Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Nemocenská je jen na 6 měsíců?

Od: malajana44 odpovědí: 6 změna:

Jsem na dlouhodobé nemocenské. Ta mi po 6 měsících končí. Můj stav se prakticky nezlepšil. Doktorka mi řekla, že si mám zažádat o ČID. A jít na půl úvazku do práce. Zkoušela jsem doma vydržet pracovat alespoň ty 4 hodiny a po několika dnech mi bylo zle, tak jak před nemocenskou.ČID mi mohou a nemusí schválit -a to až tak v únoru.

Se zaměstnavatelem mám smluvenou schůzku ohledně půl úvazku - to nevím, jak dopadne.

V nemocenské prý pokračovat nemůžu - prý jen 6 měsíců. Je to pravda? A když pravděpodobně v zápětí nastoupím další nemocenskou -budu už úplně bez peněz. Jsem samoživitelka - syna mám na vysoké.

Moc děkuji za radu.

 

 

6 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 

vosikac*

0x

Jen trochu z mého okolí...

Kolega (47) po cca 5 infarktech a několika baipasech naposledy marodil 1rok,poté ukončil prac.poměr,přiznali mu ČID a sháněl někde práci na zkrácený úvazek.

Já marodil s ploténkou 7 měsíců a poté se vrátil do práce.

A kdo Vám prosím řekl,že nemůžete dále marodit?

celp*

Tzv.podpůrčí doba dlouhodobě nemocných je jeden rok.O dalším prodloužení nemocenské rozhoduje posudkový lékař ze sociálky.

 

lidka*

0x

publikováno: 05.08.08 Autor: Pavel Švarc, Ing.
Co je to podpůrčí/...
Článek se zabývá tzv. podpůrčí dobou - maximální dobou výplaty nemocenských dávek.
V případě pracovní neschopnosti zaměstnance se nemocenské poskytuje nejdéle po dobu jednoho roku od počátku pracovní neschopnosti. Této době se říká "podpůrčí doba". Do podpůrčí doby se započítává doba trvání předchozích pracovních neschopností, pokud spadají do doby jednoho roku před vznikem nové pracovní neschopnosti. Trvala-li pracovní neschopnost zaměstnance před půl rokem 90 dní, v současné pracovní neschopnosti si teoreticky může "odmarodit"již jen 365 – 90 = 275 dní. Nárok na výplatu nemocenské dávky mají osoby, jež jsou "nemocensky"pojištěny – jsou v pracovním nebo služební poměru nebo činní na základě dohody o pracovní činnosti. Trval-li pracovní poměr krátkou dobu a nastane pracovní neschopnost, je třeba doložit předchozí dobu nemocenského pojištění a pracovních neschopností, nejlépe zápočtovým listem. Zaměstnanec, který tyto doby nedoloží, se vystavuje riziku, že z nemocenských dávek dostane zaplaceno pouze za krátké období, kdy byl pojištěn. Lidově řečeno: "Kolik dní si odpracoval, tolik dní si odmarodí".

 


0x

Nový zákon o nemocenském pojištění změnil tu starou dobrou pravdu o tom, že je možno marodit rok. Svými slovy řeknu, co tam je teď: po půl roce nemoci MUSÍ ošetřující lékař vyhodnotit, jestli je pacient schopen JAKÉKOLI práce, tedy ne třeba té, kterou vykonával před nemocí. Je-li tomu tak, ukončí neschopenku.

Je to § 59 odst. 1 písm. b) zákona č. 187/2006 Sb.

§ 59 Ukončování dočasné pracovní neschopnosti
(1)

Ošetřující lékař rozhodne o ukončení dočasné pracovní neschopnosti

a) pojištěnce, jestliže vyšetřením zjistí, že mu jeho zdravotní stav umožňuje vykonávat dosavadní pojištěnou činnost, a to dnem, kdy tuto skutečnost zjistil, nebo nejpozději třetím kalendářním dnem od tohoto vyšetření,

b) pojištěnce, jestliže uplynulo alespoň 180 dnů trvání dočasné pracovní neschopnosti a vyšetřením zjistí, že jeho zdravotní stav je stabilizovaný,

lidka*

Díky za opravu našeho vžitého názoru. A to jsem si ještě říkala, že když to bylo publikováno v druhé polovině loňského roku, že to bude platit. A ono ne. Takže by to bylo možné řešit tak, že by ji byla eventuelně ukončena pracovní neschopnost, po měsíci zjistí, že ji zdravotní stav neumožní pracovat - je možné znovu být v pracovní neschopnosti dalších 180 dnů? Nebo se Zuzanko mýlím? A nebo pokud lékař vyhodnotí, že její zdravotní stav je zatím trvale špatný - může už po půl roce požádat o částečný nebo plný invalidní důchod. Mě už se to netýká, ale asi to je problém paní, která se ptá.

doplněno 28.05.09 17:42:

Asi by paní Jano bylo vhodné uvažovat o nějakém slušném pojištění při ztrátě obvyklého příjmu.

Při další pracovní neschopnosti by se zase hodnotila podpůrčí doba. Ta je 380 dní pouze v případě, že od předchozí PN uplynulo aspoň půl roku. Nastane-li PN dřív, odečítají se z podpůrčí doby promaroděné dny za 380 dní pozpátku.

doplněno 28.05.09 18:48:

Ještě dodám: podpůrčí doba je 380 dní (tedy rok + prvních 14 dní nemoci, za které se neplatí dávky, ale náhrada) a lze takto dlouho marodit v případě, že lékař po 180 dnech shledá, že pacient nemůže vůbec pracovat. Pokud se zdravotní stav stabilizoval natolik, že pacient může vykonávat jakoukoli práci, musí lékař PN ukončit.

doplněno 28.05.09 18:50:

O invalidní důchod může požádat kdo chce a kdy chce. Pokud bude mít v ruce patřičné nálezy od lékaře, nemusí být před žádostí vůbec nemocný.

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]