Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Jaká je daň z prodeje domu či bytu?

Od: pelny odpovědí: 25 změna:

Dobrý den,

chtěli bych se někoho znalého zeptat jak je to s daní nemovitosti při prodeji? Platí ji asi prodejce že ano? Poté mé zajímá jak je ta daň vysoká, když vlastním byt krátkou dobu a chci se stěhovat. Kamarád mi říkal, že do určité doby od koupě je daň vysoká, po pár letech klesá.

Nevíte někdo jak to je?

Děkuju

 

 

25 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 

mw

2x

po 1.1.2014 nově "daně z nabytí nemovitých věcí" – se nemění, zůstává ve výši 4 % ze základu daně. Problém je v tom, že vy uhradíte navíc k tomu možnou daň z příjmu a to pokud nem. máte méně jak 5 let nebo v ní máte pobyt méně jak 3 roky.

 

pelny

Dobrý den,

děkuji za informaci, nemám určitě byt 5 let ani pobyt 3 roky, kolik dělá daň z příjmu?

Děkuji

ben®

Dobrý den, pokud nebyla změna, tak na byt byla ochranná lhůta 2 roky. Pokud v této době byt opět prodáte, ale se ziskem, tak rozdíl v ceně pořizovací a prodejní se daní jako příjem (15 procent). Snad to stále platí takto - nejlepší se zeptat na F.Ú.. Zdravím!

doplněno 14.07.14 22:17:

Vás mohou při prodeji toho bytu zajímat až tři daně. Daň z nabytí nemovité věci - tam má být uvedeno v kupní smlouvě, kdo ji bude hradit (prodávající nebo kupující). Potom, když jste kupoval např. byt za 2 mil. a prodáváte do dvou let za 2,5 mil., tak je rozdíl (zisk) 500.000,- a ty zdaníte daní z příjmu. A nakonec si ohlídáte, aby se nový majitel bytu přihlásil k dani z nemovitostí (dáte si tuto jeho povinnost do kupní smlouvy). Tím skončí Vaše daň z nemovitostí (myslím, že odhlašovat se na F.Ú. nemusíte).

doplněno 17.07.14 10:54:

Nemáte zač.

pelny

Aha díky, pokud to chápu dobře tak ty 4% musím zaplatit vždy a těch 15% jen když ho prodám za víc tak ze zsiku 15%?

Nebo jen těch 15% ze zisku pokud nějaký bude?

Děkuji

ivik*

Tohle by mě také zajímalo, jestli se platí i 4% i 15% ze zisku nebo jen 15% ze zisku.

leri*

daň z nabytí nemovité věci platí kupující, ne? ten kdo nemovitost nabyl. jedině, že byste se dohodli, že ji zaplatí prodávající.

ivik*

To ano,ale to není podstata dotazu.My se ptáme,z čeho a kolik % se platí.Protože pokud já prodám byt, který jsem koupila před méně jak 2 lety, tak z něho zaplatíme daň státu do 2 let vlastně 2x.At kupující nebo prodávající.A navrch ještě těch 15%.A o to jde.

leri*

no , vždyt šlo taky o dva prodeje v průběhu dvou let, ne? Prodej je vždy zdaněn daní z převodu. ( dnes Daň z nabytí nemovité věci ) . A někdo měl vždy příjem , a ten je zdaněn daní z příjmů ( 15% ) Jak uvedeno výše, je zdaněn pouze příjem nad kupní cenu, tedy zisk. Pokud se nevejde do podmínek osvobození ( trvalé bydlení x let atd. ). Dvě transakce, dvakrát zdaněno...

ivik*

Takže 4% celkově a ještě 15% z rozdílu( ze zisku)?

leri*

ano, 4% z nabytí platí kupující ( můžou se dohodnout jinak ) a 15 % daně z příjmů zaplatí prodávající - pokud tedy měl z toho zisk a nesplnil podmínky osvobození. zdaní ne celou cenu ale zisk

ivik*

V zákoně se od 1.1.2014 navrhovalo, aby 4% platil kupující, ale pokud vím,zákon neprošel a zůstalo vše při staréém a zažitém, že daň platí zpravidla prodávající.Už vidím, jak se kupující zavazuje ve smlouvě daň zaplatitUměle se cena bytu navýší o tu daň a pak to stejně všechno platí prodávající.Taková je praxe.

leri*

pokud vím, dan z převodu nemovitostí ( dříve upravena zákonem o dani dědické, dani darovací a dani z převodu nemovitostí ) byla nahrazena daní z nabytí nemovitých věcí , upravenou samostatným zákonným opatřením senátu č. 340/ 2013 Sb. Takže nezůstalo při starém, a když nahlédnete do Daňových zákonů 2014, uvidíte novou úravu.

