Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Kapesné pro středoškolačku na internát

Od: ricardus* odpovědí: 50 změna:
Rád bych se zeptal jaké dávat kapesné dceři, která jde do prvního ročníku střední školy - 16 let?
Bude mít uhrazené ubytování, telefon, obědy a jízdné.
Tedy se nám jedná jen o částku pro osobní potřebu.
Předem děkuji za informaci či názory.

 

 

50 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 


4x

Ne, nejsem holka rozmařilá. Kdysi za studií na pedáku, za totáče, jsme v poledne chodívaly do restaurace U slunce na oběd. Pečený hejk na kmínu, brambory, plátek citrónu - to vše 4,20 Kčs. To byl náš studentský oběd. K tomu limonáda, asi za padesátník. A najedly jsme se k prasknutí. Proto, když dneska někdo haní minulé doby, pokaždé si vzpomenu na plné talíře za pár korun.

Dneska? Ta Vaše stovka na týden mi vehnala slzy do očí. Co je to stovka? To děvče bude sice mít snídaně, obědy, večeře. Ale myslíte si, že nikam nepůjde s kamarádkami? Žádné kino, žádný mlsek? Opravdu bude štastná jen s internátní kuchyní, která občas bývá kdovíjaká? Nebude se jí líbit nový odstín rtěnky?

Zkuste vyžít sám se stovkou na týden! Ano, mýdlo, šampón má z domova. Ale třeba ve městě dostanou nějaký nový šampón s velkou reklamou. Myslíte, že po něm nezatouží, když si jej její spolužačky bez problémů koupí?

Jak píšu, nejsem rozhazovačná. Ale stovka na týden je žalostně málo. Dala bych asi 300 - 400 Kč. Pokud je děvče spořivé, dokáže si z toho ušetřit. Nebuďte Krkovička. Pokud máte dceru dobře vychovanou, což je jen Vaše vitzitka, zbytečně utrácet nebude. Nemáte se čeho bát.

Ale stovka na týden - no fuj! Styďte se, člověče, proč jste si tu dceru vlastně pořizoval, když teď na ni nemáte? Jaga.

uska*

Oběd za 4,20 Kč a výplata byla kolik? 800 - 900,- Kč? Tak v přepočtu na dnešní plat je nyní jídlo ještě levnější.

ricardus - souhlasím s vámi. Jak už někdo zde psal, dala bych dceři 1000,- Kč na měsíc a to jednorázově. Měsíc má více jak 4 týdny ( 4 x 200,-) tak je to o malinko více. Nejlepší je zřídit dceři bezplatný účet, peníze jí přeposlat a tak se dcera nejlépe naučí hospodařit. Když si je utratí první týden, tak ví, že základní potaviny má do konce měsíce zajištěny a zbytek má smůlu. Navíc při odjezdu na intr maminy vybavují děti dobrotami minimálně na tři dny. Vy to budete dělat také.

Tak, tak, souhlas s babajaga! V 70 letech jsem dostávala 75Kčs na týden, doprava slála cca 25; zbylo mi 50. Ani v té době to nebyl žádný blahobyt. Docela ráda bych viděla ty, co tady radí ty trapné částky, kdyby je dostali, jak by asi vyžili?

Navíc takhle staré dítě má studovat a ne shánět brigády, aby vyžilo.

Naprostý souhlas. Tady nejde o to, jestli bude mít peníze nebo ne, ale o to, že dneska je VŠECHNO za peníze. Tím, že nebude mít peníze, tím ji rovnou odsoudí k tomu, že nebude mít prakticky žádné přátele. Ne, že by ti přátelé byli povrchní, co se nechtějí scházet se "sociálním případem", ale jednoduše si je nebude moci jak udělat a udržet - kino, večerní posezení v kavárničce, výlet, zoo, narozeninové oslavy... na to všechno jsou potřeba peníze a se 100 kč na týden se těchto věcí nebude moci účastnit. Spoléhat se, že nebude potřebovat kupovat jídlo, protože ve škole budou vařit - stačí aby byly dva dny po sobě nějaké druhy jídla, které dcera nemůže/nejí a už si musí koupit svůj oběd. Takže rázem "vyhodí" čtrnáctidenní kapesné na dva obědy. Nebude s takovou moci ani na "pitomou" zmrzlinu nebo sodovku do cukrárny. Jasně, zvládne to, přežije to, ale je to sakra smutný. A jestli je na škole na intru, tak brigády leda tak v létě, a to si taky člověk v takovém věku (a zvlášt holka, která nemůže vypomáhat někde na stavbách atd., kde se vždycky práce najde) nevydělá moc.

