Nejste přihlášen/a.
Nařídit práci přesčas lze i ústně, ale v tomto případě bych také trvala na písemném příkazu. (Měla bych obavu, jestli zaměstnavatel, který se zdráhá vydat příkaz písemně, vše řadně vykáže a zaplatí.)
Práce přesčas nesmí v dlouhodobém průměru překročit 8 hodin týdně. Tzn., že některé týdny může být práce více, jiné méně nebo žádná.
Nařízení zaměstnavatele ignorovat nesmíte.
Ohlídejte si, aby zaměstnavatel správně vykazoval odpracovanou dobu i práci přesčas. Veďte si samostatnou evidenci obojího a nechávejte si ji každý měsíc (ještě lépe každý týden) potvrdit svým nadřízeným.
Ten e-mail vytiskněte a dejte podepsat nadřízenému.
Zaměstnanec je povinen odpracovat všechny naplánové pracovní směny i vykonat nařízenou práci přesčas.
Chcete-li o své zaměstnání přijít, jednejte, jak chcete. Ale nečekejte, že Vám v tom bude někdo radit.
Nevyplacená mzda a příplatek za práci přesčas je důvodem k okamžitému zrušení pracovního poměru: Nevyplatí-li zaměstnavatel do 15 dnů po skončení období splatnosti mzdu nebo její část, může zaměstnanec pracovní poměr okamžitě zrušit ( ZP, § 56, odst. 1/...).
V takovém případě byste měl navíc nárok ( ZP, § 56, odst. 2) na náhradu mzdy ve výši průměrného výdělku za dobu odpovídající výpovědní době (většinou za dva měsíce). Okamžité zrušení pracovního poměru by muselo být písemné a musel byste je doručit druhé straně.
Nedomáhat se toho, nač máte nárok (mzdu + příplatek za práci přesčas), a místo toho hledat, jak obejít nebo neuposlechnout příkaz zaměstnavatele, podle mne není nejštastnější přístup k problému.
Viz výše: Zaměstnanec je povinen odpracovat všechny naplánové pracovní směny i vykonat nařízenou práci přesčas. a Nařízení zaměstnavatele ignorovat nesmíte.
Nemůžete si sám určovat, kolik práce přesčas vykonáte. Trvejte na písemném nařízení práce přesčas a vyzvěte písemně zaměstnavatele k doplacení dlužné mzdy + příplatků za přesčas.
Zkuste se na to podívat jinak: Tímhle tempem zaměstnavatel rychle vyčerpá 150 hodin a další práci přesčas Vám až do konce roku nařídit nemůže. Na další práci přesčas už by se s Vámi musel dohodnout. Ovšem dohodu lze uzavřít jenom v případě, že s ní souhlasí obě strany...
Odpracovat musíte všechno, co Vám zaměstnavatel nařídí, a zaměstnavatel Vám musí zaplatit veškerou práci včetně práce přesčas + příplatky za práci přesčas.
Jestli Vám zaměstnavatel nezaplatil práci přesčas za předchozí měsíc, můžete se pokusit další práci přesčas podmínit zaplacením za tu minulou. Ale není to "košer"...
Neřešte nějaké "co kdyby". Těch 60 hodin je zvládnutelných, pochopil jsem, že vám hoří termín zakázky, tak je to nařízení i logické a pochopitelné. Vaše výplata neroste na stromě, firma ji platí z toho, co vydělá. Když zakázka padne nebo dokonce skončí na penále, pocítíte to i vy.
Těch 8 hodin týdně přesčasu se rozumí v dlouhodobém průměru, takže můžete dělat dva týdny +30 hodin a pak šest týdnů bez přesčasu a vyjde to.
Pokud je vám 60 hodin moc, tak dělejte tak, at tu zakázku zvládnete dřív.
A pokud se šéf urputně brání proplácení přesčasů, jsou i jiné možnosti - třeba proměnit je na náhradní volno.
Můžete dělat v měsíci 32 hodin. Podáváte špatné informace. Pro vysvětlení je to 8*4=32. Správný firemní Software vás ani jinak při uzávěrce dál nepustí. Dělám to každý měsíc a ještě nám chodí audit na správnost uzávěrek.
