Nejste přihlášen/a.
Chci se zeptat:Pracuji v nepřetržitém pracovním poměru a mám 2 děti ve věku 6 a 11let.Chtěla bych dát výpověd,ale musím mít 2měsíční výpovědní lhůtu.Slyšela jsem,že když uvedu,že chci odejít z důvodu péče o dítě,tak ty 2měsíce nemusím čekat.Nevím,zda je to pravda a tak prosím o radu.Dík
Rozvázání pracovního poměru dohodou
Podle § 49 zákona č. 262/2006 Sb., zákoníku práce se zaměstnavatel a zaměstnanec mohou dohodnout na rozvázání pracovního poměru. Dohodnou-li se zaměstnavatel a zaměstnanec na rozvázání pracovního poměru, končí pracovní poměr sjednaným dnem. Dohodu o rozvázání pracovního poměru uzavírají obě zúčastněné strany písemně, jinak je neplatná! Na žádost zaměstnance musí být v dohodě uvedeny důvody rozvázání pracovního poměru.
Dohoda o rozvázání pracovního poměru - vzor
Dohoda o rozvázání pracovního poměru
podle § 49 odst. 1) zákona č. 262/2006 Sb., zákoníku práce
Zaměstnavatel...se sídlem...IČ...DIČ...
zastoupená...zapsaná v Obchodním rejstříku vedeném Krajským soudem v ..., oddíl ..., vložka č. ...
(dále jen "zaměstnavatel&rdquo
a
zaměstnanec...narozen...bytem...
(dále jen "zaměstnanec&rdquo
uzavírají tuto dohodu o rozvázání pracovního poměru:
I.
Zaměstnavatel a zaměstnanec se vzájemně dohodli na skončení pracovního poměru vzniklého na základě pracovní smlouvy ze dne... Pracovní poměr skončí dohodou ke dni...
II.
Obě zúčastněné strany se dohodly, že ke dni skončení pracovního poměru vypořádají vzájemné závazky vyplývající z pracovního poměru.
III.
Zaměstnanec nemá nárok na odstupné.
IV.
Tato dohoda byla zpracována ve dvou vyhotoveních. Jedno vyhotovení převzal zaměstnavatel a jedno zaměstnanec. Obě zúčastněné strany uzavřely tuto dohodu podle své svobodné vůle a rozhodnutí a toto dokazují svými vlastnoručními podpisy.
V... dne...
... ...
zaměstnavatel zaměstnanec
jestli vám toto nebude stačit a chtěla by jste vědět víc kouknětě se na tyto stránka:
Takovou možnost bohužel nemáte, to lze jen v těchto případech:
§ 56 Okamžité zru/...Zaměstnanec může pracovní poměr okamžitě zrušit jen, jestliže,
a) podle lékařského posudku vydaného zařízením závodní preventivní péče nebo rozhodnutí příslušného správního úřadu, který lékařský posudek přezkoumává, nemůže dále konat práci bez vážného ohrožení svého zdraví a zaměstnavatel mu neumožnil v době 15 dnů ode dne předložení tohoto posudku výkon jiné pro něho vhodné práce, nebo
b) zaměstnavatel mu nevyplatil mzdu nebo plat nebo náhradu mzdy nebo platu anebo jakoukoli jejich část do 15 dnů po uplynutí termínu splatnosti ( § 141 odst. 1).
Pro vás by platilo toto:
§ 241(1) Zaměstnavatel je povinen přihlížet při zařazování zaměstnanců do směn též k potřebám zaměstnankyň a zaměstnanců pečujících o děti.
(2)Požádá-li zaměstnankyně nebo zaměstnanec pečující o dítě mladší než 15 let, těhotná zaměstnankyně nebo zaměstnanec, který prokáže, že převážně sám dlouhodobě pečuje o převážně nebo úplně bezmocnou fyzickou osobu, o kratší pracovní dobu nebo jinou vhodnou úpravu stanovené týdenní pracovní doby, je zaměstnavatel povinen vyhovět žádosti, nebrání-li tomu vážné provozní důvody.
(3) Zaměstnavatel nesmí zaměstnávat těhotné zaměstnankyně prací přesčas. Zaměstnankyním a zaměstnancům, kteří pečují o dítě mladší než 1 rok, nesmí zaměstnavatel nařídit práci přesčas.
Zkuste tedy požádat alespoň o zkrácení pracovní doby a samozřejmě se snažte ukončit pracovní poměr dohodou.
Celý zákoník práce např. zde: business.center.c/...
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.