ricardus*

100,- jsem uváděl kapesné doma ale jak jsem doplnil výše, netušil jsem že je 150 plus od rodicu pritelkyne. Tudíž má více. A co se týká kamarádů, když to sleduji tak pokud někam chce zajít nemůže pomalu nikoho najít ač jich ma na fb 500
doplněno 23.08.16 15:14: Melo byt pro Jagu

V roce 1993 dostával syn na střední škole kapesné 400,- na měsíc a bydlel doma. Během školního roku jsme jako rodiče žáků měli při třídní schůzce pohovor se školní poradkyní právě na téma kapesného. Někteří spolužáci syna měli v té době kapesné i kolem 5 tisíc měsíčně! Každopádně po pohovoru jsme kapesné zvedli na 800,- měsíčně (přiznám se, že jsem se trochu styděla za tu předchozí částku a při pohovoru s vých. poradkyní mi bylo trapně).

Ricardus, snažte se dceři umožnit bezstarostné studium, na brigády má času dost.

zoy*

Babajaga - souhlasím s Vámi. Výše jsem popisovala, kolik dostávala dcera na intr. A najít si během školního roku brigádu? To si neumím jako máma představit. Nejen že byly dny, kdy měla školu do večera, ale od 3 ročníků někteří studenti docházeli 2x týdně do chemických laboratoří na výšku, kam po střední chtěli jít. A v pátek bylo vyučování cca do 12 hodin, aby mohli jet domů. To už jsou 3 dny + škola do večera. Asi by se mi nespalo dost dobře, kdybych věděla, že má dcera po večerech chodí mýt někde nádobí, obsluhuje atd. A jak jste psala, děti jsou naše vizitky, my musíme vědět, jaké naše děti jsou, jestli si raději půjde koupit flašku, nebo půjde do kina.Takže dceři raději dopřeji studenský život na střední škole, aby nemusela brečet, že nemá ani na colu, starostí ještě bude mít dost.

Ale taky neznám, že by nějaké prázdniny seděla doma. Chodila vybalovat zboží do Globusu, mýt nádobí v restauraci. A velmi dobře si uvědomuje, co je to hodnota peněz.

Brigáda si myslím patří studentům na výšce. Ale na střední škole by měli rodiče pomáhat. Ty naše děti na to totiž nezapomenou. A až já budu stará, věřím tomu, že mi dcera občas koupí třeba rohlík, nebo mě pozve do kina

 


3x

Já to vidím taky na max. 200 týdně, když má vše zaplacené.

 

vilik*

2x
Dal bych 200 týden/ 1000 měsíc max.
Na základní potřeby to stačí, je to 4-5 dní v týdnu pouze pro vlastní potřeby, za to si jogurty a ovoce koupí, když bude chtít. Určitě si bere i něco na zub z domova.
Na zbytek útraty si může najít třeba v létě brigádu.
Internát, stravné, jízdenky a školní potřeby stojí měsíčně cca 5000. K tomu se platí mobil, jídlo doma, oblečení.
Ve většině rodin s normálními příjmy se zaplatí bydlení, inkaso, teplo, pojistky, odpady, pohonné hmoty, nutné platby a je klidně 10-15, i víc tisíc pryč. Dalších 7-8 odčerpá student, rodina má děti většinou dvě. Zbytek je jídlo, drogerie, dovolená, vánoce...
Není logické, aby máma s tátou, kteří vydělávají, měli menší kapesné než synek s dcerou na postávání s partou před obchoďákem. Pokud má rodina vyšší příjmy/menší výdaje, může dát samozřejmě víc.
Ale uvědomit si, že když něco chci, musím si vydělat sám, dětem jen prospěje.

