Nejste přihlášen/a.
Pred 5 lety jsem se s pritelem prestehovala do meho rodneho domu.Dum je dvojgeneracni,pul vlastnim ja a pul bratr.Nez jsme se tam nastehovali byt v tom dome jsme si zvelebovali,slo vse s mych penez,ale od pritelovo rodicu jsme si pujcili 20 tisic ktere jsme spolecne splatili s tim,ze pokud se s pritelem rozejdeme dam mu 10 tisic.
Co se tyce financi oba prispivame na domacnost stejnou castkou,co ten danny mesic zbyde to si zase rozdelime.Ted nastala situace,ze nam upladl kus balkonu,ja po pritelovi zadala jestli by me neprispel na opravu,kdyz tu take bydli.Cast by zaplatil i bratr.On me odpovedel,ze ne,ze to neni jeho dum,ze on po me take nechce,abych mu prispivala na provoz auta.Odpovedela jsem mu,ze ja jeho auto za cely rok potrebovala tak 2x,aby me nekam odvezl.Ze on tu bydli takovou dobu a jinde by musel platit najem.Na to me odpovedel,at to zaplati ma dcera ktera tu s nama take bydli a jednou bude dum jeji.Porad o tom premyslim,tak se vas chci zeptat kdo ma pravdu ja nebo pritel...?Jak to resite vy co jste vlastniky domu a bydli tam s vami vas partner ktery tam nema ani trvaly pobyt.
Jste spolu dlouhodobě, tak se snad dokážete domluvit. Neznám vaše majetkové možnosti, taže těžko radit, kdo by měl co platit.
Moje přítelkyně(dnes manželka) také neplatí investice do nemovitosti, protože je mi jasné, že z 15tis výplaty toho moc neušetří. Takže barák jsem koupil já a větší investice platím pouze také já. A nepřijde mi to divné, protože jím mám rád.
Nedivím se, že nechce cpát peníze někam, kde mu nepatří ani klika od dveří. Taky žiju s partnerem v jeho domě. Nikdy by ho nenapadlo po mě chtít peníze na opravu nebo rekonstrukci. Ale pračku, myčku, mrazák, sporák, kuchyňskou linku, tu jsem platila já. Tady vidím krásný dvojí metr. Pokud je nemovitost muže, tak nějak se předpokládá, že partnerka se na opravách podílet nebude. Pokud je nemovitost ženy, po partnerovi se peníze požadují, přece to nebude vše platit žena. A opravdu jste jeho auto využila jen 2x? Nejezdíte nakupovat, na výlety?
Nakupuji pesky,ale pisu,ze jsem ho nezadala aby me odvezl tam a tam.To,ze jsme nekam jeli byl jeho napad.
Tady jde o to,ze jinde by platil najem nebo fond oprav,tady neplati nic takoveho celych 5 let,tak aby prispel 2000 kc...
neprotirecim oba prispivame stejnou castkou a ja bych ted po nem po 5 letech chtela jednorazovy prispevek 2 tisice.
Jednou přítel s Vámi bydlí, tak by měl přispívat i na větší opravy a rekonstrukce. Vůbec nezáleží, kdo je majitelem domu, jinde by platil vysoké nájemné nebo splácel hypotéku. A opravám by se nevyhnul ani na svém. Každý rodinný dům vyžaduje údržbu a peníze, od výměny kotle, přes natření plotu až po běžné vymalování. Ve starších domech je potřeba i větší rekonstrukce, například oprava střechy apod. To je pro něj hodně výhodné, že větší opravy budete platit jen Vy.
Tady jde o to,ze si hned do pusy bere mou dceru ktera s nama bydli,aby ona prispela.Coz ja samozrejme nechci,protoze dcera se za par mesicu odstehuje,tak nechci aby neco financovala.
odstěhovat se odstěhuje..ale stejně se předpokládá, že ten barák bude dědit..pokud ona sama nebude chtít..takže vlastně investuje do svého...Když to vezmu ze svého pohledu...Pokud bych přispíval na chod domácnosti stejně jako ten druhý a barák mi nepatřil...též bych asi takové investice neplatil...proč taky, že...staral bych se max o běžnou údržbu...Pokud bych však bydlel zadarmo několik let...nějakou částku bych přispěl...otázkou je jak velkou..
Pravidla bych stanovila na začátku. Ale - můžete je stanovit i nyní. Do nemovitosti, která není moje, bych se také zdráhala investovat, zvláště, jestli i přítel má někde své děti apod. Zatím jste určitě majitelka vy a rozhodně to nechcete měnit - proto bych znovu stanovila pravidla, byt je to přítel - kolik bude platit místo nájmu - určitě to bude méně, než někde za byt. A na větší rekonstrukce či opravy bych z toho ukládala. Přispívala bych jen na to, co by bylo "havárka" - čili třeba rozbitý kotel, bojler, ap.
Tohle je vždy "jablkem sváru", když se pak jedná dále o dědictví. Jo, a ještě bych si asi tu částku, jež by přítel platil, někde uvedla a nechala od něj podepsat. Může se to zdát přespříliš, ale velice se tohle osvědčilo...
(Nám se stalo dokonce, že po nás po smrti manželovy matky chtěla její dcera nájem za místnost - bez ohledu na to, že manžel udržoval dům i v době, kdy ona byla pouhý puberták, že kvůli domu jsme mnohdy neměli žádnou dovolenou ap.)
Jestli celých pět let jenom "přispívá na domácnost" (voda, teplo, jídlo a podobně) a ani korunu navíc za bydlení, potom je to hlavně vaše chyba. Pán by sice měl přijít s dotazem, kolik na nájem, jenže když to neudělá, musíte požádat rovnou. Když to neuděláte,je pro něj všechno v pořádku, protože si myslí, že to stačí. Po pěti letech se to bude měnit hodně špatně.
Ale argument, že dcera se na opravě nemá podílet, protože se bude stěhovat, se mi nelíbí. Bude to aspoň zčásti jednou i její majetek - a není důvod, aby jí celou údržbu financoval někdo jiný.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.