Nejste přihlášen/a.
Dobrý den. Chtěla bych se zeptat, jak se mohu bránit proti rozhodnutí Krajského soudu ( bylo rozhodnuto dnes, ještě nemám "rozsudek" v ruce), pokud soudkyně po vyřknutí verdiktu řekla, že není možné odvolání ani dovolání? Jedná se o určení výživného prarodičům.
Dobrý den. Chtěla bych se zeptat, jak se mohu bránit proti rozhodnutí Krajského soudu ( bylo rozhodnuto dnes, ještě nemám "rozsudek" v ruce), pokud soudkyně po vyřknutí verdiktu řekla, že není možné odvolání ani dovolání? Jedná se o určení výživného prarodičům, jelikož otec dětí je ve výkonu trestu za několikaleté neplacení výživného. Okresní soud uložil prarodičům výživné hradit a krajský soud toto zamítl. Žiji s dvěmi dětmi pouze z dávek hmotné nouze, starám se o postiženého syna. Byli jsme rádi i za pár korun a teď nám sebrali i to.
Dobrý den. Až budete mít v ruce rozsudek, pošlete mi ho. Já se Vám na to podívám. Zkontaktujte mne vnitřní poštou, dám Vám na sebe e-mail a prostuduji si to. Pak Vám poradím co se dá dělat, nebo vysvětlím z jakého důdodu nelze podat dovolání atd. Jsem ochotna se Vaší věcí zabývat, pokud máte zájem i Vy. Takhle nelze říci, jak se můžete bránit, když nevíme, proč soud druhého stupně rozhodl jinak, než soud stupně prvního..Jen se zeptám - jednalo se o určení výživného na všechny čtyři prarodiče?
Já jen dodám, že jsem ochotna se Vaší věci věnovat též naprosto zdarma.Aby si to někdo špatně třeba nevysvětlil..
Kontakt na mě máte ve vnitřní poště.
Duplicitním zadáním otázky ke stejnému problému porušujete zdejší pravidla. Budete-li chtít doplnit informace, pokračujte prosím zde.
K dotazu: Jaký důvod nepřípustnosti odvolání či dovolání soudkyně uvedla? Zkuste se podívat na opravné prostředky , případně přímo do zákona.
Děkuji za odpověď i upozornění. Bohužel tomu výkladu zákona můj rozum nerozumí. Potřebovala bych to laicky vysvětlit. Důvod nepřípustnosti soudkyně neřekla.
Krajský soud → nebylo to už odvolací jednání? Měla jste u soudu advokáta? Ten Vám to nevysvětlil?
Podle mne to bude chtít počkat na rozsudek a potom se poradit s právníkem. Takhle by to byly jenom dohady, které by Vám nijak nepomohly.
Co všechno tomuto jednání předcházelo?
Ano, bylo odvolací jednání. To znamená, že už s verdiktem nejde nic dělat? Advokáta jsem neměla, v mé situaci na něj ani nemám. Jen bych ráda věděla, zda s tím verdiktem vůbec mohu ještě něco dělat, abych se případně připravila. Předcházelo pouze jednání u Okresního soudu, který vydal rozsudek o určení výživného pro dvě nezletilé děti. Jak se sakra domoci výživného pro ně. Dělám, co můžu a nakonec jsem stejně špatná, protože " chci jen prachy". U odvolacího soudu se mě ani neptali, kolik platím nájem a jaké mám výdaje za děti. Verdikt soudkyně vynesla po 2 minutách!
Našel jsem dvě rozhodnutí ústavního soudu, které se zabývalo placením výživného prarodiči. nalus.usoud.cz/... a nalus.usoud.cz/...
Vložím ho znovu. nalus.usoud.cz/...
Děkuji za odkazy. V tom prvním se mi bohužel zobrazuje jen prázdný formulář. Podle mě zaleží prostě na náladě soudce, jak se k tomu postaví. Jak jsem psala, soudkyně vynesla rozsudek po 2 minutách, co nás poslala na chodbu.
Ve dvoustupňovém řízení není proti výroku odvolacího soudu již přípustné další odvolaní
Proti rozsudkům o výživném (i jiným) není dovoleno dovolání, protože je možné nárok uplatnit znova.
Proti prarodičům nelze nárok výživného uplatnit, pokud by to bylo v rozporu s dobrými mravy
Proti verdiktu z odvolacího řízení nelze podat odvolání. Zajímalo by mne, proč by nemělo být možné dovolání. (Chtělo by to více informací, škoda, že to soudkyně nějak nezdůvodnila.)
O advokáta jste mohla požádat u soudu. Pokud byste doložila příjmy a majetek, mohl by Vám být přidělen advokát zdarma.
Má to ale dvě nevýhody: Na přidělení advokáta se poměrně dlouho (třeba půl roku) čeká a navíc si jej nemůžete vybrat sama – musíte využít služeb toho, koho Vám přidělí.
