Nejste přihlášen/a.
Prosím,mohl by mi někdo poradit,když mám příspěvek na péči o osobu blízkou-2.stupeň a kvůli péči bych chtěla odejít z práce výpovědí dohodou, tak jestli je podnik povinen mé výpovědi vyhovět. Doložila bych potvrzení ze sociálky a musela bych se přihlásit na prac.úřad.Děkuji všem.
Výpověď dohodou neexistuje. Buď dále výpověď s dvouměsíční výpovědní lhůtou, tu musí zaměstnavatel respektovat a pracovní poměr s vámi ukončit, anebo lze pracovní poměr ukončit dohodou. Dohoda spočívá v tom, že zaměstnanec a zaměstnavatel se dohodnou na skončení pracovního poměru ke kterémukoli datu. Pokud jeden nebo druhý subjekt na dohodu nepřistoupí, pracovní poměr neskončí. Pak už zbývá jen zmíněná výpověď. Příspěvek na péči se skončením pracovního poměru nemá nic společného.
Doufám , že se nepletu (pokud ano, omlouvám se a jistě mě Bruno opraví). Od 2 nemusíte na ¨ÚP, pokud jste napsaná jakojediná pečující osoba, platí za vás stát ZP a počítá se vám péče na důchod. cssz.cz/...
Liduš, já byla přesvědčená, že to lze až od 3. stupně.
On 1. a 2. stupeň není ještě natolik závažný, aby si člověk nemohl ještě sám leccos udělat. Znám několik lidí s tímto příspěvkem, děti se sice starají, ale chodí přitom do práce, neustálý dohled a pomoc ještě nejsou třeba.
Ale jistě i mě Bruno opraví.
Jinak, ten příspěvek na péči NEMÁTE Vy, ale ta posuzovaná osoba. To se mýlíte. Ten dotyčný z tohoto platí své potřeby - sestry, které pomohou s koupáním, dovoz jídla, třeba i rehab. pracovnici, která bude dojíždět...je to prostě určeno na potřeby toho člověka. Takže když budete pečovat, něco z toho Vám dotyčný může dát za Vaši péči, ale nemůžete s tím počítat, jako s něčím, co MÁTE. Jaga.
Když už mě kolegyně vyzývají, musím odpovědět.
Při péči o osobu blízkou, které byl přiznán příspěvek na péči v II. – IV. stupni závislosti, má nezaměstnaná pečující osoba nárok na to, aby za ni stát hradil zdravotní a sociální pojištění (nikoli nemocenské). Doba poskytování péče se tak započítává jako náhradní doba pro účely důchodového pojištění, pokud spolu příjemce i poskytovatel pomoci žijí ve společné domácnosti nebo se jedná o osobu blízkou.
Chce li pečující osoba využít uvedeného práva na platby sociálního a zdravotního pojištění ze strany státu, musí si nechat od krajské pobočky Úřadu práce, která vyplácí příspěvek na péči příslušné osobě, vystavit potvrzení o době poskytování péče. Součástí tohoto potvrzení je kromě doby trvání péče i přiznaný stupeň závislosti, výše vyplacených částek příspěvku za uvedené období a případná trvání hospitalizací příjemce příspěvku. Toto potvrzení je poté třeba dodat příslušné zdravotní pojištovně a okresní správě sociálního zabezpečení. Pozor si je ovšem třeba dát na situaci, kdy pečující osoba nepracuje, není registrovaná na úřadu práce a příjemce příspěvku je hospitalizován po celý kalendářní měsíc ve zdravotnickém zařízení. V takovém případě za tento měsíc příspěvek na péči jeho příjemci nenáleží a pečující osoba tak nemá nárok na úhradu sociálního a zdravotního pojištění. Tuto situaci lze řešit registrací na úřadu práce jako uchazeč o zaměstnání po dobu trvání hospitalizace.
