Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Vydržení pozemku

Od: talirova odpovědí: 3 změna:

Dobrý den,

prosím potřebovala bych poradit,se sousedem jsme měli výborné vztahy.Zhruba před 20 lety jsme přijeli na chatu a pozemek souseda byl bez stavebního povolení,či vytýčení hranice pozemku,oplocen.Překvapilo nás to,ale pozemek nám zůstal přístupný a tak jsme to až tak neřešili.Vede tudy odvzdušnovací ventil pro více chatařů a tak běžně jsme dle potřeby na pozemek chodili. V roce 2013 jsme chatu začali na základě stavebního povolení přestavovat k trvalému bydlení a zjistili jsme,že soused zabral z naší části 35 m2 a z opačné části hranice 50m2 patřící obecnímu úřadu.Po tomto zjištění jsme se se sousedem dohodli o částečném odprodeji a směně pozemku,tak aby se chataři dostali k ventilu a já na svůj pozemek.Bohužel soused si to rozmyslel a přes svého advokáta mi vzkázal,že pokud pozemek neprodám celý,vydrží mi ho a podal na mě žalobu.Pozemek pronajal,nájemníci ho uzamykají a po pozemku se pohybuje pes .K ventilu se nikdo z chatařů nedostane. Můžete mi poradit, zda-li mám jít do soudního sporu,když není možná domluva,děkuji Talířová

 

 

3 odpovědi na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 


0x

Není mi to nějak jasné, ale je fakt, že to nebude jednoduché. Před časem řešili v ČT v pořadu Černé ovce případ, kdy soused nedovolil druhému cestu přes jeho pozemek, ačkoliv cesta byla takto používána od roku 1913 a proto už ten soused do toho neměl co mluvit. Přesto to zatarasil. nebyla s ním žádná řeč, nekomunikoval ani s úředníky a když tam byla ta televize, jak jen zdálky začal cosi blábolit a evidentně už tam zapracovala demence. Vlastně se to vůbec nevyřešilo, takže podobných problémů je kolem víc. Zkuste nějakou právní poradnu, třeba bude někde precedens a soused se zalekne. Nebo i tu televizi, někomu stačí i to.

 


0x

Institut vydržení upravuje Občanskýzákoník č. 98/2012 v §§ 1089 až 1098. Jelikož jde o opravdu složitou problematiku, zkuste si přečíst ten OZ uvedené paragrafy, ale myslím, že opravdu bude lepší se rovnou obrátit na právníka.

 


0x

Znám případ, kdy hamižná sousedka pomocí institutu vydržení okradla mého přítele o cca 150 m2 zahrady. Podle katastrální mapy byla hranice pozemků jasná, ale můj přítel nepostavil na této hranici plot a nechal sousedku postavit plot jak chtěla. Ta po 10 letech začala napadat Katastrální úřad, že má mapy špatně vyměřené a když neuspěla, tak zažalovala mého přítele, že část jeho pozemku vydržela. Přestože existoval písemný důkaz o tom, že nemohla být v dobré víře po celých 10 let vydržecí lhůty, že je vlastníkem části přítelova pozemku, soudce jí vlastnictví přiřkl. Soudci jsou u nás prostě bohorovní a mohou rozhodovat dle své libovůle i proti judikatuře Nejvyššího soudu.

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]