_____
Jestli správně rozumím, podala jste návrh na výživné, okresní soud výživné přiznal a prarodiče se odvolali? Těžko říct, jestli bude možné s tím ještě něco dělat (pokud není jasné, z jakého důvodu by nemělo být možné dovolání).
_____
Zkuste se se všemi podklady obrátit na některou občanskou poradnu ve svém okolí. Poradny poskytují služby zdarma, některé mají k dispozici i právníka. Ale očekávejte spíše obecnou radu, ne každý právník v občanské poradně musí být specialistou na Váš problém.
Teď jsem mluvila a advokátem, který mi zevrubně řekl, že když Krajský soud zamítl rozsudek Okresního soudu, tak se to prý vrací k projednání Okresnímu soudu. Tak teď jsem z toho úplně zmatená. Každopádně až budu mít rozsudek Krajského soudu, budu o něco chytřejší. Pak jej sem zkopíruji. Všem vám moc děkuji za rady a uvítám i další
Nyní mi přišla odpověď z www.vasevyzivne.cz :
V případě že Krajský soud zamítl Vaši žádost, nedá se už nijak odvolat. Soud k tomuto rozhodnutí měl pravděpodobně důvod. Žádat znovu zase celé dokola můžete, může to ale dopadnout stejně. Bohužel v tomto případě není možné nic dělat.
Teď jsem z toho ještě zmatenější, když advokát říkal něco jiného.
Před chvílí rozhovor s dalším advokátem, který mi řekl, že to lze řešit již jen ústavní stížností..
Jo, kéž by šlo. To by bylo nejlepší. Ale jijich otec se o děti nezajímá ani je nenavštěvuje již několik let. Nyní je ve výkonu trestu za neplacení výživného, dluží nám již přes 200 000,- kč. I tak by s ním nebyla domluva. Ani exekučně to nešlo postihnout, protože pracoval na černo. Jeho slova: Všechno mi sebere exekutor, já nebudu dělat za životní minimum."
Výživné je přednostní pohledávka. Exekutor nemůže sebrat pokud něco je. Jedině ve prospěch toho výživného
Pokud KS potvrdil rozhodnutí OS tak je řízení u konce. Pokud zrušil rozhodnutí OS tak se řízení vrací k OS k doplnění.
Pokud jsou prostředky nedostatečné a navíc doložíte že jste se je bezvýsledně snažila zajistit máte možnost získat mnohé sociální dávky jako Příspěvek na bydlení, doplatek do životního minima. Stačí se zeptat. Advokát je dost drahý pokud jste nezískala advokáta zdarma.
Kdo tedy na děti výživné platí? Z čeho žijete? Obrátila jste se na sociálku? Doplácí vám na bydlení, hmotku? Berete příspěvek na péči na syna který je postižený? Pokud vím, toto vše sociálka zohledňuje a podle toho vám hmotku doplácí, že to není mnoho vím, ale žít se z toho dá.Jaké vztahy máte s prarodiči? To se i vaši rodiče brání na děti přispět?
Výživné nemám žádné. Žijeme z dávek hmotné nouze, v létě to jde, ale v zimě když musím kupovat dříví to už moc nejde.Vydržíme to jen tak tak. Do hmotné nouze se nepočítá třeba dojíždění dcery do školy, syna- autistu musím vozit tam i zpět autem do jiné školy ( tam od nás nejezdí ani bus). Příspěvek na syna mám 3000,- kč, nebýt toho, asi bysme nejedli. Jeden dědeček nám poháhá dobrovolně, druhý již nežije. A podle babiček si mám jít peníze " vyšlapat"
A příspěvek na bydlení spolu s doplatkem na bydlení mi dělá 7 584,- kč, nájem se vším všudy platím 8 100,- kč. Netuším, jak to počítají, ale zbylých 516,- kč musím zase vzít z peněz na živobytí. Plus tedy v zimě dříví.
Proti své matce, případně otci nemůžete mít žádný nárok. Od toho jste Vy. Nikoliv oni. Svoji povinnou výživu nahrazujeme svojí péčí o nezletilé
Proč tedy náš zákon umožňuje žádat výživné po prarodičích? Jak se má matka domoci výživného pro děti, potažmo, když je otec chronický neplatič?
Respektive proč nevyužít tento zákon, když mi to umožňuje a jiná možnost výživného u nás není?
Nepřemýšlela jste se přestěhovat? třeba do města, kde byste všude nemusela jezdit autem, sehnala byste nějakou brigádu na pár hodin, měla jiné možnosti se uplatnit atd. Ten nájem se mi zdá celkem vysoký na to, že to je někde zřejmě v kotěhůlkách.
