Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Samospráva a státní správa - rozdíly?

Od: zuice* odpovědí: 6 změna:

Dobrý den, prosím jaký je rozdíl mezi státní správou a samosprávou? Děkuji

 

 

6 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 

lidka*

2x

To je dost záludná otázka a je to na delší povídání. Tady snad poprvé nemohu souhlasit s odpovědí kolegy cotedy. Samospráva - základní samosprávnou jednotkou je právě obec. A pod samosprávu spadá vše to, o čem si obec/město může samo rozhodovat. Pro lepší pochopení by bylo dobře trochu se podívat na Zákon o obcích, kde je uvedeno, co spadá pod státní správu a co je v rámci rozhodování samosprávní činnost. Hodně chyb se právě dělá v tomto rozlišení, protože státní správu vykonává Městský (obecní) úřad, t.j. třeba matrika, ohlašovna, stavební úřad apod. Samosprávu vykonává Město /Obec/ - právnická osoba, která spravuje určitou oblast - katastr - vydává Obecně závazné vyhlášky, vlastní majetek, zřizuje podle potřeby bankovní účty, hospodaří podle svého rozpočtu a zajištuje samosprávní činnosti ve svém katastru - lesní hospodářství, odvoz odpadů, provoz školských zařízení, údržbu místních komunikací a mnoho dalších činností. A na výkon státní správy dostává ze státního rozpočtu dotace. To by bylo skutečně na dlouhé povídání. No a na pochopení, co jsou vrcholné orgány státní správy, jsem si vypomohla:

Zásady činnosti ústředních orgánů státní správy

Ministerstva a ostatní ústřední orgány státní správy plní v okruhu své působnosti úkoly stanovené v zákonech a v jiných obecně závazných právních předpisech, jakož i úkoly vyplývající z členství České republiky v Evropské unii a v ostatních integračních seskupeních a mezinárodních organizacích. Při své činnosti se řídí ústavními zákony, zákony a usneseními vlády. V okruhu své působnosti zpracovávají koncepce rozvoje a řešení stěžejních otázek, připravují návrhy zákonů a jiných právních předpisů a za svá odvětví předkládají podklady potřebné pro sestavení návrhu státního rozpočtu. Zaujímají stanovisko k návrhům, které předkládají vládě jiné ústřední orgány státní správy, pokud se týkají okruhu jejich působnosti. Činnost ministerstev a ostatních ústředních orgánů státní správy řídí, kontroluje a sjednocuje vláda, která jako svůj poradní orgán zřizuje Legislativní radu. V jejím čele stojí člen vlády.

Snad to pro vysvětlení alespoň takto stačí.

Tak jsem Liduško pochopil otázku špatně i já. Jednoduše jsem globalizoval otázku jak byla podaná. Omlouvám se.

lidka*

Néééé, žádné omluvy. Ono se to ani stručně nedá odpovědět. Kolikrát jsme na úřadě uvažovali, zda má dopis mít záhlaví Město a nebo Městský úřad. Zda to má podepisovat tajemník a nebo starosta. A to může být i důvodem neplatnosti rozhodnutí. Jinak kolego máte pravdu, že samospráva je označení i u sdružení vlastníků bytů - nebo jak se to správně jmenuje. Takže přeji hezký večer!

 


0x

Státní správa je, uvedu příklad úřad spravující obce, města, sociální zabezpečení atd. Samospráva je například sdružení vlastníků bytů, kteří si spravují svoje nemovitosti společně.

 

jabraka*

0x

Oboje svou činnost řídí zákonem

JABRAKA

 

jabraka*

0x

Státní správa je působení centrální moci.Samospráva se týká působnosti zákonů v menších územních celcích,nebo skupinách obyvatelvíce zde: veda.fsv.cuni.cz//...

JABRAKA

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]