Nejste přihlášen/a.
Ahoj, ještě nikdy jsem nebyla na pohovoru a jsem velmi nervózní. Zjistila jsem si, na co se asi ptají a na co se připravit, ale nevím, jak to začíná.
Volají si vždycky dalšího uchazeče nebo se chodí hned za sebou? A ještě mám jeden dotaz. Přijdu, pozdravím a co dál? Nejsem si jistá.. Kámoška mi řekla, že se komise představí a vyzve mě, abych se posadila a potom se mě zeptají, proč se hlásím na tuto pozici a abych řekla něco o sobě. Je to tak? Hodně se bojím a nechci, aby mě něco překvapilo nebo zaskočilo. Děkuji
Dobrý den, u několika pracovních pohovorů jsem byla jako "zkoušející", a myslím si, že každý zaměstnavatel si to zorganizuje po svém. U nás se další uchazeč zavolá (přesněji řečeno předseda komise si ho vyzvedne, nevolá se jak u zubaře "další" ). Uchazeč vejde, pozdraví, někdo z komise se ho ujme, usadí ho, představí mu komisi a komise začne klást otázky. Myslím, že jestli jste odborně připravená, nemusíte se bát. Všichni se chovají vstřícně, klidně a slušně.
S pracovními pohovory mám řadu zkušeností jak z pozice uchazeče, tak z pozice zaměstnavatele.
A žádné dobré zprávy pro Vás nemám. Současná personalistika je strašná žumpa.
Výběr bývá často založen na "haló efektu" a na tom, jak se příslušný deprivant naučí "správně" odpovídat. Takže je naprosto běžným jevem, že poctivý, upřímný, kvalifikovaný člověk sítem neprojde a místo Vás vezmou nějakého kašpárka, kterého za dva měsíce budou muset propustit pro neschopnost, ale Vám už se znovu neozvou a raději vypíšou nové výběrové řízení.
Kvalita práce ( resp. slepota ) personalistů totiž ve většině firem není nijak ověřována a za opakovaná selhání nebývají postihováni. Zejména mrzuté je to u odborných profesí, kdy Vás prvních 10 minut nechá personalista znovu recitovat přesně to samé, co už jste napsali v životopisu, pak se zeptá na ptákoviny typu "jaké máte koníčky" nebo "co si o Vás myslí Vaši přátelé", protože Vás neumí proklepnout z odborných znalostí a zakončí to otázkou, jakou máte představu o mzdě ( což je údaj který je většinou součástí inzerátu, takže Vás asi zkouší ze sklerózy ). Za týden Vám napíše, že jste nebyl přijat ( případně se neozve vůbec ). Někdy se ještě ptají "co víte o naší firmě", což je zvlášt pikantní dotaz v situacích, kdy se ani z webových stránek firmy nic moc nedá vyčíst. Nebo "proč bychom Vás měli přijmout", což je dotaz, který si musí umět zodpovědět firma a ne uchazeč.
Za roky a roky se mi jen na dvou pohovorech stalo, že mě zkoušeli z odborných znalostí. Na dalších asi patnácti se vše točilo jen kolem otázek, které spíš připomínaly seznamku absolventů pomocné školy, než nástup do práce.
Když si vzpomenu na místa na které mě vzali, tak v poslední firmě mě přijímal ředitel a jeho zástupkyně ( ta mlčela jak zařezaná ) a jediné co ho zajímalo bylo, jaký měla firma ze které jsem odešel roční zisk a jestli umím natočit 3D model v AutoCad výkresu. To první mu mohlo být jedno a to druhé jsem pro svou práci nijak nepotřeboval. Personalistku ta firma neměla vůbec, což se na "odbornosti" pohovoru nijak neprojevilo.
Takže ... někdy zafunguje to, že přistoupíte na naivní, pokryteckou hru, budete se na ty hyeny pořád usmívat a naučíte se ty "správné", optimistické odpovědi. Pokud na to máte žaludek...
Ve většině případů však zafungují vnější mechanismy, které nemáte šanci nijak ovlivnit a je to jakási forma osudu, údělu...
Taky ne vždy to lze považovat za výhru, když Vás přijmou, jak časem zjistíte...
u nás vypadají přijímací pohovory tak, že se vás nejdříve zeptají na vzdělání, praxi a na cizí řeči. Až potud nic zvláštního. Ve druhém kroku vás posadí k PC, položí před vás zkušební zadání práce která se od vás očekává a nechají vás dělat. Zde je rozhodující okamžik. Jestli se chytnete nebo ne, to pozná každý a hned.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.