Jen se zeptám.Tady se píše ( duchody-duchodci.cz/... )...Pro nárok na důchod dobu péče prokážeme rozhodnutím OSSZ (v Praze Pražské, v Brně Městské) o době a rozsahu péče. Návrh na zahájení řízení o vydání tohoto rozhodnutí podáme po skončení péče (nebo během trvání péče, jestliže již žádáme o důchod), nejpozději však do dvou let od konce péče. ...
podáme po skončení péče atd - takže pokud ještě nežádám o důchod tak nemusím žádat o rozhodnutí teď,ale až po ukončení péče? Je to stejné jako to placení soc. a zdr.od státu nebo se musí podávat potvrzení ještě zvlášt? Pan Krása mi ohledně placení soc. a zdr. pojištění odepsal ( mimo jiné ) ... - to bylo v prosince 2016
Vážený pane Luboši,
pokud jste veden na ÚP jako hlavní pečující osoba, potom jste zdravotně a sociálně pojištěn
a nemusíte ani jedno platit. ... Nic o tom,že bych ještě musel nyní žádat o potvrzení a někam ho nosit.
Na ÚP hlášený jsem,od zdr.pojištovny jsem zatím písemnou odpověď na tento dotaz o hlášení jim této skutečnosti ještě nedostal.
Uvědomte si jednu věc janaj.
Vaše registrace na ÚP Vás zavazuje, že pokud úřad pro Vás najde vhodné zaměstnání, můžete okamžitě nastoupit.
Nynější podnik není povinnen Vám vyhovět, ale vždy je to dohodou obou stran. Pokud jsou v podniku slušní, morální a vstřícní lidé, a nebrání Vašemu odchodu provozní podmínky, tak by neměl být Váš odchod ze zaměstnání problém.
Nebylo by řešení požádat o zkrácenou pracovní dobu, případně nějakou jinou vhodnou úpravu prac. doby /posunutí začátku prac. doby/ podle Vašich potřeb? Pokud je někdo ve 2. stupni, není úplně bezmocný a část dne by tato osoba mohla zvládnout bez dohledu druhé osoby.
Uvědomte si, že ÚP Vám po zaregistrování bude nabízet vhodné pracovní pozice. Tedy je předpoklad, že jste schopna okamžitě nastoupit do zaměstnání. Pokud budete hledat nějaké překážky, věřte, že pracovníci jsou zkušení lidé, mají psychologické školení a nepravosti prokouknou. Dnes jsou pracovníci přísnější i v odebírání podpor a vyřazování z evidence, takže abyste neměla ještě další problém. Vše dobře zvažte. Proto si myslím, že částečný pracovní úvazek by byl pro Vás možná vhodnější.
"Výpověď dohodou" neexistuje a k uzavření dohody o rozvázání pracovního poměru je potřebný souhlas obou stran.
Nikdo v žádném případě (nejen v případě ukončení zaměstnání) není povinen souhlasit s návrhem, s kterým nesouhlasí.
Zaměstnavatel Vašemu návrhu vyhovět může, ale nemusí. V případě, že zaměstnavatel souhlasit nebude, budete muset dát výpověď a celou výpovědní dobu ještě odpracovat.
Evidence v databázi uchazečů o zaměstnání má smysl pro osoby, které jsou schopny třeba hned další den nastoupit do zprostředkovaného zaměstnání. Vy chcete pečovat o osobu blízkou a z toho důvodu ukončit zaměstnání. Podle mne tedy nebudete uchazečkou o zaměstnání.
Příspěvek na péči nenáleží Vám, ale osobě, která péči potřebuje, nikoliv pečujícímu (nebudete jej pobírat Vy).
Žije-li s Vámi osoba, o kterou budete pečovat, ve společné domácnosti, a je-li ve II. nebo vyšším stupni závislosti, započte se Vám doba péče do doby důchodového pojištění (není nutné se kvůli tomu registrovat na ÚP).
K textu výše (ivzez - poslední věta) : "...započte se Vám doba péče do doby důchodového pojištění.." dodávám: doba péče se Vám sice započte jako náhradní doba pro Váš důchod, ale protože nebudete mít žádný příjem, nebude z čeho Váš důchod jednou vypočítat. Takže by bylo dobře kdybyste mohla ještě někdy později začít pracovat, abyste nějaký důchod jednou mohla dostávat.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.