Nejste přihlášen/a.
Dobrý den,
Prosím Vás o radu. Mé rodiče se po 25 letech manželství rozvadí. Mě je 21 a sestře 17. Můj otec si našel jinou ženu a chce od maminky odejit. Rodiče Mají společný dům, kde žijí i táty rodiče. Ti nechali před 4 lety přepsat půlku domu na mamku a půlku na tatu. Ted, ale máme všichni z rodiny strach, že až jednou rodiče taty už tu nebudou, tak táta bude moc půlku baráku prodat a s námi bude ještě někdo cizí žít. Je to možné? Může si s tou půlkou baráku dělat co chce? Ted už u nás tata nebydli, odešel, vzal si své osobmí věci, pár nábytku (postel, stul, židle), ale to vše jsou maličkosti o proti baraku...Poradte prosím co je možné udelat proto, aby tu pulku baraku neprodal nebo s ni nemohl manipulovat! Už takhle se mamka a jeho rodiče trápí moc! Včetně nás...
Děkuji Vám předem za radu!
Bohužel - je to možné, s tím asi rodina nic nenadělá, i když to všechny trápí. Ještě prosím upřesněte, jak zní v katastru nemovitostí přesně vlastnictví domu. Podívejte se na internetu na katastr nemovitostí - zadejte budovu - město nebo obec a čp. Objeví se Vám výpis, kde je přesně uvedeno vlastnictví. Potom budeme pokračovat v odpovědi. Ale není to tak jednoduché, aby půlku baráku jen tak prodal. Takže se netrapte předem. Bude záležet na doplnění otázky, zda to bylo darování za dobu manželství pro maminku i tátu, nebo třeba i prodej - no uvidíme.
doplněno 01.09.09 14:53:Tady máte adresu na katastr: nahlizenidokn.cuzk.cz/... Když si nebudete vědět rady, tak ještě napište a společně se tam dostaneme.
doplněno 01.09.09 14:54:Ještě doplňte, jestli tam mají rodiče věcné břemeno - prostě zajištěné bydlení na dožití.
Dobrý den,
Děkuji Vám velice za Vaší odpověď. Moc si toho vážím. Pokud Vám to půjde otevřít,zde je výpis z katastru nemovitostí nahlizenidokn.cuzk.cz/...
Ano, rodiče mají věcné otce rodiče mají věcné břemeno, ale dědovi je již 76 a babice 72...a za deset let je možné, že teprv otec zacne neco resit, když se dostane do dluhu atd...Myslím, že si to nedovoli dokud jsou tu jeho rodice. Ale poté...Samotného dědu to trápí nejvice, že dům, ktery v nasí rodine patří z generace na generaci by patřila půlka jinym cizým lidem.
Tak a teď do kolonky obce si zadáte název a vyhledat a potom doplníte číslo popisné a vyjede Vám výpis. A tam napravo je zápis o vlastnictví - takže stačí, když napíšete, jaký druh vlastnictví tam je uvedený. A to je podstatné pro další pokračování v odpovědi. Nechci, at uvádíte do poradny jméno obce, čp. a ani jména vlastníků. Proto, ta konspirace. Nám stačí jenom forma vlastnictví. Dědu a babičku uklidněte, snad to všechno dobře dopadne. Určitě se budeme snažit poradit něco vhodného, pokud to bude možné.
Pokud to dobře chápu, tak se Vám asi neukazal ten výpis.. Bohuzel jaký druh vlastnictvi tam je, nemohu najit..Jstacilo by vám toto? Název: Zástavní právo smluvní, Vlastník= mamka 1/2, tatka 1/2, Způsob ochrany nemovitosti= žádný, Číslo LV= 253, seznam BPJ=nema...
Jiné zapisy tam nejsou evidovany..
Číslo LV:253Typ budovy:budova s číslem popisným
Způsob využití:objekt k bydleníKatastrální území:Loučná 647403
Na parcele:320
č.p.:260Část obce:Loučná
Číslo LV:253Typ budovy:budova s číslem popisným
Způsob využití:objekt k bydleníKatastrální území:Loučná 647403
Na parcele:320
č.p.:260Část obce:Loučná
Číslo LV:253Typ budovy:budova s číslem popisným
Způsob využití:objekt k bydleníKatastrální území:Loučná 647403
Na parcele:320
Bohužel vna této strance jsem poprvé, tak tomu moc nerozumim.Dekuji za pochopení.
