Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Rozvod vs děditství manželky

Od: ren* odpovědí: 9 změna:

Dobry den,

rada bych se zeptala ohledne "majetkoveho vyrovnani pri rozvodu"...moje mama se boji rozvest ze ji bude muj otec delat velke problemy. Mou otazkou je...za spolecneho manzelstvi moje mama zdedila polovinu domu ktery byl jeji mamy /druha polovina stale pripada jejimu tatovi/ zde bydli spolecne jiz 20 spolecneho manzelstvi..bude mit pri rozvodu narok jeji manzel na tuto polovinu nebo upravnovat narok na opravi ktere byly provedeny na domu po dobu 20 let spolecneho bydleni zde? A pak bych se rada zeptala: Jeji manzel dostal darovaci smlouvou dum a pozemky po jeho rodicich za jejich spolecneho manzelstvi ale jeji manzel polovinu tohoto majetku daroval manzelce...ma stale narok na tuhle polovinu a nebo pri rozvodu to bude vraceno jemu? pokud moje mama bude muset vratit vse co ji bylo darovano po rozvodu to nejsou az tak velke obavy ale starost ji dela jestli on ma narok na dum ve kterem spolecne bydli uz 20 let a provedli tu spolecne nejake opravy ale dum nalezi jen ji a to jen polovina jelikoz polovina je stale jejiho zijiciho otce. Dekuji

 

 

9 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 

malvinka*

0x

Zjistěte si kdo je uveden na katastru jako vlastník .Pokud uvedenou nemovitost nabyla před manželstvím a figuruje na katastru ona a její otec tak by manžel neměl mit nárok. Oprávněný vlastníkem je matka a její otec.

 

lidka*

0x

Tak já ještě doplním malvinku. Polovina domu je Vaší matky - dědictví nepatří do SJM - společné jmění manželů. Její manžel může uplatnit polovinu z toho, co do její poloviny investovali za dobu manželství a nebo to, co on vložil do poloviny nemovitostí ze svého výlučného majetku. Ovšem to jsou nároky, které on musí prokázat, pokud se spolu nedohodnou na nějakém oboustranně souhlasném vypořádání. Darovanou polovinu nemovitosti by vracet podle mého názoru nemusela, ale mohlo by to být i součástí dohody o vypořádání majetku. To záleží na matce i otci, jak se k tomu všemu postaví. Záleží na tom, jaké hodnoty jsou těch nemovitostí, o kterých zde píšete a jaká je výše investic do majetku dědečka a matky. Řekla bych, že je to záležitost pro advokáta, který podle všech nutných podkladů může vypracovat "slušnou"dohodu. Soudní jednání je nejen zdlouhavé, ale i finančně náročné. Určitě (podle vlastních zkušeností) bych dala přednost dohodě.

doplněno 26.10.09 18:57: Zde je seznam, co patří a co nepatří do SJM:
Do společného jmění manželů patří aktiva
- majetek nabytý některým z manželů nebo jimi oběma společně za trvání manželství, [s výjimkou] majetku získaného dědictvím nebo darem, majetku nabytého jedním z manželů za majetek náležející do výlučného vlastnictví tohoto manžela, jakož i věcí, které podle své povahy slouží osobní potřebě jen jednoho z manželů, a věcí vydaných v rámci předpisů o restituci majetku jednoho z manželů, který měl vydanou věc ve vlastnictví před uzavřením manželství a nebo jemuž byla věc vydána jako právnímu nástupci původního vlastníka.
V uvedeném odstavci je účelné si všimnout zejména výjimek, tedy majetku, který do SJM nepatří.
Zároveň do SJM patří i pasiva, tedy
závazky, které některému z manželů nebo oběma manželům společně vznikly za trvání manželství, s výjimkou závazků týkajících se majetku, který náleží výhradně jednomu z nich, a závazků, jejichž rozsah přesahuje míru přiměřenou majetkovým poměrům manželů, které převzal jeden z nich bez souhlasu druhého
I zde je dobré mít na zřeteli výjimky.
Souhrnně lze uvést, že do manželského majetku nepatří věci:
které nemůže fyzická osoba nabýt
které byly ve vlastnictví jen jednoho manžela ještě před vznikem SJM
získané dědictvím (dědictví jak ze zákona, tak ze závěti)
získané darem
sloužící svou povahou osobní potřebě jen jednoho z manželů
vydané jednomu z manželů v rámci předpisů o restituci, jestliže mu byla věc vydána jako právnímu nástupci původního vlastníka
Je to na těchto stránkách, kde najdete jistě i další potřebné informace:
zbynekmlcoch.cz/...
ren*