Pokud hoří firemní zakázky, neznamená to zavedením nevolnictvím ale že firma povolá brigádníky. Pokud ne, nemůže přijímat další a další zakázky. Ani na oběd nesníte více, než je limit vašeho žaludku.
Co se týká náhradního volna, tak jste trochu přestřelil. Proplatit to zaměstnavatel nechce a volno tazateli dá? Tak to určitě. Pak by neměly smysl hodiny přesčasů zdarma. Uvažujte, proč se to asi děje a nebudete psát naivní odpovědi.
Zaměstnavatel může požadovat práci přesčas nad rozsah uvedený v § 93.2 na základě dohody se zaměstnancem. Takže můžete dělat v měsíci i více než 32 hodin, pokud se se zaměstnavatelem na tom dohodnete.
Mně se dohoda se zaměstnavatelem vždycky dobře vyplatila - finančně i jinak. Kdo chce jít raději konfliktní cestou, může, nikdo mu nebrání.
Mě se zase na nic neptal a pokud jsem neudělal 2 soboty a každý den do 16 hod od 6, tak odmímal odměny. A to jsem dělal práce, které nikdo jiný neuměl? Dřina, zima a ještě špína majitel. Dobré kombinace.
Pokud by se důsledně dodržovaly zákony v ČR, nebodou vznikat takové nechutné tahanice. Zaměstnanec většinou prohraje. Když mi přišel nález , z Inspektorátu práce, že mnou ofocená docházka hodin, s veškerými příchody a odchody všech zaměstnanců, je nepoužitelná, protože mi ji zaměstnavatel nepodepsal jako doklad, tak už vím, že pokud jednou vznikne nějaká nerovnalost ve výplatě, bude to pouze jen horší a znamená to pokyn k odchodu !
Dohoda se píše až při blížícímu se vyčerpání zákonných 32 hod. v měsíci u celkových 150 hod. ročně. Pak teprve. Navazuje to na odpočinek mezi směnami a odpočinek 35 hodin po jdoucího volna.
Něco jiného je vedlejšák u toho samého zaměstnavatele.
To ale není předmětem dotazu. Nemůžete dělat na přesčasech více jak 32 hod. ve standardním PP.
Průměrně 8 hodin týdně, nejde o nepřekročitelný limit. Poměrně běžné je navýšení práce přesčas v případě dokončování zakázek (viz odpověď Jethra), v případě zástupu za nemoc, dovolenou apod.
Pokud tazatel jeden měsíc (případně 2,5 měsíce) odpracuje 60 hodin přesčas, a potom nic, bude průměr mnohem nižší než zmíněných 8 hodin týdně. (150 hodin : 52 = cca 2,9 hod.)
Zaměstnavatel samozřejmě musí dodržet další podmínky ohledně toho, v kterých případech může práci přesčas nařídit, nemůže přesčas nařídit na celou dobu volna mezi směnami nebo soustavnoho odpočinku v týdnu apod. Pokud práce přesčas v některých týdnech překročí 8 hodin, v dalších týdnech se to srovná.
Někteří rádci se domnívají, že musíte odpracovat vše, co vám zaměstnavatel nařídí. I přes následné nezaplacení takto navýšené mzdy. je to vše jen o tom, kam až se necháte ponížit.
Zákony v této zemi platí důsledně pro zaměstnance, ne už tak pro zaměstnavatele. Mohl bych důkazy podložit mé tvrzení ale proč... 8 hodin týdně stačí a váš zaměstnavatel nerespektuje nic, jen své zájmy. Kdyby byl rozumný člověk, tak se dohodnete. Jelikož je to ale zloděj, nedohodnete se na ničem ! Trvejte na 8 hodinách týdně a víc ani omylem. Stejně vám je nezaplatí nebo strhne jinak.
