Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Tresty dané u soudu

Od: elisa24® odpovědí: 9 změna:

Dobrý den, nevíte prosím, jak vysokou pokutu platí žalobce, pokud žalovaný není vinný? Našla jsem případ, kde platil 11 100,-Kč, spadá to pod nějaký limit?

A jaká je prosím výše pokuty za paragraf 127 občanského zákoníku?

sbirkazakonu.info/...

Moc děkuji

 

 

9 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 

iz*

2x

Pokutu nevím. Ale mám dojem,

že odkazovaná Sbírka zákonů není aktualizovaná,

jsou v ní zákony, které již neplatí.

Platné znění obča/...


Aha, děkuji

 

ben®

2x

Dobrý den, můžete ještě něco doplnit k první části otázky? O jaký šlo případ, resp. je to pokuta za úmysl nebo špatnou práci žalobce? Byla to pokuta od soudu nebo nadřízeného orgánu? Není to odškodnění? Zdravím!

doplněno 27.02.15 08:52:

elisa24 - to jste jen špatně pochopila. Zde vůbec nejde o státního žalobce. Byl to normální občanskoprávní spor, jedna strana je žalující (žalobce) a druhá strana sporu je žalovaná.

U prvního soudu vyhrál spor žalobce, ale po odvolání byl rozsudek změněn v jeho neprospěch a vyhrál žalovaný. A strana, která soud prohrála (žalobce) má uhradit soudní náklady straně žalované. To je zcela normální případ a o žádnou pokutu nejde (ani státního žalobce).

doplněno 27.02.15 08:55:

Omlouvám se, ten termín státní žalobce sem vůbec nepatří. To jsem popletl. Ale, jinak si myslím, že je to tak, jak jsem psal.


Potřebovala bych možné řešení k tomuto případu, rozmezí pokuty, kdyby byl odžalovaný uznán vinným. A to 11 000 Kč (pokuta za zbytečnou žalobu) se odvíjí od délky a práci na případu? Děkuji

nsoud.cz/...

doplněno 27.02.15 09:02:

Děkuji a jak před tím odvoláním dostal obžalovaný pokutu 12 100,-Kč z jakého limitu mu byla udělena? Kolik mohl dostat pokutu minimálně a maximálně?

ben®

Dobrý den, tak ještě jednou - o žádnou pokutu zde vůbec nejde. Jeden soused zažaloval druhého a soud vyhrál. První soused, který soud prohrál, měl zaplatit náklady řízení (a nikoliv pokutu) tomu druhému ze sousedů. Náklady řízení jsou výpočet (součet) a mohou být různé (podle skutečnosti). Jenže, ten "prohraný" soused si to nenechal líbit a odvolal se. Vyšší soud potom vše přehodnotil a rozhodl opačně. Tak, ten soused, který celou žalobu vyvolal, bude mít nadále listí na svém pozemku a ještě zaplatí tomu druhému v součtu 22.000,- Kč. Ovšem, ještě je i zde možnost odvolání (dovolání) k Nejvyššímu soudu ČR. Zdravím!

doplněno 27.02.15 09:32:

elisa24 - zlobíte . Někdo si vezme advokáta a ten podá žalobu. Ten, kdo toto vyvolá, tak to také předem zaplatí (za svého advokáta a za soud) = náklady řízení. Cena je různá a není to v tabulkách - je to podle skutečných nákladů. Někdo zaplatí za advokáta více a někdo zase méně, může v tom být cestovné nebo náklady na nějaký posudek. A toto vše má potom zase dostat zpět od strany žalované, pokud soud vyhraje. V tomto případě měl nejdříve zaplatit jeden soused tomu druhému (za jeho náklady řízení). Měl to udělat do tří dnů a zřejmě se tak i stalo. Jenže potom se odvolal, to ho stálo jeho peníze a když nyní vyhrál on, tak bude zase jemu platit ten, kdo prohrál. Nikdo nedostal žádnou pokutu a tudíž není žádný její rozsah.

doplněno 27.02.15 09:43:

elisa24 - toto je spor občanskoprávní, tak by zřejmě došlo k nařízení nápravy nebo vyčíslena škoda a to by bylo oním trestem - tedy, trest peněžitý (nikoliv vězení či podmínka).


Děkuji, jenom ještě prosím čistě teotericky - kdyby se obžalovaný neodvolal z jakého intervalu by dostal trest (pokutu)?

doplněno 27.02.15 09:27:

Např. v trestním právu při těžkém ublížení na zdraví s následkem smrti může obžalovaný dostat 8 - 16 let

Jaký předepsaný trest by byl tady?

doplněno 27.02.15 09:37:

Omlouvám se, nějak se neumím vyjádřit. Myslím to nezávisle na tomto případě, když soused obžaluje jiného ze znečištování pozemku a ten, který znečištuje bude uznán vinným, jaký může dostat trest.

iz*

Eliso, škoda,

že´s nenapsala rovnou, oč jde,

a nepřidala odkaz.

V tomto případě nejde o trest ani o pokutu, ale o přiznání úhrady nákladů obou soudních řízení v plné výši (žalovaný náklady doložil). (Ne)přiznání úhrady nákladů nezávisí na tom, co žalobce žaloval (nezáleží na příčině sporu → zde padání listů, květů a plodů na sousední pozemek), ale na tom, kdo byl v řízení úspěšný. Někdy soud přizná plnou výši nákladů, někdy přizná část, jindy nemusí přiznat nic ani jedné straně – záleží na okolnostech toho kterého případu.

V občanskoprávním sporu nejde o trest, ale o náhradu výdajů. Případně může jít o náhradu škody apod. Ani jedno není trest (, přestože to tak může strana, která nevyhraje, vnímat).

 

buss

0x

Zde nejde o žádnou pokutu! V rozsudku přece termín pokuta není uveden.Doporučoval bych vám si načíst řádně odůvodnění rozsudku a normu, na kterou soud odkazuje.

 

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]