 

zz

2x

Chělo by to odpovědět na dotaz uživatele tigra, abychom měli lepší představu, co vše by si vlastně z kapesného měla hradit (svačiny, dojíždění mhd, kulturu, hygienické potřeby...). Také se mi zdá dost důležitá otázka, jestli bude jezdit na víkendy domů nebo jestli zůstává přes víkend na internátu. Pokud by zůstávala i přes víkend, pak by např. 200kč/týden vycházelo na nějakých 28kč/den, což mně přijde žalostně málo i na zakoupení nějaké svačiny. Ano, sice se dá přežívat na chlebu se sádlem (což má perfektní poměr cena/výkon), ale co to dlouhodobě udělá se žaludkem, to si radši nechci představovat. Záleží také, na co je zvyklá doma (pokud holku držíte doma v bavlnce a pak jí dáte pár peněz na týden, může to být celkem drsná změna) a samozřejmě také na tom, co si můžete dovolit. Zažil jsem i chamtivé rodiče, kteří se topili v penězích, ale měli problém zaplatit dítěti například školní cyklistický kurz nebo lyžák. (Takovým jednáním mimochodem potenciálně porušují zákon o rodině, nebot ten jasně říká, že děti musí mít stejnou životní úroveň jako rodiče) Bez bližších informací těžko soudit.

Zmíněných 200,-, tj. 40kč na den (za předpokladu, že víkend tráví doma), považuji osobně za holé minimum. Dal bych spíše více, nebot se dá předpokládat, že bude chtít s kamarádkou občas zajít na nějakou kávu nebo za kulturou (divadlo, kino, koncert...) - může se to zdát jako zbytečný luxus, nicméně pokud bude vyčleněna z kolektivu, protože si "nic" nemůže dovolit, může to také zanechat nesmazatelné stopy na její vyvíjející se psychice.

 

lidus*

2x

Vždycky je to o tom, kolik peněz máte v rozpočtu, vždycky je to o tom, jak je zvyklé dítě od mala hospodařit, třeba s penězy od babiček a podobně. Dnes je zvláštní doba. Nevzpomínám si, že by mě kdy vyloučili z kolektivu jen proto, že nemám nejnovější rifle z Tuzexu, že nemám nejnovější LP... Dnes je to bohužel jinak, už v MŠ si děti hledají kamarády podle toho zda mají IN tenisky, jezdí na dovču k moři...Nemáš a hned si vyloučený z kolektivu, jsi socka. Zeptejte se dcery, jak si své kapesné představuje, klidně měsíc počkejte a pak uvidíte, zda jen proto, že nemá "na zmrzlinu" sedí na intru v době vycházek sama.

Nevím o tom, že by se (třeba na střední) řešila značka oblečení. Spíš si vemte, že bude mín na škole tak 10 kamarádů. V jednom měsíci budou mít dva narozeniny, další 4 půjdou do kina, jiných 5 půjdou týden na to do kina, každý čtvrtek (nebo jiný den) víceméně všichni po škole do cukrárny (nebo nějaké slušnější hospody) na limču a pokec, "výlet" s dalšími kamarádkami do obchodního centra, a s dalšími třeba návštěva knihkupectví a nákup knížek. No a se stovkou na týden může leda tak koupit na ty narozky nějaký dětský šampus...

ertl
4 půjdou do kina, jiných 5 jindy do kina a pak zase někdo někam... a ona půjde pokaždé všude

 

adam20

1x

Taky to vidim max tak na 200Kč na týden

 


1x

Asi hodně záleží na tom, co si děvče bude brát z domova a co myslíte tou "osobní potřebou". Bude si z domova vozit hygienické potřeby (zub.pastu, šampon, krém, vložky, sprcháč,...) či si vše bude kupovat sama? Bude si hradit jízdné v místě školy? Pokud půjde o víkendu do kina, bude si to hradit z kapesného, nebo jí to budete platit? Také jaké má kapesné nyní, když je doma?