Nejlepší cesta je pro vás výpověď s písemným upozorněním na porušení ZP o nezaplacení přesčasu. Můj bývalý zaměstnavatel mě obdobným způsobem připravil o 1200 hodin přesčasu za 2 roky ! Zásadně je neuváděl do výplatního lístku a docházkový list vždy přepsal. Jak se pak s takovou špínou chcete domluvit?
V případě soudu o váš přesčas musíte mít písemný doklad o odpracovaných hodinách podepsaný zaměstnavatelem. Jinak na vše zapomeňte.
Jeden rádce se do/..., že když porušuje zákoník práce zaměstnavatel (nezaplacení za práci + příplatek za přesčas), může zákoník práce porušovat i zaměstnanec (odmítat práci).
To je samozřejmě omyl. Pracovní dobu a rozvrh pracovních směn určuje zaměstnavatel, který je oprávněn v odůvodněných případech nařídit i práci přesčas.
Zaměstnanec nemůže trvat na tom, jak má zaměstnavatel rozvhovat pracovní dobu, ani na tom, že týdně neodpracuje přesčas víc, než mylně vysvětlovaný "limit"práce přesčas.
Dlužnou mzdu + příplatek za práci přesčas je nutné řešit zákonnými prostředky (písemnou výzvou k doplacení, okamžitým zrušením pracovního poměru, žalobou), nikoliv porušováním zákoníku práce (odmítáním práce).
Vlastní evidenci /... a potvrzování nadřízeným radím hned v první odpovědi.
Vanad neradí dobře ani ohledně ukončení zaměstnání: "Výpověď s upozorněním na porušování zákoníku práce"je podle mne nesmysl. Zákoník práce dává jednoduchou možnost, jak takové zaměstnání ukončit okamžitě. Pokud by tazatel dal výpověď, musel by pro zaměstnavatele, který řádně neplatí za odvedenou práci, odpracovat ještě celou výpovědní dobu.
Jestli si někdo nechal od svého bývalého zaměstnavatele něco líbit, a řešil to slušně řečeno "netradičně", neznamená to, že by k témuž měl radit dalším.
[Viz ! Pravidlo Z7: je zakázáno poskytovat návod k páchání trestných činů nebo nečestnému (podvodnému) jednání a také nelegálního šíření softwaru, autorských děl atd.]
Těch 150 hodin se váže ke kalendářnímu roku, od ledna se jede "na novo".
Nařízení zaměstnavatele (pokud Vám nenařizuje skočit z okna, což asi nedělá) musíte brát v potaz vždy.
Jak vidím, chcete se práci přesčas vyhnout a hledáte "cokoliv", co by Vám v tom mohlo trochu pomoci.
Jak už jsem napsala výše: Chcete-li přijít o zaměstnání, je to Vaše volba. Ale nečekejte, že tu někdo bude porušovat nejen zdejší pravidla a radit Vám, jak obcházet zákoník práce a zaměstnavatele.
Vanadovy rady berte "s rezervou", pravdu má jenom částečně → zaměstnanci si nemusí nechat od zaměstnavatele všechno líbit. Ovšem i zaměstnanci se musí řídit zákoníkem práce a porušování ZP ze strany zaměstnavatele jim nedává právo dělat totéž.
Já radím: Berte se za svou mzdu + příplatky za práci přesčas zákonnými prostředky a neporušujte zákoník práce.
A pokud nechcete pracovat pro zaměstnavatele, který Vám řádně neplatí, zrušte pracovní poměr. Ke zrušení pracovního poměru nepotřebujete potvrzení zaměstnavatele o odpracovaných a nezaplacených hodinách. K tomuto účelu a dokonce i pro soud v případě vymáhání dlužné mzdy stačí písemné svědectví dvou nebo lépe tří kolegů.
Ivzez, čtěte lépe a zjistíte, že radím přesně podle ZP. Tzn. 8 hodin týdně ! Zaměstnanec si tedy sám nestanovuje rozvrh pracovní doby ale jen bude vyžadovat důsledné plnění ustanovení ZP. Proč se tak unáhlujete v soudech o příspěvcích? Mimořádné přesčasy v kalamitách apod. není problém v dotazu tazatele !
