Nejste přihlášen/a.
Dobrý den, no s tím zaškrcováním při tepenném krvácení - nejsem si tak moc jistá, jestli se to ještě tak praktikuje. To zaškrcení končetiny může totiž vést k jejímu nevratnému poškození. Spíš se má volit tlak na ránu, něčím zamezit odtok krve..., třebas i zmáčnout tlakový bod někde na těle, ale ten asi nikdo z nás nezná. A co pak dělají lékaři? No všechno se dá sešít, ne?
Pro Eulálii: Používá... v případě amputace, otevřené zlomeniny (nebo cizího tělesa v ráně) s masivním krvácením,pokud prosakuje třetí vrstva tlakového obvazu a v případě tzv. crush syndromu.
Jinak se primárně použijí prsty v ráně, případně tlakový obvaz (max. tři vrstvy).
A pro tazatele (jestli z toho bude moudrý):
Ošetření tepenných poranění[ upravit| editovat zdroj]
První pomoc – provizorní zástava krvácení (tlakový obvaz, manuální komprese tepny v ráně nebo nad ranou – tlakové body, naložení škrtidla), volumoterapie.
Definitivní ošetření – končetina vydrží ischemii 4-6 hodin, pak dochází k nevratným změnám, během rekonstrukce je možno udržet perfuzi zavedením umělohmotného shuntu, který se vytahuje těsně před dokončením sutury.
Sutura prostá nebo s plastikou žilním štěpem.
Resekce poškozené části tepny s anastomózou end-to-end.
Rekonstrukční operace žilním štěpem (nejlépe v. saphnena magna) – interpositum, bypass.
Výjimečně podvaz tepny (malé tepny pod loktem nebo pod kolenem – nutno ale rekonstruovat alespoň jednu tepnu k udržení dostatečné cirkulace, u velkých defektů měkkých tkání znemožňujících i provizorní kryt tepenné rekonstrukce, u hromadných neštěstí z důvodů časové tísně a polytraumat – přednost má ošetření orgánových traumat).
Zdroj: wikiskripta.eu/...
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.