Každopádně na začátek jí dejte peněz více, bude si muset nejspíš do školy dokupovat sešity a pomůcky.

Rádci přede mnou radí 200 - 500 na týden, pokud si bude sama hradit snídaně a večeře mi to přijde málo - píšete , že uhrazené jsou pouze obědy. - chtělo by to asi víc informací.

 


1x

A kolik dostává teď, když je doma? Dávala bych o něco více, ale zase ne o moc. I doma přece chodí do kina, za zábavou, do cukrárny...

 

jennei

1x

Střední jsem zrovna ukončila. S nástupem jsem dostávala nepravidelně stovku až sto padesát na týden, ale to jsem dojížděla. Stejné peníze, a to většinou za protislužby, až do konce školy. Jestli bude na intru celou dobu, může si najít práci, v restauracích berou všude

Dva starší bratři na intru přežili s tím samým co já. Záleží na tom, jaká dcera je, jestli více chodí do společnosti, jestli se ráda baví a je nepravděpodobné, že bude žít celých pět dní u knížky nebo počítače, popřípadě učení

Slýchala jsem stížnosti od slečen, které dostávaly jenom osm stovek. Kouřily, bavily se, pily alkohol. At už dostane kolik chce, bude to málo, můžete použít kliček mého táty, který to zařídil tak, aby to bylo málo i pro něj. ;D

ertl
Jaký klíček?
jennei

Kéž bych věděla, jestli je to vtip nebo ne :D

nellka
Odpoledky jsou do 15-16h. Navrat na intr do 19-20h. Kdy chcete na tu brigadu chodit? Kluci vetsinou chodi na pivo - to je daleko levnejsi nez limca nebo kafe

 

nellka

1x
Ja bych dala okolo 300,- na tyden. Zalezi jak to bude s jidlem. Pokud bude otresne, penize stacit nebudou. Ja mela na VS druhou kartu k maminu uctu (byl to vedlejsi ucet, s par tisicovkami). Kdyby se mi cokoliv stalo.. nevim, praskne popruh u batohu, rozlepi se zimni bota... Proste bude najednou vetsi vydaj. Mohla jsem na ne nouzove sahnout a predlozila jsem vyuctovani. V menze fakt ohavne varili, tedy jsem obcas zaplatila z karty nakup a predlozila ucet - 3 jogurty, pomeranc, jablko, rohliky, salam a cinska polevka - ano, tehdy jsem to jedla, rodice schvalili a bylo vse v poradku. Neprijde mi to jako blbe reseni - penize fakt na utratu, na blbinky... A pak mit nouzove reseni. Ja nevim, holka utrati penize do uterka s tim, ze do konce tydne nebude nic, je to jeji rozhodnuti a pak necekane dostane menzes, coz se muze v tomto veku stat a nebude mit ani na krabicku tamponu?

 


0x

Já bych dala 500 Kč na týden, záleží, jaké máte možnosti?

ertl
Nejsem lakomý, ale 500,- na týden, vzhledem k tomu, že má všechno zaplacené, je moc. Dal bych max. 200,-

Na intru jsem byla, sice za minulého režimu, ale tolik hladu, jako na intru, jsem už nikdy nezažila 40 Kč na den je tak na 1 bagetu.


doplněno 21.08.16 21:17:

Lidus, jj, to tak na některých bylo. Doma si člověk sáhne do lednice pro jogurt, nebo vezme ovoce, na intru má smůlu.

ertl
Nevím, proč by si měla kupovat bagetu. Jídlo bude mít zaplacené. Pokud kvalita a množství jídla, které dostane nebude odpovídat, je třeba to řešit jinde a jinak než zvyšováním kapesneho.
honzajs122

S intrem houby vyřešíte, když se vám to nelíbí, tak běžte, my máme plno ... asi tak

 

zoy*

0x

V prvním ročníků taky 500. Ve druháku jsem to zvýšila na 750. A 3 a 4 ročník odmítala chodit na obědy, chodila jen v případě, že bylo pro ní nějaká mňamka, což mockrát nebylo. Tím pádem jsem nemusela platit za obědy a dávala jsem ji tu částku každý týden. No v posledních dvou letech bylo tedy měsíční kapesné kolem 3-4 tisíc. Peníze ji musely vyjít i když si doma chtěla někam zajít s kamarády. Některé kamarádky částky omezovaly, pokud věděly, že dítě to používá na alkohol atd. S tím jsem naštěstí problém neměla.