Co se týký proplácení přesčasů, tak jestliže nebude skutečně odpracovný přesčas uveden v měsíčním vyúčtování mzdy, tak žádný soud zaměstnanec nemůže vyhrát. A jak jsem psal, mohu na konkrétním příkladu uvést detaily a vyjádření Oblastního inspektorátu práce. Důkazní břemeno leží na žalující straně a ta v případě pozměňování docházky zaměstnavatelem pak nemá nejmenší šanci.
Vlastní evidence docházky je naprosto k ničemu, potvrzování docházky zaměstnavatelem, jak radíte, kdy nechce zaměstnavatel proplácet přesčasy, je až úsměvné. Nemyslíte?
Toto všechno jsem si měl možnost vykoušet a nic nefunguje. A pokud se zaměstnanec bude u soudu domáhat práva, rád bych viděl zaměstnavatele, který bude vydávat potvrzení sám proti sobě. To asi nemyslíte vážně, že?
Myslíte si, že jsem za právní rady utratil málo, abych si vymýšlel ideální postup jako vy?
A ta výpověď s uvedeným důvodem není nesmysl ale jen objasnění důvodu výpovědi podané zaměstnancem. Není to nic proti zákonu a ani to zákon nevylučuje. Přečtěte si jej lépe. Děkuji.
Pokud je toto návod k porušování zákona, když navrhuji tazateli vyžadovat pouze stanovený limit přesčasů v týdnu a zákonné právo na odpočinek, tak pak vás nechápu už vůbec. Středověk nekončí, středověk trvá, ale asi u vás.
Zaměstnanec může okamžitě ukončit PP jen ze dvou důvodů. Zdravotní stav tady asi není problém, nevyplacení mzdy nebo její části už asi problém bude.
Aby to bylo možno okamžitě ukonči PP z druhého důvodu, musely by přesčasy být uvedeny v měsíčním výkazu a zároveň by muselo být prokázáno nevyplacení části mzdy. Ivzez asi počítá s tím, že zaměstnavatel je naivní hlupáček. Opravdu mě až udivuje.
Pokud si myslíte, že jsem já ukončil PP netradičně, tak to ani omylem. Řádně podaná výpověď doporučeně, ta stejně nepřebrána, výpovědní doba 2 měsíce ovšem bez hodiny přesčasů. I když hrozil ZP tak prostě ne. Stejně mi pak nedal zápočtový list až musel zatlačit inspektorát práce. Kde v tu chvíli byl ZP?
A Vy číst umíte? Co podle Vás znamená obrat "v odůvodněných případech"?
Navádět tazatele k porušování zákoníku práce jste neměl (a dobře to víte). Ocenila bych, kdybyste místo "vyskakování" dokázal uznat svou chybu.
A jak už jsem napsala, těch 8 hodin týdně je průměr. Tzn., že některý týden může být hodin více, jiný méně nebo žádné.
Dá-li tazatel na Vaše rady, může se s prací rychle rozloučit → a bez náhrady mzdy, bez nároku na podporu v nezaměstnanosti, ...
Mně Vaše odpovědi vyznívají jako navádění neuposlechnout pokyn zaměstnavatele...
K dalším Vašim reakcím: Vycházím ze zákoníku práce. Můžete mi uvést odkaz, kde v ZP stojí "maximálně 8 hodin týdně"? A prosím ZP, nikoliv nějaký článek...
prosím vás, neobviňujte mě z nějakého navádění. Já píšu, že ZP říká to a to a odůvodněné případy jsou přesně specifikované. Podle původního dotazu to ale znamená, že to je naprosto běžná praxe, což ZP vylučuje. 8 hodin týdně a 32 hodin měsičně je v případě nařízeného přesčasu podle zákona. Zbytek je jen na zaměstnanci.
Já jsem přišel o 1200 hodin, kolega o asi 5000 hodin. To byly hodiny přesčasové, které jsme si sečetly na konci měcíce od hodin fondu. Běžně jsem měl 50 každý měsíc ale na pásce 0 ! A oblastní inspektorát práce vůbec nezajímá vlastní evidence odpracovaných hodin.
