Nejste přihlášen/a.
Pokud takovou činost provádíte za účelem zisku, je to zcela normální podnikání a musíte mít živnosták. Se vším všudy, co k tomu patří (daně, sociální a zdravotní pojištění..., i to papírování (účtenky)).
V tomtom případě musíte živnostenské oprávnění mít.
Co se administrativy týče, tak pro účely daňové evidence, kterou nejspíše jako OSVČ povedete, jsou podstatné reálné finanční toky na účtu nebo pokladně.
Když tedy něco od někoho koupíte, tak na to vystavíte jen výdajový pokladní doklad, kde uvedete, za co to je. Když prodáte, opět vystavíte příjmový pokladní doklad, popřípadě fakturu.
Zaregistrujete se na živnostenském úřadě. V rámci této jedné registrace proběhne i automatická registrace na finanční úřadu a správě sociálního zabezpečení. Pak se ještě budete muset zaregistrovat u své zdravotní pojištovny.
Vzhledem k tomu, že studujete, bude Vaše podnikání považováno za vedlejší činnost a neplatí tedy pro Vás žádné minimální odvody.
Následně každý rok (do konce března) budete podávat daňové přiznání na finanční úřad a přehledy o příjmech na správě sociálního zabezpečení a zdravotní pojištovně. Na základě těchto příjmů Vám pak budou vypočítány měsíční zálohy za zdravotní a sociální.
Reálnou výši záloh Vám neřeknu, každý rok se to mírně mění.
Ve všeobecnosti je to cca 29% sociální a 13,5% zdravotní. Ale tyto procenta se počítají z vyměřovacího základu, který je roven cca polovině Vašeho ročníhu zisku.
Když jste student, tak Vám třebas výjde, že máte platit zálohy na zdravotním 150Kč/měs. Kdyby jste studentem nebyl a ani nepracoval - OSVČ by tedy bylo hlavní činností, pak by se Vás ovšem týkaly minimální zálohy, které byste musel platit bez ohledu na to, zda něco vyděláte nebo ne.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.