Nejste přihlášen/a.
Dobrý den,
pracuji jako OSVČ. Bydlím v Brně, kde provozuji malou firmu, nemám žádné zaměstnance.
Jsem těhotná, tak momentálně řeším, kdo by mne potom na nějakou dobu (cca 1-2 roky) zastoupil.
Co kdybych na pár hodin denně zaměstnala např. důchodce, jaké budu mít k němu povinnosti? Co kdybych takového člověka zaměstnala na Dohodu o provedení práce? Jaké z toho pro mne plynou povinnosti?
Moc děkuji za odpovědi.
Musela byste se na FÚ přihlásit jako plátce daně ze závislé činnosti. DPP nepodléhá odvodu sociálního ani zdravotního pojištění, pokud její zúčtovaná výše v měsíci nepřesáhne 10.000 Kč. Činnost na DPP je omezena 300 hodinami ročně pro jednoho zaměstnavatele, takže si nepomůžete, když s tím samým člověkem sjednáte další DPP. Pár hodin denně by to nevytrhlo - v průměru by dohodář mohl odpracovat 25 hodin měsíčně. 300 hodin se posuzuje v kalendářním roce, takže kdyby Vám dohodář nastoupil třeba v září, mohl by odpracovat do 31.12. 300 hodin, horší by to bylo od 1.1. Když dočerpá hodiny, musí se dohoda ukončit. Dál by do konce kalendářního roku mohl pracovat na dohodu o pracovní činnosti (polovina stanovené týdenní pracovní doby, podle způsobu sjednání odměny se může jednat o zaměstnání malého rozsahu - doporučuji konzultovat na OSSZ, od 2.500 měsíčně by se odvádělo i u ZMR; pokud by to nebylo ZMR, odvede se z každé koruny) nebo na pracovní poměr, třeba na nižší úvazek.
Snad ještě někdo odpoví - moje vědomosti jsou omezeny mou profesí na to, co jsem uvedla.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.