Moje rady jsou takové: důsledně postupovat podle ZP, přesčasy odpracovávat rovněž podle ZP a neexistuje, aby byl postižen nezařazením do evidence ÚP.
To vaše rady povedou k tomu, že bude v práci bez ohledu na zákonný odpočinek mezi směnami ( např.asi netušíte jaká je to dřina z elektrickou bruskou v předklonu 10 hodin denně na hale bez topení ! ) a jak je v dotazu uvedeno, budou stejně problémy se zaplacením.
Nemám proč uznávat chybu. Odůvodněný případ není předmětem původního dotazu. Ani živelná událost, ošetřovaní zvířat nebo jiný opravdu důvod. Kličkujete, místo abyste uznala svou chyby v nevhodných radách.
Průměr 8 hodin týdně ale nekoresponduje s tazatelovými 60 hodinami. Kde je těch 32 hodin v měsíci? 12 hodin mezi jednotlivými směnami a 35 hodin po sobě jdoucího volna? Četla jste vůbec jeho dotaz?
Podle mě píšete teoretické úvahy, já zase výsledek z praxe, což úřednými zprávami mohu 100 % doložit a bez ztráty kytičky. Můj dřívější spor na základě mé neústupnosti byl shledán jako oprávněný že zaměstnavatel porušil závažným způsobem ZP ve věci neevidenci přesčasových hodin, za což mu byla uložena pokuta.
Zkrátka máte dojem, že zde platí zákony ale ty platí jen někdy, někde ale zaměstnanci jsou ti poslední, kdo se jich dovolá. A kdyby měl tazatel malé děti, uřčitě by jste mu radila stejně. Třeba by je pak někdy viděl... Mějte se.
"Zákoník práce však jedním dechem dodává, že takovou práci je možné konat jen výjimečně."
Takže popíráte smysl zákoníku práce? Tedy z vyjímečného přesčasu se stává běžná pracovní doba? To asi tak nebude ...
Ano, přesně článek pro Ivzez. Bohužel ona není zastánce ZP... A pokud neplatí zákony, co pak platí?
Ano. Po těch 150 hodinách práce přesčas už by se s Vámi zaměstnavatel musel o další práci přesčas dohodnout.
Ale – jak píši výše – k dohodě jsou potřeba oba. Nebudete-li s návrhem zaměstnavatele souhlasit, dohodu s ním uzavřít nemusíte.
V případě, že byste na dohodu přistoupil, by mohlo jít maximálně o 416 hodin za rok → 52 týdnů x 8 hodin. I zde by platilo, že zaměstnavatel může některý týden nařídit hodin přečas více, jiný méně nebo žádné (tak, aby to v průměru vycházelo na 8 hodin týdně).
To je docela jednoduché. Podle začátku a konce stanovené pracovní doby a podle počtu přesčasových hodin zjistíte, že budete chodit domů jen se vyspat. Jak dlouho budete toto chtít snášet? 8hodin týdně může znamenat tak 3 hodiny nad konec pracovní doby v běžné pracovní době. Pak by vám nevyšel odpočinek mezi směnami. Tzn. Po-St, pokud zaměstnavatel bude chtít dál, podle ZP řeknete dost. Ostatně vyžadování dalších hodin v rozporu se ZP znamená 100% jiný úmysl zaměstnavatele. Zakázky se sjednávají na možnosti firmy, naopak to nemůže dobře dopadnout. Pokud firma nehodlá najímat vyšší počet zaměstnanců a tvrdě jede bez ohledu na zákonný zájem zaměstnanců - právo na odpočinek a i běžný život, je to pro vás naprosto jasné varování, že nevolnictví pokračuje dál. To je novodobý trend a kupodivu se nikdo moc nebrání. A pokud ano, je napadám pro nestandardní postup. Přitom každý si chce odělat své a mít svůj život. Ne v práci pojít. Jste svobodný člověk a dokážete poznat, kam sahá vaše důstojnost a odkud už jste jen nevolník bez práva na cokoli !
V běžné firmě se toto neděje, jen tam, kde dopředu vědí, že vás okradou !
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.