Takže podle výpisu z KN se nejedná o SJM, ale pravděpodobně rodiče otce darovali mamince i otci každému polovinu domu. A mají zřízené věcné břemeno bydlení. Zde si pročtěte základní informace o podílovém spoluvlastnictví: epravo.cz/... Pokud chce podílový spoluvlastník svůj podíl prodat, má přednostní právo druhý nebo ostatní spoluvlastníci. To je zaručené zákonem - neplatí to pouze u převodu na osobu blízkou a nebo bezúplatný převod na kohokoliv. V případě, že by otec opravdu odešel trvale, může se maminka s ním dohodnout o vypořádání vlastnictví. Například, že by třeba svůj podíl převedl na Vás - obě dcery. To by bylo asi nejlepší řešení. Takto jsem to kdysi udělala já po rozvodu, daroval svou polovinu dceři, i když jsem exmanželovi vyplatila půlku domu ve splátkách. I když nejlepší by bylo, kdyby podíl převedl i třeba s úplatou na maminku. Víc spoluvlastníků také někdy nedělá dobrotu. Asi by bylo dobré, kdyby se mohli dohodnout, dokud žijí oba jeho rodiče, aby se k tomu mohli také vyjádřit a ovlivnit jeho rozhodnutí. V případě, že by dohoda nebyla možná, může jeden ze spoluvlastníků podat žádost na soud. Tak snad jsem to napsala správně - prosím o odsouhlasení kolegyně nebo kolegy a případné doplnění k otázce. Úplně si nejsem jistá, zda darování podílu nepřechází v SJM, i když si myslím, že ne. Takže si sedněte s babičkou a dědou a promyslete si, jak dál. Je dobře, že máte dobré vztahy a jste si vzájemně oporou. Určitě se ještě k tomu někdo vyjádří a bude mít lepší nápad, jak to všechno řešit. Držím palce a klidně se dál ptejte, co Vám nebude jasné. Hezký večer!
Dobrý den, velice Vám děkuji za Vaší odpověd a radu. Budu se dle toho řídit a též to samé poradím mamince a,babice a dedovi, kteří stojí při mamce. Ted se mamka chce nechat rozvést kvůli dluhům. Říkám si,aby to neuspěchala, ale je pravda že tatka i když u nas jiz tyden neni tak si vzal pujcku a mamka ma strach, že to nebude zvladat a ze ta pujcka vznikla jeste, kdyz jsou manzele, tak to odnese ona, pokud nezvládne splátku splácet, i když je splatka napsana na nej, ale porad jako trvalé bydliště ma nahlašený u nás doma. Je toho hodně a řeší se to dlouho, mám už z toho hlavu zamotanou. Rozvod rodičů mě velice trápí a nikdy bych to od táty nečekala. Jen věřím v tom, že nás pořád má aspon trochu rád a že by nám další bolest neudělal. A Vám děkuji za rady. Přeji Vám hezký den.
To je dobře, že všichni držíte spolu. Je pravda, že by to maminka neměla uspěchat. Tím asi moc nic nezíská. Občas se stane, že jeden z partnerů ztratí hlavu a hledá něco jiného. Ale nakonec stejně zjistí, co by tím víc ztratil, než by získal. Půjčka už stejně vznikla za doby trvání manželství, rozvodem by se nic nenapravilo. Trvalý pobyt také nic neovlivní. A i když přechodně bydlí jinde, trvalý pobyt si nemusí přehlásit, protože k polovině domu má vlastnické právo. I když vás to všechny hodně trápí, je to ale Váš otec - udržujte s ním kontakt. Skoro každý vztah prochází občas krizí. Záleží na tom, jak se oba partneři k tomu postaví - vyžaduje to hodně tolerance, trpělivosti a rozumu. Tak Vám budu držet palce at to všechno zvládnete. A když budete potřebovat ještě s něčím poradit, zase napište a jistě se najde na Vaši otázku ta správná odpověď.
Jen se chci ještě optat, jak to má mamča udělat, když se nerozvedou a on si veme půjčku nebo se někde zadluží a při tom oni dva spolu žít nebudou, ty peníze budou jen pro jeho potřebu... Tak aby ona potom jeho dluhy nemusela zaplatit. Kdyby se dostal do takove krize, že by neměl na to zaplatit dluhy...Mám strach, aby nepřišli exekutoři..víte jak to myslím..
