Nejste přihlášen/a.
Záleží na tom, jak zaměstnavatel posuzuje noční směny (započtení celé směny do dne, týdne, či měsíce, v němž začala, je jedna ze správných možností) a jak je u něj nastaveno vyrovnávací období.
Zákoník práce žádný "fond pracovní doby" nezná, stanoví pouze týdenní pracovní dobu. Tzv. "fond pracovní doby" je jenom pracovní pomůcka zaměstnavatele.
Pro třísměnný provoz činí týdenní pracovní doba 37,5 hodin.
Zaměstnavatel by měl pracovní směny rozvrhnout tak, aby zaměstnanci odpracovali takto stanovenou pracovní dobu. To se ale nemusí vždy podařit, proto se odpracovaná doba sleduje průměrně za celé vyrovnávací období, jež může činit maximálně 26 týdnů (v kolektivní smlouvě lze dojednat 52 týdnů).
Vše, co zaměstnanci odpracují nad rámec týdenní pracovní doby stanovené zákoníkem práce, je prací přesčas. Je-li u Vašeho zaměstnavatele rozhodným obdobím měsíc (přesněji: čtyři týdny), bude popsaný postup pravděpodobně v pořádku.
Pracovní směnu i rozvrh pracovních směn určuje zaměstnavatel. Zaměstnanec je povinen odpracovat všechny naplánované pracovní směny.
Situaci si mylně vysvětlujete → to, co popisujete, není "nadpracování chybějící směny".
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.