Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Promlčecí lhůta

Od: karlosdos* odpovědí: 6 změna:

Chci se zeptat jak dlouhá je promlčecí lhůta? 3 nebo 5let? Děkuji.

 

 

6 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 

lhuta

0x

Jak na co. Obecná je 3 roky. Může být i kratší. Důležitý je I počátek, někdy začne běžet až od 1. ledna následujícího roku. To jsou obecně lhůty kde byla nějaká povinnost vůči státu a lhůta může být i desetiletá.

karlosdos*

Kokretně dopis z telekomunikačního úřadu. Před 3 lety jsem údajně nezaplatil 326kč.

itixuhu

Rozhodnutí telekomunikačního úřadu se promlčuje za 10let.

 

buss

0x

Je třeba si ji načíst dle toho, o co se jedná. Něco se i nepromlčuje! A co si sjednáte.

 

lidus*

0x

Promlčecí lhůta na co?

Příklady délky promlčecí doby Vražda 15 let, případně 20 let (pokud jde například o zvlášt brutální vraždu, vraždu dítěte nebo opakovanou vraždu) Znásilnění 5 let, až 15 let (pokud jde o znásilnění dítěte nebo pokud obět utrpí těžké zranění) Podvod 3 léta, příp. až 10 let (pokud je pachatel členem organizované skupiny, způsobí velkou škodu nebo svým činem pomáhá například teroristům) Zanedbání povinné výživy 3 léta, případně 5 let (např. při recidivě) Rvačka 3 léta, případně 5 let (pokud pachatel ve rvačce někoho těžce zranil) Zdroj: novinky.cz/...

Promlčecí doba § 101 – Pokud není v dalších ustanoveních uvedeno jinak, je promlčecí doba tříletá a běží ode dne, kdy právo mohlo být vykonáno poprvé.

§ 102 – U práv, která musí být uplatněna nejprve u fyzické nebo právnické osoby, počíná běžet promlčecí doba ode dne, kdy bylo právo takto uplatněno.

§ 105 – Jde-li o právo oprávněného dědice na vydání dědictví (§ 485), počne běžet promlčecí doba od právní moci rozhodnutí, jímž bylo dědické řízení skončeno.

§ 106 – (1) Právo na náhradu škody se promlčí za dva roky ode dne, kdy se poškozený dozví o škodě a o tom, kdo za ni odpovídá. (2) Nejpozději se právo na náhradu škody promlčí za tři roky, a jde-li o škodu způsobenou úmyslně, za deset let ode dne, kdy došlo k události, z níž škoda vznikla; to neplatí, jde-li o škodu na zdraví. (internet).

doplněno 27.04.15 09:58:

Rozšířeným omylem dlužníků je, že dluh po určité promlčecí době automaticky zaniká. Jak je tento omyl rozšířen, jsme se mohli přesvědčit, když ČT požadovala zaplacení i 15 let starých poplatků. Kdekdo vykřikoval, že dluh je promlčen a ČT postupuje protiprávně.

Pravda je jiná. Žádný dluh nezaniká uplynutím nějaké doby (není-li to dohodnuto, což obvykle není).

Zdroj: portalsvj.cz/...

dluh

Dluh nezaniká. Zaniká právo na jeho vymáhání u soudu. A ani to není přesné. Musí se věřitel tohoto práva dovolat.

Pak jsou ovšem práva která zanikají přímo ze zákona.

doplněno 27.04.15 10:36:

Finanční úřad či finanční oddělení Městského úřadu může postupovat jako soud

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]