Také samozřejmě to nechci, aby to maminka uspěchala..Budu stát při ní za jaké koli situace..Ale myslím, že je mnohem jistější si vše několikrát promysslet a pak udělat ten rázný krok. Ještě jednou Vám děkuji za Vaše rady a pomoc. Vždy se to hodí a pomůže. Děkuji Vám moc. Darina
Soud může ze závažných důvodů na návrh některého z manželů zúžit společné jmění manželů až na věci tvořící obvyklé vybavení společné domácnosti.
Ale exekutor může přijít kdykoliv na kohokoliv, to nejde nikdy vyloučit... Bohužel.
Ahoj Darino! Co se týče SJM, zkopírovala jsem stručné vysvětlení. Tam patří sice i dluhy z doby manželství, ovšem pokud nevznikly vyloženě pro potřebu pouze jeho vlastní - do podnikání, např. do bytu v jeho vlastnictví apod. To by se muselo prokázat v případě soudu. Jinak kdyby táta nadělal nějaké dluhy a nesplácel je, může být nařízená exekuce na jeho polovinu domu. Ovšem zase podílový vlastník má právo předkupní. Ale je třeba toto sledovat a tak by bylo docela dobré, kdyby mu zůstal současný trvalý pobyt. Ale v novele zákona o exekucích už je opatření, aby kvůli nízkým dluhům nemohla být exekuce nařízena např. na nemovitost, jejíž cena je několikanásobná. Takže to chce hlídat poštu, která je na tátovo jméno (nemyslím samozřejmě ji otevírat) :D. Je dobře to mít trochu promyšlené, ale zase se s tím zbytečně všichni netrapte - myslím hlavně babičku, dědu i mamku. A jak říkám, když bude něco potřeba, jsme tady a rádi pomůžeme.
SPOLEČNÉ JMĚNÍ MANŽELŮ
Společné jmění manželů je institut, který nahradil v našem právním řádu "bezpodílové spoluvlastnictví manželů". Společné jmění může vzniknout pouze a výlučně jen mezi manžely. Nelze uzavřít manželství bez toho, aby alespoň v některém okamžiku jeho trvání nevzniklo společné jmění manželů. Je možné zužovat nebo rozšiřovat jeho rozsah, případně odsunout jeho vznik až ke dni zániku manželství, ale nelze vznik společného jmění vyloučit nebo se "dohodnout" na jeho zrušení za trvání manželství. Možnostmi zúžení a rozšíření společného jmění se budeme zabývat později.
Do společného jmění manželů patří aktiva
- majetek nabytý některým z manželů nebo jimi oběma společně za trvání manželství, [s výjimkou] majetku získaného dědictvím nebo darem, majetku nabytého jedním z manželů za majetek náležející do výlučného vlastnictví tohoto manžela, jakož i věcí, které podle své povahy slouží osobní potřebě jen jednoho z manželů, a věcí vydaných v rámci předpisů o restituci majetku jednoho z manželů, který měl vydanou věc ve vlastnictví před uzavřením manželství a nebo jemuž byla věc vydána jako právnímu nástupci původního vlastníka.
V uvedeném odstavci je účelné si všimnout zejména výjimek, tedy majetku, který do SJM nepatří.
Zároveň do SJM patří i pasiva, tedy
- závazky, které některému z manželů nebo oběma manželům společně vznikly za trvání manželství, s výjimkou závazků týkajících se majetku, který náleží výhradně jednomu z nich, a závazků, jejichž rozsah přesahuje míru přiměřenou majetkovým poměrům manželů, které převzal jeden z nich bez souhlasu druhého
I zde je dobré mít na zřeteli výjimky.
Souhrnně lze uvést, že do SJM nepatří věci:
- které nemůže fyzická osoba nabýt,
- které byly ve vlastnictví jen jednoho manžela ještě před vznikem SJM,
- získané dědictvím (dědictví jak ze zákona, tak ze závěti)
- získané darem
- sloužící svou povahou osobní potřebě jen jednoho z manželů,
- vydané jednomu z manželů v rámci předpisů o restituci, jestliže mu byla věc vydána jako právnímu nástupci původního vlastníka.
Do společného jmění manželů patří vyplacená mzda i jakákoliv odměna za práci včetně náhrad mzdy za dovolenou atp. Po právní stránce manžel [není oprávněn] ponechat si část mzdy bez souhlasu druhého manžela a jen její část dát na společné hospodaření, i když praxe bývá zpravidla zcela odlišná.
Dále sem patří i nemocenské dávky při pracovní neschopnosti, důchod, ale i výhra ze sázek a loterií, pokud k výhře došlo za trvání SJM.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.