Velice Vam dekuji za vsechny odpovedi hlavne Vam /lidka/...ja nemam zadne zkusenosti a take nebydlim jiz s rodici 12let ale bohuzel muj otec zacal delat velke problemy a ja i muj bratr si myslime ze nejlepsi je rozvod, bohuzel pro moji mamu je rozvod tak trochu sok ale jak se zda az ne tak moc pro meho 60leteho otce ktery ji vyhrozuje a ona v techto pravnich vecech nema tuchu. a muj otec ji napada ze at si nemysli ze to bude tak jednoduche a dalsi vety ktere bych ani nechtela uvadet. Ona sama chtela mu vratit tento dum ktery vlastne muj otec dostal darovaci smlouvou od jeho rodicu a on ji potom daroval polovinu teto nemovitosti s tim ze pujdou k rozvodovemu rizeni v klidu..."ja ti vratim darovanou pulku a ty odejdes odtud bez problemu"...ale jak se zda muj otec se radil se svoji sestrou a jeho rodici a je to vsechno uplne jinak a moje mama se tak trochu boji a mysli si ze ji vezme i jeji polovinu kterou ona zdedila za spolecneho manzelsti po jeji mamince! Rozhodne vyhledame pravnika a ja Vam jeste jednou dekuji jelikoz to podporilo odvahu moji maminky opravdu zajit k pravnikovi a nakonec ROZVOD. Dekuji

lidka*

Hlavně se přimlouvám za to, nechte rozhodnutí o rozvodu na mamince. Je strašně dobře, že jste jí oporou. Ale není lehké ve věku okolo šedesátky se takto rozhodnout. Já jsem také ve věku 60+. Sama jsem se rozváděla před 24 roky a ani v té době to nebylo jednoduché. Asi i Váš táta si to nedovede představit a tak okolo sebe kope. Ovšem samozřejmě ani v tomto věku nemá smysl zůstávat ve vztahu za každou cenu, asi to budou vážné důvody. Ale ptala jste se na majetek a ne na rozvod, tak už nebudu dál psát. Určitě budete potřebovat právníka, to je jasné. A ještě jednou se přimlouvám za dohodu. I třeba s menšími ústupky, než s neskutečným nervováním a propíráním všeho možného i nemožného ve věku, kdy si každý ze seniorů spíš zaslouží spokojený oddychový čas. Držím mamince palce, at se to nevleče dlouho. Dobrý večer!

ren*

Velmi dekuji pani Lidko, take bychom chteli s bratrem radeji urovnani nez rozvod pro nasi maminku ale verte ze uz jina cesta nevede aby alespon mela na stari spokojeny zivot a ikdyz oba vime ze to asi nebude tak jednoduche jak se zdalo tak porad pevne verime ze snad to bude rozvod dohodou ikdyz i tahle nadeje pomalu pohasina proto jsem se obratila na tohle forum.

Tak si myslim ze alespon jsem mame vysvetlila pomoci Vas co patri a nepatri do SJM...pro ni hlavne bylo dulezite slyset ze otec nema narok na pulku nemovitosti kterou ziskala dedictvim ze zaveti a to ze jsou pres 20let manzele se k tomu nevztahuje a nema narok na tenhle dum...jednoduse receno muze si delat naroky co vlozil do oprav ale ne na tento dum.

Jak uvadite tak i majetek ziskany darem se nepocita do SJM...mozna je tu jasne receno ale opravdu v tomhle nemam zadne zkusenosti tak bych se zaptala jeste trosku jednoduse:

Muj otec ziskal darem nemovitost od svych rodicu /ti tam stale ziji a v darovaci smlouve je uvedeno pravo na doziti/...muj otec se ale rozhodl darovat pulku jeho nemovitosti moji mamince /samozrejme v darovaci smlouve i ona zachovala pravo na doziti jeho rodicu/...mou otazkou je..pokud dojde k rozvodu bez dohody muze nejakym zakonem mama ztratit tuto polovinu nemovitosti a nebo to je jeji a ona naopkat muze tohle pouzit u soudu jako vyrovnani pokud muj otec bude delat problemy ohledne vlozenych penez do oprav v dome ktery patri jen ji a zije zde cele manzelstvi?

Dekuji predem za odpoved

lidka*

Podívejte se na stránky KN- kde si přesně můžete ověřit formu vlastnictví domku, kde žijí rodiče a i domku, kde žijí prarodiče.

nahlizenidokn.cuzk.cz/...

