Nejste přihlášen/a.
Prosím, co je potřebné abych jako dcera mohla přebírat důchod za otce, který po pádu zůstal v kómatu a dle lékařů se jeho zlepšení neočekává.
Na poště je důchod uschován a připraven k vyplacení po dobu 2 měsíců - sdělení zaměstnanců pošty. Do té doby se jistě tatínek vzpamatuje a bude si důchod moci převzít sám. Vyzkoušeli jsme a je to pravda.
Důchod může být doručen i do zařízení, kde dotyčný leží, nedostane jej do ruky, ale uschovají mu jej do trezoru a při propuštění předají. Ekonomka má vše v evidenci. Tohle jsem ale nezkoušela, připadá mi to zbytečně složité.
Adresát může napsat plnou moc s vlastnoručním podpisem. Platí ale jen na jedno převzetí. Pokud je ale tatínek v kómatu, je jasné, že se nepodepíše a tím tato možnost padá.
Za určitý nevysoký poplatek může pošta vystavit průkazku, na kterou smí opakovaně někdo blízký přejímat za důchodce peníze. Ale i tady je potřebný podpis a ten tatínek v současné době nedá.
Za mě nejlépe počkat, 2 měsíce budou peníze na poště a tatínkovi budou kdykoliv během těch 2 měsíců vyplaceny. To už bude určitě v pořádku, 2 měsíce jsou dlouhá doba a jistě se jeho stav upraví k lepšímu. Jaga.
Průkazku pošta vystaví zadarmo ale jen na příjem zásilek a peněžitych částek ale nikoliv určené do vlastních ruikou. Důchod tatínka Vám nedají. Ani žádná plná moc nepomůže. Mám tyto trable zasebou. Do zdravotnického střediska bych nenechal poslat ani korunu. Na poště jsem zřídil pro matku účet a důchod chodil a chodí tam. Je to nejsnažší cesta. Bylo to vyřízeno do měsíce.
Pokud se budete ptát jak se podepsala na listiny k vyřízení účtu, tak měla matka v tu dobu "světlou" chvilku kdy "zvládla" podpis. Nikdo to nezkoumá.
Asi se v tomto případě nebude jednat jen o důchod. A´T dcera požádá opatrovnický soud aby ji ustanovil opatrovníkem otce s co nejširším rozsahem práv.
Tak to určitě nemá zdravotní pojištovna s důchodem nic splečného. Jedině určení opatrovníka soudem. Potom tam jsou jistá práva ale taky povimosti. Jinak důchod nemá právo nikdo přebírat a manipulovat s ním.
Může být zasílán na místo pobytu pacienta a tam uložen.
Nemáte pravdu. Existuje institut s názvem zvláštní příjemce důchodu. Sám jsem jím byl. Oprávněný příjemce důchodu podává žádost o ustanovení zvláštního příjemce důchodu na městském (obecním úřadu). V žádosti uvede jméno osoby, která by měla být ustanovena zvláštním příjemcem důchodu a důvody žádosti. V případě, že oprávněný příjemce není schopen vzhledem ke svému zdravotnímu stavu žádost sám podat, může ji podat i osoba, která si přeje být ustanovena zvláštním příjemcem důchodu. V tomto případě se nevyžaduje souhlas oprávněného, je však třeba doložit vyjádření lékaře o jeho zdravotním stavu a neschopnosti přebírat důchod. Úřad mou žádost vyřídil do 1 měsíce, ale ČSSZ to trvalo 3 měsíce, než důchod mé matky začal zasílat mně. Důchod lze vyplácet zvláštnímu příjemci v hotovosti, ale také na účet, v tom případě však musí být zřízen účet založený jen k tomuto účelu. Dále se lze něco dočíst zde: cssz.cz/...
Podle mé zkušenosti by měl rozhodnout soud. Ale správný postup by Vám měla poradit sociální pracovnice zdravotnického zařízení, kde je Váš otec hospitalizován. Když se v podobné tragické situaci ocitla kamarádka, soud určil jejího opatrovníka. Byla to jedna ze dvou dcer. (Bohužel, ta "nesprávná", která však jednala rychleji a aktivně soud kontaktovala). Potom jen ona jediná mohla dále řešit všechny úkony ohledně nájmu, plateb, klíčů od bytu atd. Také dostávala od lékaře informace o aktuálním zdravotním stavu matky - a předávala je zbytku rodiny a přátelům. (Toto je běžný způsob, jak nepřetížit ošetřující personál jednotlivými dotazy a telefonáty. Info dostává jeden člověk, který vše sdělí ostatním).
Zdravím, mám zkušenost z nemocnice. Mamince jsem nechala přeposlat důchod tam a na pokladně mi ho vydali na můj OP. Bez problému.
Měla jsem od notáře plnou moc na zastupování ve všech oblastech - úřady, nahlížení do zdravotní dokumentace, pošta aj. Ale pro převzetí důchodu a doporučených zásilek do vlastních rukou adresáta neplatné.
Pokud nemáte plnou moc, průkaz od pošty na vyzvedávání cizích zásilek, nemůžete udělat NIC, to není váš důchod, vy si žijte za své. Důchod nechte přeposílat do nemocnice a až se nemocný uzdraví tak si ho vyzvedne, pokud zemře jde to do dědického řízení.
Ono je pěkné nechat důchod ležet v pokladně nemocnice. Nevím jak dlouho lze. V případě, že nemocný má byt musí se platit nájem, inkaso, energie v bytě, pleny pro něho ap. Kdyby se jednalo o kratší dobu, rodina si vypomůže. Co když tento stav bude trvat půl roku? Ne všichni si mohou dovolit platit výdaje navíc.
Sociální pracovnice v nemocnici by měla poradit.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.