Nejste přihlášen/a.
Stal se mi pracovní úraz. Bylo mi řečeno, že o žádné peníze nepříjdu protože je to za 100%.
Jsem v neschopnosti od 6.2 a dnes přišla výplata, která byla chudší zhruba o polovinu. Kde je teda ten zbytek?
V době nemoci Vám náleží náhrada mzdy od zaměstnavatele do 14. dne nemoci a od 15. dne nemoci nemocenské v obvyklé výši. Vše ostatní je plněním pojištovny z povinného pojištění zaměstnavatelů.
Pojištovna plní až po skončení léčby (ne hned po skončení neschopenky, ale až po skončení rehabilitací, lázní, ...). Po dodání veškerých podkladů má tuším 90 dnů.
Vedle náhrady ušlého výdělku a případné škody (např. na oblečení) budete mít nárok na bolestné a na úhradu účelně vynaložených nákladů v souvislosti s léčbou (doplatky za léky, jízdné za cesty na kontroly, ... → uchovávejte od všeho potvrzení).
Pro úplnost: Doba nemoci z důvodu pracovního úrazu se z hlediska nároku na dovolenou posuzuje jako odpracovaná. Tzn., že se Vám ani v případě, že by neschopenka trvala více než 99 dnů, nebude krátit dovolená.
Tak jak je psáno výše je pravda, podle které to tak v praxi běžně chodí. I když podle zákoníku práce by se mělo postupovat jinak. Přesně toto jsem zažil při dlouhodobé PN, a opravdu vycházet rok a půl jen z nemocenské, je celkem náročné. Při dlouhodobé PN je možnost si nechat od zaměstnavatele nechat spočítat průměrnou mzdu, a sám se spojit s pojištovnou. Každý měsíc pojištovně doložit kopii výplatní pásky, výpis z účtu s výší nemocenské dávky a domluvit si výplatu ztráty na výdělku pravidelně každý měsíc. Ostatní náklady pak uplatňovat po skončení PN.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.