Krasne kapesne , to je i na ciga a do hospody na pivko.

 

lidus*

0x

Záleží jen na vás a vašich možnostech. Osobně bych dala 1000,-/měsíc.

Andy na intru jsem byla také za minulého režimu a jelikož to bylo pod záštitou JZD věřte, že tak dobře jsem se dlouho neměla. Máte ale pravdu i můj muž vzpomíná na internát kde se přikrýval novinama a dekou, jedl suchý chleba...

 


0x

Obecně bych se taky přikláněla k 200,- za týden. Maximum. Na tom intru to mají jak? Svačiny do školy si berou zbytky ze snídaně? Co odpoledne? Kamarádky měly na intru neustále zásobu rohlíků a něčeho na ně (plus nějaká jablka a podobně), hladem netrpěly, ale asi to není standard všude.

Pak dost záleží na tom, co je zvyklá si kupovat. Jestli má ráda sladké, tak dost utratí za něj. Časopisy, posezení u kafe, holčičí nákupy, kosmetika a hygienické potřeby, drobné pomůcky do školy, jízdné ve městě? Zvažte, co si průměrně kupuje teď (a co jí nebudete moc dodávat během týdne na intru) a podle toho dejte kapesné.

 

epol8leb

0x

Dávej dle svých možností a dle svého uvážení.

"Kamarádka" sestry ve stejném věku dostává kapesné na týden cca 5tis.Vše má také zaplaceno. Prý je to málo, protože se musí hrozně moc omezovat při nákupech. Třeba na kabelku musí šetřit i několik dní. Hrůza.

 

romanb74

0x

Nedávno se zde rozčiloval jeden mladý muž ze SK, že mu rodiče dávají "iba" 1.000 EUR mesačně (byl to vysokoškolák).

Nelze to paušalizovat, záleží na finančních možnostech rodičů/rodiny. Pokud vám dělá problém dávat dítěti 500,- Kč týdně, pak je logicky nedávejte (at si madam najde brigádu). Pokud vám nědělá problém dceři vrazit 10k měsíčně, proč ne, at si hplka užije studia s komfortem. Je potřeba své možnosti propočítat.

 

ricardus*

Dekuji za Vaše názory, rady a informace.
Dcera nyni dostava 100,-. Co se tyka vikendu tak na ty se bude vracet domu. A ostatni veci (sampon, pasta...atd) predpokladam, ze bude mit z domova. Stravovani jak se nekdo ptal ma celodenni (snidane, obed, vecere). A co se tyka kultury tak co vim chodi spise obcas jen do kina.
doplněno 23.08.16 06:24: Jeste doplnim, ze ke kapesnemu dostava i od pritelkyne rodicu nejakou kacku navic. Coz bude jiste i do budoucna na intr.
doplněno 23.08.16 14:57: Tak doplňuji, kapesné je nyní 150,- plus od rodičů přítelkyně.
hahanaj*

Hm to je smutné mládí...100kč na týden - myslím, že je málo i těch 200kč...ale co vy vychováváte je to vaše věc- jen si myslím, že na dnešní dobu je to podminimum, to aby vůbec nevytáhla paty z intru.

