Nejste přihlášen/a.
Dobrý den, nedávno mi umřel otec, který si od nějaké osoby půjčil peníze a každý měsíc mu to splácel. Smlouvu jsme s mojí mamkou nenašli, ale určitě ji bude mít dotyčná osoba... Ty peníze si půjčil mimo manželství, bohužel před 3 měsící se s mamkou vzali... Bude to muset mamka platit i když dluh vznikl mimo manželství? děkuji za odpověď
Proč se trápíte, když ještě vůbec nic nevíte?
Víte, u koho si otec půjčil, kolik peněz, kolik doteď splatil?
Kontaktoval Vás věřitel? Nevíte, jaké kroky bude v budoucnu podnikat. Možná, že už je dluh splacen, nebo zbývá malá částka a věřitel nebude do dědictví vstupovat.
Též nemusí mít smlouvu v ruce, která bude platná, nebude mít všechny náležitosti apod.
Pokud by přece jenom bylo vše OK, tak otec bude mít doma nějaké podací lístky, doklady, či výpis z účtu, kde bude jasné, kolik, komu posílal.
Tedy vyčkejte a netrapte se dopředu. Podle NOZ nastaly nějaké změny v uhrazení dluhů vzniklých před vstupem do manželství, i když to zatajil, a hlavně se to se týká exekucí. Takže pokud byl otec již v exekuci, vstoupil do manželství, tak manželka - vdova, pokud přijme dědictví, bude muset dluhy uhradit.
Domnívám se, že dluh by měl být splacen v rámci dědického řízení.. Není samozřejmě dost dobře možné, aby se po dotyčném například dědila půlka chaloupky ale věřitel ostrouhal... Pokud po dotyčném není co dědit. Potom by se snad manželka mohla zříci dědictví a tím pádem i dluhů ale něco mně říká, že tak snadné to u manželů nebude. Snad někdo upřesní...
Žádný nemovitý majetek po něm nezůstal a movitý prakticky taky nic... jen nějaké peníze na penzijním spoření... Takže já se dědictví určitě zříkám, ale podle me manželka nemůže...
Podle me je nejlepší čekat a dotyčná osoba se může obrátit na soud a ten bude rozhodovat..
Bude to muset mamka platit i když dluh vznikl mimo manželství? NEBUDE!
1. Dluh vznikl před uzavřením manželství!
2. Vždy je možné se dědictví zříci!
3. Pokud by dotyčný dal mamku k soudu tak by ji každý soud měl osvodobit viz 1.
Děkuji za odpověd, ale podle vás by to mamka mohla odmítnout i kdyby dluh vznikl za manželství viz. pod 2... všude jsem totiž četl o nějakém společném jmění manželů atd... že to jakoby přechází na ní automaticky že je to jejich společný majetek (i dluhy) mám v tom ted guláš
Zase pár polopravd. Vůbec nezáleží na nějakém společném majetku. Pochopitelně všichni co přijmou dědictví za tento dluh odpovídají. Pak ovšem zda dědictví přijmou s výhradou nebo bez ní. V jednom případě budou odpovídat za dluhy které se vynoří i v budoucnosti.
Ano dluhy co vzniknou za manželství jsou součástí společného jmění, ikdyž ne ve všech případech.
Takže všichni včetně manželky odmítneme dědictví a věřitelé a banky atd... si můžou stěžovat třeba na lampárně.. je to tak? děkuji za odpovědi
Přesně tak. Se zárukou. Zase pak ale nemůžete po zesnulém nic požadovat. Ale co, když by měl třeba staré akcie v hodnotě několika milionů - moje zkušenost z vlastní rodiny - děda se vzdal v.r. 1952 dědictví, aby nemusel platit milionářskou daň. Při restitucích pak získali majetek naši příbuzní (cca 8 mil.). Jenže, kdo ví co bude. To je je krásná nevyzpytetalnost bytí.
A to je Váš otec, nebo ne? Přijde mi, že Vy jste dospělý, tak vaši rodiče Vás vychovali a žili spolu celý život a teprve před třemi měsíci se vzali? A otec teda krátce poté zemřel? Nebo je to Váš nevlastní otec a Vaše matka ho znala jen krátce. Ale v tom případě Vy po něm nic nedědíte, on snad měl nějakou rodinu než se seznámil s Vaší matkou. Takže Vy se nemáte čeho zříkat. Přihlásí se jeho rodina. A jak jste se teda dozvěděli že si něco u někoho půjčil a že to měsíčně splácel, když jste nic nenašli a říkáte, že ani neznáte jméno toho člověka. Počkejte až dojde k dědickému řízení a kdo bude jako dědic osloven notářem.
A pak píšete, že po něm skoro nic nezůstalo. Nemovitý majetek neměl a zbylo mu nějaké spoření. Asi zanedbatelná částka a něco bude stát pohřeb. Možná že nebude vůbec co dědit, jen ten dluh. Tak se akorát Vaše matka může zříci zbytku peněz a toho dluhu. A když to byl Váš otec tak o uděláte oba. To je úplně na detektivku.
Já to úplně chápu že se vám to celkově nezná, ale moji rodiče jsou opravdu kapitola sama pro sebe... Znají se nevím jak dlouho 25 let, pak se vzali a žili spolu... já jejich syn jsem ale bydlel u prarodičů protože rodiče nebyli schopní se o me postarat... před 10 lety se rozvedli, protože otec nadělal dluhy a udělalo se to tak že dluhy přešli na otce... potom spolu dál žili.. ted již byly otcovi dluhy pod kontrolou a "skoro" splacené, alespon oproti tomu jaké byly dluhy předtím... bohužel se stalo co nikdo nečekal... vím, že dluží v určité bance 50K a tomu člověku podle mamky nějak 90K... ona se ted bojí, že jí bude otravovat atd.. a já jí říkám at s ním nic neřeší jako že o ničem neví a on jestli chce a má vůbec smlouvu tak to pak dá k soudu nebo notáři a ti pak rozhodnou jestli mu musí manželka něco platit...
Ano o to mi přesně jde, vědět, jestli muže i manželka všechno odmítnout (majetek a dluhy)... ale zase mi nejde do hlavy, že by dotyčný věřitel prostě ostrouhal...
Nojo, v životě se dějí opravdu zvláštní příběhy. To by člověk kolikrát ani nevymyslel. Já si myslím že ve Vašem případě bude nutné oslovit někoho opravdu povolaného. Tady Vás sice někdo může uklidnit, protože nemůže znát detaily celého případu a Vy budete pak nemile překvapený. A nakonec se to stejně všechno dozvíte z povolaného zdroje a určitě Vám bude poskytnuta rada a návrh jak z toho ven.
To pak určitě všechno proberem s notářem... ale do té doby nemá nikdo právo po ní nic chtít dokud neproběhlo dědické řízení že? no o me nejde já to odmítnout samozřejme mužu se vším všudy, ale snažím se pomoct jí protože ona nemá o těchto věcech ani páru.. ale děkuji moc za odpověd
Asi by bylo vhodné si něco přečíst o výhradě soupisu pozůstalosti = odpovědnost za dluhy pouze do výše nabytého dědického podílu. Jen pozor, je tam nějaká lhůta (myslím měsíc), stejně jako u odmítnutí dědictví.
A ještě jednou pozor - není tak úplně pravda, že je možno "odmítnout se vším všudy". To jedině v případě, že nemáte potomky.
A pozor potřetí - říkáte, že jste nenašli dohodu o půjčce. Dohledáte aspoň doklady o jejím splácení, respektive zbývající částce? Abyste se pak nedivili, kdyby věřitel (například) požadoval celou částku.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.