Nejste přihlášen/a.
Moje sestra zbavila maminku svéprávnosti. Dověděla jsem se o tom, až byla uznána opatrovnicí.Při nahlédnutí do spisu jsem zjistila, že na žádost soudu po městském úřadu, aby sepsal nejbližší příbuzné, tam byla uvedena pouze sestra, její manžel a otec. Já jsem tam uvedena nebyla. Soud neprověřil, kolik má maminka dětí. Byla jsem tím vyřazena z rozhodování.Postupovalo město a soud správně? Děkuji všem za jakoukoliv pomoc.
Hned v první větě máte dvě chyby. Nikoho nelze zbavit svéprávnosti. Svéprávnost člověka lze pouze omezit a to na dobu nejdéle tři roky. Přitom je možné omezit svéprávnost člověka pouze v rozsahu, v jakém člověk není pro duševní poruchu schopen právně jednat, a je nutné vymezit rozsah omezení. Omezit svéprávnost člověka může jen soud, nikoli sestra, manžel nebo jakákoli jiná fyzická osoba.
K Vaší otázce: V rozhodnutí o omezení svéprávnosti jmenuje soud člověku opatrovníka. Při výběru opatrovníka přihlédne soud k přáním opatrovance, k jeho potřebě i k podnětům osob opatrovanci blízkých, sledují-li jeho prospěch, a dbá, aby výběrem opatrovníka nezaložil nedůvěru opatrovance k opatrovníkovi. Podle mého názoru soud nijak nepochybil.
Zdravím. Já na věc nahlédnu z druhé strany. Pokud se vaše maminka stala úředně nesvéprávnou, je určitě nemocná, a to hodně nemocná, psychicky nemocná. Takováto nemoc nikdy nepropukne přes noc. Jde to pomalu, nenápadně a je potřeba s takovýmto člověkem trávit dlouhé a dlouhé hodiny, podporovat ho a pomáhat mu. Tak se vypozoruje, kdy a v čem je potřeba pomáhat. Pak se pozoruje, že nemoc postupuje, až je zdravotní stav zhoršený natolik, že je potřeba řešit otázku svéprávnosti. Po nějakou dobu navštěvovat s maminkou lékaře a vyšetření a nakonec na jeho doporučení přistoupit k řešení svéprávnosti úřední cestou, soudně. A to jsou zase starosti, zase nervy a zase čas. Je navržen a ustanoven opatrovník. A nyní přicházíte vy s otázkou, zda postupovaly úřady správně. Neměla byste se spíš zaobírat otázkou, kde jsem já byla celé ty roky? Proč jsem já mamince nepomáhala? Proč mě nezajímal její zdravotní stav? Proč jsem se já vyřadila ze starání rodiny? Proč? Protože vám to bylo ukradený. Takže moje odpověď: ANO, soudy i město jednaly zcela správně. Ida
Ke zbavení svéprávnosti stačí návrh jedné osoby,nebo také organizace.Soud zajistí podle potřeby řadu svědectví,které jsou k rozhodnutí důležité.Také určí opatrovníka z řad advokátů,který na rozhodnutí dohlíží.Po soudním rozhodnutí je určen opatrovník,který veškeré právní úkony pak uskutečňuje.Podle důvodů,které k tomu směřují,musí být ověřeno zdravotní stanovisko.K čemuž je povolán soudní znalec.Jiným osobám se může povolit přístup k jednání pouze jako svědkům.Ale mohou požádat o to,stát se opatrovníkem.Soud vybere nejvhodnějšího.
Ovšem od letošního roku platí novela zákona,která toto omezení ohraničuje 5 roky,po nichž se rozhodnutí přezkoumává.
JB
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.