Nejste přihlášen/a.
Dobrý den,Ráda bych se zeptala, mám maminku 77let, ma Alzheimra.Je už přes rok v zařízeni, kde se o ni velmi dobře staraji celý den.Nemuže být sama, potřebuje 24hodinovou péči.Avšak jsou dny kdy kazdýmu říká že muze bydlet sama, chce svuj byt a kde si cosi.Lze takového člověka zbavit svépravnosti v jeho dobro?Sama být nemuze a my jsme se sestrou pracovne vytizeni.Aby ji z daneho zarizeni nevypovedeli smlouvu.děkuji za informace.
Žádného člověka nelze zbavit svéprávnosti, lze ji pouze omezit. Rozhoduje o tom soud, v rozsudku uvede vždy rozsah omezení a zároveň jmenuje opatrovníka. Omezení se může týkat např. toho, že dotyčná osoba nemůže nakládat s penězi, uzavírat smlouvy, nakládat s nemovitostrmi a pod. Omezení svéprávnosti se vyslovuje vždy na dobu určitou, nejdéle na tři roky, pak může být omezení prodlouženo. Omezení svéprávnosti nemůže být důvodem k ukončení smlouvy o poskytování sociálních služeb a to ani v pobytovém zařízení.
Já jsem měl v zařízení také takovou klientku, která občas za mnou přišla, že chce jít domů. Já jsem se jí ptal, jak se dostane domů, když ani nemá klíče. A ona, že si zavolá zámečníka. Tak jsem jí podal telefonní seznam: tak si ho zavolejte! Sklopila hlavu a odešla. Tím chci říct, že někteří senioři mají o svých schopnostech zkreslené představy a když jsou postaveni před realitu, pochopí, že všechno je jinak. Ale nebojte se, v zařízeních sociální péče jsou zkušené sestry, pečovatelky a sociální pracovnice, které vědí, jak se někteří senioři chovají a co se jim honí v hlavě. Jestli má mamka smlouvu o poskytování sociálních služeb (smlouva o pobytu), tak tam je napsáno, kdy může být pobyt ukončen. Pokud řádně platí stanovené úhrady, nebude její pobyt ukončen.
Děkuji moc..Jde mi o to, že mamka každý den říka něco jiného a v zarizeni kde je ,byla nejaka kontrola a ona jim říkala že je samostatna, že chce svuj byt, nelibi se ji tam atd. A oni ji to vše věřili, nechápu.Bojim se o to že by ji mohli ukončit smlouvu v zařízeni.Přitom ona bydlet sama nemuže.Neni schopna se o sebe sama postarat.A tam se o ni staraji opravdu dobře.
Zdravím.Maminku omezovat na svéprávnosti nemusíte.Sám se starám doma víc jak dva roky o manželku s alzheimrem s demencí třetího stupně a na invalidním vozíku a taky jsem ji nenechal omezit ( ročník 48 ).Ona ta kontrola taky nevěří všemu co tito lidé říkají.Píší si to,co tento člověk říká,ale potřebují,aby byl v klidu a proto do rozhovoru nějak výrazně nezasahují. Mají naučené otázky na co a jak se ptát.Jen si to poznamenají a pak si zjistí skutečnost takovou jaká je např. právě u toho zdravotního personálu.Každé tři měsíce chodím s manželkou na psychiatrii - pan doktor si vyslechne manželku,udělá testy na alzheimra (kde bydlíte,kolik je Vám let,datum narození,co je dnes za den,kolikátého je,namalujte tento obrázek atd.atd).Manželka taky tvrdí,že je soběstačná,vaří,uklízí a dokonce chodí.Všechno si pan doktor zapíše.U tohoto pohovoru jsem vždy zároveň s manželkou,ale sedím až za ní a musím mlčet.Až si vyslechne manželku a zapíše si to,tak se potom vyjadřuji já kde a v čem jsou hlouposti.Z domova se zvýšenou pečovatelskou službou ji určitě ,,nevyhodí,,.Toho se bát nemusíte.
Mockrát vam děkuji za vaší odpověd.Proste jsme se báli, že ji to vše uvěřili a z domova ji pustí.Je ji 77let. A my by jsme se o ni doma starat nemohli, jsme od rána do večera v práci.A tam má veškerou péči a bereme ji domu na vikendy.Ještě jednou děkuji
Co zajít s maminkou na psychiatrické vyšetření,kde lékař vystaví posouzení a to si zařízení založí do maminčina spisu.Nevím, jak je to zavedené v zařízení kde je umístěna Vaše maminka,ale u nás to má na starosti soc.pracovnice.mamina
Pokud je potřeba ustanovit omezení způsobilosti k právním úkonům soud sám určí vhodného psychiatra k provedení psychiatrického posudku.Jde o soudního znalce v oboru psychiatrie.Pro prvotní žádost k soudu se samozřejmě může vyjádřit příslušný místní psychiatr.
JABRAKA
Bambulo,jak už tu bylo řečeno,nejde o zbavení něčeho.Je to jen omezení možností a to na nezbytnou dobu,Soud je velice přísný,dotčený pacient je posuzován odborným soudním znalcem.Ani majetek se nikomu nezabavuje.Poručník musí soudu zdůvodňovat dvakrát ročně hospodaření s majetkemn i finančními prostředky(důchodem)
JABRAKA
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.