství nebo v souvislosti s ním, má vůči němu jeho bývalý manžel v přiměřeném rozsahu vyživovací povinnost, lze-li to na něm spravedlivě požadovat, zejména s ohledem na věk nebo zdravotní stav rozvedeného manžela v době rozvodu nebo skončení péče o společné dítě rozvedených manželů.
(2) Při rozhodování o výživném nebo o jeho výši vezme soud zřetel, jak dlouho rozvedené manželství trvalo a jak dlouho je rozvedeno, jakož i zda
a) si rozvedený manžel neopatřil přiměřené zaměstnání, přestože mu v tom nebránila závažná překážka,
b) si rozvedený manžel mohl výživu zajistit řádným hospodařením s vlastním majetkem,
c) se rozvedený manžel podílel za trvání manželství na péči o rodinnou domácnost,
d) se rozvedený manžel nedopustil vůči bývalému manželu nebo osobě mu blízké činu povahy trestného činu, nebo
e) je dán jiný obdobně závažný důvod.
(3) Pro vyživovací povinnost rozvedených manželů platí obdobně obecná ustanovení o výživném.
§ 761
(1) Rozsah vyživovací povinnosti a způsob poskytování výživného se řídí dohodou manželů nebo rozvedených manželů; ujednají-li si, že se výživné nahradí odbytným, zanikne právo rozvedeného manžela na výživné poskytnutím odbytného.
§ 762
(1) Nedohodnou-li se manželé nebo rozvedení manželé o výživném, může manžel, který rozvrat manželství převážně nezapříčinil nebo s rozvodem nesouhlasil a kterému byla rozvodem způsobena závažná újma, navrhnout, aby soud stanovil vyživovací povinnost bývalého manžela i v takovém rozsahu, který zajistí, aby rozvedení manželé měli v zásadě stejnou životní úroveň. Právo rozvedeného manžela na výživné lze v tomto případě považovat za důvodné jen po dobu okolnostem přiměřenou, nejdéle však po dobu tří let od rozvodu.
Pokud byl Váš přítel chytrý, tak těch přenechaných 2 mil. Kč označil jako ODBYTNÉ a pak už by jeho bývalá manželka neměla nárok na výživné.
Napsal jsem "označil" rozumí se, že v dohodě o výživném. Když mu tu dohodu s označením poskytnuté částky jako "odbytné" manželka podepsala, tak ztratila právo na další výživné.
Jenže to by musel mít manžel vůči manželce vyživovací povinnost, což zřejmě nemá (usuzuji pouze z dostupných informací) - "Není-li rozvedený manžel schopen sám se živit a tato jeho neschopnost má svůj původ v manželství nebo v souvislosti s ním" (viz výše).
Paní má "částečný invalidní důchod", tedy ID v 1. nebo 2. stupni, což jednak neznamená, že by nebyla schopna se sama živit (Zákon o důchodovém pojištění nezakazuje poživateli invalidního důchodu v jakémkoliv stupni invalidity pracovat a není omezena ani pracovní doba ani výše výdělku.), jednak dost pravděpodobně její snížená pracovní schopnost nebude souviset s manželstvím. Mimoto (nebo právě proto) žádnou dohodou o výživném nemají - viz tazatelka "v majetkovém vyrovnání nechal své bývalé ženě 2.000.000Kč"
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.