Celkem dobře se tam vyhledává. Zadáte si hlavně katastr (obec, město) a potom si dáte budovu - doplníte číslo popisné a vyhledá Vám to informace. Podívejte se pro jistotu, že je to tak, jak uvádíte. Kdybyste si náhodou nevěděla rady, napište mi do vnitřní pošty a já Vám s tím pomohu. Ale myslím, že to zvládnete. A potom můžete ještě napsat, jak je tam uvedeno vlastnictví u obou nemovitostí - nepište jména ani katastr, ale jenom formu vlastnictví - to je uvedeno vpravo. Podle toho, co píšete, mělo by být u prvního podílové vlastnictví matky a dědy a důležité je, jak je uvedeno vlastnictví u domu, kde bydlí rodiče otce. Já si nejsem úplně jistá, jestli je možné darování u manželů - zda to nepřešlo do SJM. Ale to by asi nic neměnilo v tom, že by Vaše matka měla nárok na polovinu domu při vypořádání. Podívám se ještě na vrácení daru, jaké tam jsou podmínky. Doufám, že ještě někdo poradí a třeba i mou informaci doplní a nebo opraví.

ren*

Znovu velice dekuji...musim se priznat az po Vasi rade shlednou stranky KN o kterych jsem a ani moje mama nevedela velice pomohly jelikoz muj otec schoval vsechny dokumenty ohledne techto nemovisti a ja nemela pristup do toho nahlednout.

tak jsem nasla tyhle informace:

v obci kde nemovitos ziskala moje mama darem od meho otce /a ten ji ziskal darem od jeho rodicu kteri tam stale ziji/ je rozpis takovy: /jeste bych rada dodala velmi jednoduse tohle je nemovitos ze strany rodicu meho otce nebo byla nez muji darovali/

Vlastnicke pravo:

jmeno ...adresa...podil

moje maminka...//////////...1/2

muj otec...///////////...1/2

v obci kde nemovitos ziskala moje mama ze zaveti o dedictvi kdy jeji maminka zemrela je rozpis takovy: /jeji tatinek stale zije a moje rodice tu bydli po celou dobu jejich manzelstvi/

Vlastnicke pravo:

moje maminka...1/12

jeji bratr...1/12

jeji tatinek...10/12

obe nemovitosti maji uvedeno omezeni vlastnickeho prava: vecne bremeno uzivani

Otec moji mamince vyhrozuje ze se bude divit...co tim mysli to presne nevim ale podle meho nazoru jen vyhrozuje aby se bala a odradilo ji to od rozvodu.

prvni nemovitost vdy byla darem...rodice synovi darovali celou nemovitost a syn/manzel daroval polovinu manzelce

lidka*

Ale to já jsem si také vyslechla podobné vyhrožování, to není nic pěkného. Doporučuji dojít si na KN, kde Vám udělají aktuální platný výpis na obě nemovitosti. Domluvte se tam, zda by Vám neudělali fotokopie smluv, na základě kterých byly provedeny převody nemovitostí. Rozhodnutí o dědictví by mohl mít otec Vaší matky. V případě, že by Vám to neudělali na KN, možná nechají pouze do podkladů nahlédnout, udělejte si soupis, co budete potřebovat a jděte na příslušný stavební úřad. Zde by měli mít také všechny doklady k nemovitosti. Tam mne zarazilo, že Vaše maminka vlastní pouze 1/12, její bratr také 1/12 a jejich otec převážnou část domku. Takže pozor, tam může dojít k dalšímu dědictví po otci (ale to nechci přivolávat) a potom by dědil bratr i matka - každý 5/12, pokud by se dědilo ze zákona a nebyla závět. Takže nevím, jak to má maminka s bratrem, ale asi by bylo dobré také s tím něco udělat. A bude dobré také sehnat smlouvy o věcných břemenech. Také je důležité, ve prospěch koho jsou věcná břemena. To by zatím asi stačilo. No a samozřejmě se co nejdříve obrátit na právníka - tyto doklady by nakonec mohl sehnat i on, ale co si můžete oběhat sami, nemusíte jemu platit. Tak at se Vám daří a mamince přeji pevné nervy!

ren*

dekuji mnohokrat...Nas to take s bratrem zarazilo ze mama vlastni jen 1/12 ale to uz tak neni dulezite a myslim si ze moje mama s bratrem problemy si navzajem delat nebudou. Pro nas oba je dulezita nase mama a nedat se odradit a musim rict ze jsou to i nervy pro nas ale na druhe strane verime ze to stoji za to. Neni to tu jednoduche a myslim si ze je to i tak boj prarodicu a vubec kolem. Tady je to vubec vsechno zamotane uz jen co si ja pamatuji meho prapradedecka ohledne majetku! Ja si myslela ze tahle nesmyslna valka z minulosti uz skoncila ale bohuzel ne a rozhodne moje mama si takovy zivot nezaslouzi. Dekuji a Dobry Vecer

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]