vilik*
Hm to je smutné stáří...100kč na týden - myslím, že máma s tátou choděj do práce a pracujou jak můžou a holka se válí doma u kompu a stěžuje si na málo peněz.
Co jsme si ale vychovali, to bohužel máme.
doplněno 23.08.16 09:38: Babajaga, taky dobrej úlet.
Víte, jaké jsou obvyklé platy v ČR? A víte, že intr stojí se stravou okolo 4000? A že rodiče musí zaplatit měsíčně k tomu nejen 4 jízdenky z domova a zpět, ale i jízdné po městě, protože většinou škola od ubytování není hned vedle? A že ty peníze ještě narostou o jídlo od pátku do neděle, kdy je student doma, o oblečení, kosmetiku, školní potřeby? Že každý mladý dostane od rodičů mobil, notebook či tablet, protože je nutně potřebuje?
Normálně tady propagujete skromnost, příběhy, jak jte si žili štastně i bez zbytečností, ale teď jste ochotná vypláznout dalších 16 stovek k nutným výdajům, když rodina musí ještě platit svoje potřeby a náklady na bydlení a přitom studentík by mohl jít klidně 2 odpoledne měsíčně makat sám.
Ty 4 stovky týdně kolikrát máma sama pro sebe nemá. A to ještě šetří na sobě tím, že vánocům si přeje žehličku.
Pokud to spočítám, stojí jedno dítě na intru měsíčně s vaším kapesným 8000.
Takže řešení je prosté. Vybere si školu pouze v místě bydliště. Je jedno, co chce dělat, má smůlu, protože jinak bych neměl na jeho kapesné.
ricardus*

Myslíte, že kvalita mládí je odvozena od peněz? A nyní s uvedeným kapesným je dcera doma, ne na intru. A k tomu dostává kapesné jak jsem již psal od babicky a peníze okolo (svátek, narozeniny, pout, velikonoce, Vanoce)...tak má také možnost něco si něco ušetřit. A určitě by bylo fajn, aby si našla brigádu pokud bude chtít větší standart.
nellka
Listek do kina u nas stoji 169,- nemusim tam chdit kszdy tyden ale Vase dcera aby na to tezce setrila. Myslim, ze pokud rodina opravdu netre bidu s nouzi, mela by mit moznost zastavit se v kavarne, dojit si do posilky a koupit si lak na nehty.
kjh

Taky jsem momentáně na intru, placené mám jen snídaně a dostávám 500,- týdně. Tu vaší stovku utratím jenom za cestu domů. Dál nevím, jestli má placené svačiny, ale názor: však si něco vezme ze snídaně mohl vyjít jen z hlavy někoho, kdo na intru v životě nebyl. Ano, jednou za čas se to dá, ale školní jídelny se zpravidla snaží ušetřit a jíst každý den jenom chleba namazaný ramou není zrovna nejzdravější a taky se vám to po měsíci zhnusí natolik, že radši nejíte nic. Taky se někdy stává, že mají školní jídelny výpadky a třeba 3 dny v kuse nevaří. Dále tu je svačina po škole, pokud skončíte ve čtyři se školou, máte naprosto úděsný hlad a nezvládáte čekat do večeře. S brigádou je to taky velmi složité, protože polovina zaměstnavatelů požaduje věk 18+ a navíc absolutně nestíháte se po škole věnovat dalším 4 hodinám práce. Taky existuje na intru něco jako docházka. Hygienické potřeby má sice z domu, ale co když zapomene a na začátku týdne jí dojde šanpón, to má pak celou dobu chodit s mastnou hlavou? Navíc se může stát, že si bude muset sehna tnějaké léky, nebo vložky, to taky nejsou zrovna nejlevnější věci. Taky jsou tu narozeniny, každou chvíli má někdo z kamarádů narozeniny a vy mu chcete udělat radost nějakým dárečkem. O kafi, čokoládě, limonádě a tak ani nemluvím.

 

 

fex

0x

Já jsem na výšce v Brně dostával cca 2 000 na měsíc.