O mé práci a hlídání jsem psala níže. Stěhovat se mi nechce, spojení s městem je tu busem dobré, finančně to vyjde stejně jako tam jet autem. Jen syna musím vozit autem do školy, tam bus nejede a on potřebuje speciální školu, je autista. Obě děti se tady narodily, vyrustaly tu a mají tu kamárady.Máme prostorný byt s obrovskou zahradou. A cenové to taktéž odpovídá městu.
Zákon to umožňuje, ale nesmí to být v rozporu s dobrými mravy. To je na zvážení soudu. Předpokládám, že když otec nemůže plnit výživné, že by měli nastoupit jeho rodiče.
Měla jsem hlídání. Jelikož jsme bydleli v domku (na který jsem splácela hypotéku, nabytou i s domkem v manželství) a jeden pokoj jsem nechala v pronájmu jedné paní důchodkyni za hlídání dětí. Vše bylo růžové, všichni spokojeni, zbavili jsme se nepracujícího ožraly a despoty. V roce 2014 byl dům prodám v exekuci kvůli dluhu tehdy již bývalého manžela na zdravotním pojištění. Dům byl stále ve společném jmění manželů, kdyby se na majetkové vyrovnání nečekalo 3 roky, vše mohlo být v pohodě. Z vlastního jsem se s dětmi přestěhovala do podmájmu, ale přišla jsem o možnost hlídání a taktéž o práci. Nikoho jiného na hlídání dětí nemám, máme jen dědu a ten bydlí 70km od nás. Od té doby chodím aspoň po příležitostných brigádách.
Práci na pár hodin, co jsou děti ve škole bych uvítala. Ale jak jsem již psala- syn je autista, ráno jej musím odvézt do školy, v poledne vyzvednout, tudíž mi zbývá doslova pár hodin.
Pokud někdo víte a práci na doma, sem s ní
Podotýkám, že jsem pracovala během těhotenství i na mateřské dovolené- práci se nevyhýbám
Netuším jak je na tom váš syn ale zkusila bych i zvýšit příspěvek na péči:? prispevky.cz/... Máte možnost při péči o syna chodit do zaměstnání? Ale chce to počítat, možná nevyděláte ani tolik co vám platí sociálka. Obědy nemajetným dětem, to byste se na sociálce také měla informovat. Pokud se babičky chovají jak říkáte, není asi v rodině vše úplně v pořádku. Kde žijete? Bydlení asi nebude to nejlepší, co tak zkusit sociálku touto cestou ale zde bych byla opatrná aby vám nechtěli děti odebrat. Nákup dříví na zimu můžete jistě na hmotce doložit, přeplatky na topení znamenají - ve vyplacené hmotce, nedoplatky +.
Příspěvek na péči máme první stupeň 3 000, máme zažádáno o zvýšení, protože se synovo zdravotní stav nyní zhoršil. Spíš mám strach, aby nám jej ( při mém štěstí) nesebrali úplně. Do práce můžu doslova na pár hodin. Za informaci o obědech děkuji, ale nepřispěli ani synovi na školní pomůcky. Sociálka mi tenkrát s bydlením pomáhala a dost pomohl dědeček, který nám zaplatil kauci na byt. Nákup dříví hmotku nezajímá, náklady na topení jsou prý již započítány v příspěvku. Ale naštěstí jsou ještě na světě hodní lidé- jedna firma mi vozí dříví a já zaplatím až mám ( i na jaře) nebo si u nich část odpracuji
Mám bývalou spolužačku, dnes je již v důchodu. Nějak se jí nepovedla výchova dcer a jedné z nich obebrali 2 děti do děts. domova. V babičce se hnulo svědomí, děti si vzala k sobě a stará se o ně. Matka dětí je bůhvíkde, na děti nepřispívá ničím, neprojevuje o ně zájem.
A proč to píšu? Že zbytečně vyhazujete oknem peníze za dříví. Ta paní od jara do podzimu denně vezme kárku, pilku, sekerku, k tomu o prázdninách i obě děti a jedou do lesa dělat dříví.
Proč byste nemohla Vy? Bydlíte na vesnici. Nenavádím Vás kácet něčí stoleté smrky, ale slabších větví je v lesích plno. A myslím, že to nikomu vadit nebude. V lese často po těžbě zůstane ležet tolik slabšího dřeva, až se člověk diví. Pořezat na kratší, narovnat na vozík a šup s tím domů. Ta známá s tím, co nadělá během roku, pak vydrží celou zimu. Protože i oni mají dost vysoko do žlabu. Myslím, že to vyřešila rozumně. Jaga.
Ano, toto občas udělám, když vidím suché větve na stromu. Lesy u nás zrovna moc nejsou a já se i bojím. Když někdo vyhazuje skříně, stojím první v řadě a pak sama řežu na cirkulárce. Nemyslete si, že nepřemýšlím, jak příjít k něčemu zadarmo. Teď třeba budu prodávat kuřata, které nám vyseděli naše slepice, tak bude nějaká kačka
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.