To je něco jiného. Taky jsem dostávala 2000, ale na vysoké má člověk mnohem víc času než na střední (tj. může brigádničit, dokonce i pracovat na VPP + je člověk plnoletý, což taky dělá hodně při hledání práce). Když bude chodit do školy každý den 8 hodin, a pak se ještě učit + praxe, tak opravdu nevidím, kdy by měla taková studentka chodit na brigády (ano, o prázdninách, o tom jsem psala výše).


doplněno 23.08.16 11:27:

Jinak na gymplu (nebyla jsem na intru) jsem měla kapesné asi 50 kč na týden. Bylo to asi před deseti lety. Cestu a oběd jsem měla zaplacené. Nemohla jsem nic.

 

hs*

0x
Je jasné, že velmi záleží co vše si bude MUSET za to Vaše kapesné kupovat.
Píšete, že bude mít placené snídaně-obědy-večeře. A co svačina - dopolední a odpolední? Třeba takový banán? Tak se stravuje snad každý - více chodů během dne, než ty 3 základní. A když dostane hlad večer? A co pitný režim nebo kdyby chtěla jít cvičit do fitka? Dnes se dívky celkem snaží o zdravý životní styl, takže nějaká konzumace rohlíků (jak zde zaznělo) je dost mimo. Se to opravdu nasčítá-jogurt, banán, občas voda pokud si zapomene lahvičku (nemluvím o kávičkách apod., dnes frčí bubble tea apod., to je také drahé). Dále drogerie - píšete, že bude pravděpodobně z domova - třeba jenom tampony Tampax totiž vyjdou na +- 100,- Kč (větší balení, vystačí třeba na 2 měs.,ale jen pokud k tomu dokoupí vložkdy-dalších asi 80,-Kč). Antikoncepci zatím neužívá? Pokud jí třeba dostane během roku (často se tím řeší bolesti nebo problémy s pletí, nepředstavujte si hned promiskuitu), bude to z toho taky muset platit, třeba si s Vámi o tom ale nebude chtít povídat? (víte, jak se to pohybuje cenově?).
Shrnu to - pokud jí nebudete shora uvedené platit extra, tak ty 100-200 Kč utratí v podstatě za nezbytnosti. Jasně, může si koupit v Lídlu nejlevnější vložky (protože "se to stejně vyhodí"), ale kvalita života onen týden v měsíci bude stát za nic.
Brigády v průběhu školního roku pro studenty SŠ jistě jsou (jaké?) - i zde je pár diskusí od těch mladších, že nemohou nic sehnat protože je jim pod 18let. Pokud umí jazyky, může doučovat děti, nebo jiné předměty-pokud je v tom extra dobrá. Brigáda "doplňování zboží" apod. vyžaduje obvykle časovou flexibilitu, takže SŠ s pevným rozvrhem asi težko? V restauraci asi lze mýt nádobí... Já jsem už jinde (nepřeji si, aby mé děti měly "studentský" život jako já - pro rodiče jsem byla to dítě bez potřeb, hlavně že se dobře učí a má placené obědy...), takže bych radši dala více a pokud je dcera rozumná, tak si za to nepoběži koupit hned paletku Nude od Urban Decay nebo páté boty Nike Airmax. Dobré by bylo zřídit jí ten účet s kartou a peníze jí dát takto - tam byste sami viděli, jestli chodí do drogerie nebo Starbucks.
nellka
Ss na brigadu nemuze predevsim proto, ze pokud se nemylim, musi byt do urcite hodiny na intru. Tedy nejaka smena do 22h neprichazi v uvahu. A na 3h denne je nikde nevezmou

 

plavest*

0x

150 Kč je sice málo, ale je to velmi výchovné. Vždycky můžete přidat a bude to mezi vámi bezvadné, ale nikdy nemůžete ubrat, aniž by nastaly doma rozbroje. Já v roce 75 dostávala od rodičů 25 Kč a pár korun od babičky. Bylo to málo, ale vyšla jsem. Kamarádky na intru na tom byly podobně. Měla jsem ale rezervu z prázdnin, na brigádě jsem si vydělala o prázdninách 1500 Kč.Také jsme si z domu vozily na intr trvanlivé potraviny, abychom je nemusely kupovat, když nás popadl hlad.

 


0x

800,---1000,-měsíčně,ale nedávala bych to najednou,každý týden 1/4,děti pak mají tendenci utratit vše najednou.Mám 2 už dospělé,tak vím,o čem mluvím. )

 

alcantara

0x

Záleží asi z jakých jste poměrů pokud jste milionáři asi dceři nebudete dávat peníze jako kdyby jste byl zametačem a naopak ale s rozumem

 

charliebad*

0x

Já jsem sice pár let ze školy, ale už za mě mi rodiče dávali 400 na týden. Na intru sice byla zaplacena strava na celý den vč. svačin ale... když v bramborové kaši byly vlasy, rybu na talíř nandali sice obalenou ale byla zmrzlá (dodnes to nechápu) a nebo když byla larva v salátu, z masa čouchaly kusy čehosi, v polívkách plavala mouka kterou při zahušení nerozmíchali, tak člověka přešla chut. Přijela hygiena, řešily se petice. Nepomohlo nic. Vždy chvíli byl klid, ale do měsíce vše nanovo. Brambory plesnivé, tatarka kyselá, místo ovesných vloček dali se skořicí těstoviny Kupoval jsem si čínské polévky, instantní jídla, občas pečivo a salám a někdy jsem si vařil např. buřtguláš. Do toho pár pivek s kámoši, jedna krabka cigaret a 400 sotva stačily. Takže v dnešní době 100 na týden je žalostná. A že holky jsou právě takový, že viděj hadříky, kosmetiku, boty atd. a dost těžce nesou, že si nemohou dovolit ani lak na nehty. Takže za mě by to bylo minimálně těch 400 ale max 500 na týden. S tím vyžije. A když zjistíte, i když nevím jak, že to prochlastává nebo prokuřuje, tak strhnout na 200. Záleží to na Vás, Vaší situaci a výchově

ertl
Jj. Pár pivek a cigára. Tj. cca 200,- Bez toho se obejde a jsme zpátky na dvou stovkách měsíčně

 

rrrrrrrromca

0x
Já jsem na intru, takže se také podělím
V prváku jsem dostávala 200, jinak taky jsem měla všechno placené.
Ve druháku jsem dostávala střídavě 200-300, (když máma vyhrabala padesátku, dostala jsem 250)
A obvykle jsem 200 utratila a 100 schovala pro strýčka příhodu.
Ve třetáku jsem dostávala 300-400 a teď dostávám 600 i s tím, že jezdím jednou týdně na praxe přes celé město a na oběd na intr nestíhám, tak si na jídlo Zajdu někam blíž.
Brigáda je dobrá věc ale ne každý má po škole čas a chut ještě letět do práce. Já třeba opravovala holkám řetízky, náramky a pod
Rrrrrrromča

 

lidus*

0x

Paní učitelka v 1.tř. řekla, že děti by měly dostávat na měsíc 100,- zdůraznila slovo alespoň 100,- prý se musí učit hospodařit, neutratit první den, ušetřit každý měsíc...Prý je mají rodiče nechat aby převzaly zodpovědnost za některé mini platby, třeba 5,- na tužku. Tak jsem tedy vnučce dala první kapesné 100,- , pokud to tak půjde dál a kapesné se bude každý rok školy zvedat, nebude mi stačit důchod už na ZŠ.

 

klera*

0x

Já to vezmu podrobně- odličovací tampony 1 balení na měsíc- 30 Kč, dámská potřeba 1 balení na měsíc- 70 Kč, kino jednou měsíčně- 120 Kč, když jí dojde šampón, sprchový gel, krém na obličej, deodorant, odličovač atd. atd. těžko asi bude čekat do víkendu, abyste jí to koupili- min. 200 Kč, zajít někam s kamarádkama 1 x týdně - 4 x 70 Kč, něco mezi snídaní, obědem a večeří + třeba nanuk/limonáda/bonbony- denně aspoň 40 Kč x 20.

Výsledek - 1500 Kč. To je týdně 375 Kč. A s nakupováním oblečení, psacích potřeb, časopisů a čehokoliv dalšího, co by chtěla, musí počkat na vás.

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]