Toto zákonné opatření senátu upravuje i jiné daňové zákony.

leri*

pardon, jiné daňové zákony upravuje zákonné opatření senátu č. 344/2013 Sb.

ivik*

Děkuji za odkazy, ale nemám chut ani čas se prosekávat čtivem, kterému dnes nerozumí ani právníci.Mě zajímá čistá podstata a praxe,stručně,jasně a příklad konkrétního případu.Takže uvítám( a nejen já) polopatický příklad a vysvětlení.Ale tak, aby se to zakládalo na pravdě a odpovědi tazatele neuváděly v omyl, jak se zde často stává...

ben®

Dobrý den, zkusím to ještě já. Máte byt, který prodáváte. Ve smlouvě je uvedeno, kdo bude platit daň z nabytí nemovité věci (4 %) - ta se platí vždy a podává se formulář na F.Ú., kde je ta prodávaná nemovitost. Jenom v případě, že jste prodejem bytu získala obohacení, t.j. je rozdíl v ceně nabývací a ceně, za kterou se prodalo, tak tento zisk se zdaňuje daní z příjmů (15 %) a to jenom, když se prodávalo v době do dvou let od nabytí bytu. Je-li to např. tři roky, tak už se to nepovažuje za obohacení a příjem. Tento formulář k dani z příjmů se podává na F.Ú. v místě trvalého bydliště. Jedná se o dvě různé daně (nikoliv o dvojí zdanění), kdy jedna se platí vždy a ta druhá pouze někdy. Zdravím!

sebod*

Já to ještě trochu zamotám. Těch 15% se neplatí, jestliže došli ke zhodnocení (rekonstrukci) domu. Teda podstatnému zhodnocení. Takže koupím za 1.000.000,- Kč. Do oprav dám 500.000,- Kč. Prodám za 1.500.000,-Kč. Daň neplatím. Prodám za nižší cenu - opět neplatím. Prodám za vyšší cenu - platím daň z rozdílu.

ivik*

A já ještě přidám, že neplatím 15% ,když použiju peníze z prodeje k financování pořízení jiného bydlení.

leri*

myslím , že ta hranice osvobození nejsou dva roky od nabytí bytu, ale to, že prodávající měl v bytě 2 roky před prodejem bydliště.

ivik*

Trvalé bydliště jsme tam neměli nahlášené,ale dcera tam fyzicky opravdu bydlela kvůli zaměstnání,platila inkaso a poplatky.Tak jak se to pak posuzuje?A dokazuje, a komu?

doplněno 23.08.14 10:41:

A proč se tedy všude mluví o tom, že trvalé bydliště je jen formalita,že to dneska už nemá skoro na nic vliv?

leri*

no, v zákoně, jak jsem nahlídla, píšou bydliště, ne trvalé bydliště. Takže když dcera ( ta prodávající ) může dokázat, že tam skutečně bydlela?

doplněno 23.08.14 11:30:

jestli ale byt prodáváte vy, tak je rozhodující, jestli jste tam bydliště měla vy.

ivik*

Byt vlasníme s dcerou každá z 1/2.Bydlela tam dcera.

 

sebod*

ivik. Dříve bylo trvalé a přechodné bydliště. Takže buď na jedné či na druhé adrese jsi byla fakticky k dosažení. Dnes už je pouze trvalé bydliště. No a tady začíná problém. Mnoho lidí bydlí někde v nájmu, trvalé bydliště zde nemají, pouze takzvanou korespondenční adresu (ale ta není v žádném registru obyvatel). Hodně lidí má tedy v občance trvalé bydliště - místo, kde vůbec nežijí, nebo dokonce ani nikdy nežili. Asi tak, no...

ivik*

Jasně, to já všechno vím.Ale proč se musí promítat do určitých situací, jestli jsem někde bydlela nebo nebydlela,jestli mě tam sousedi viděli nebo ne.Všechno mě to připadá svazující, nelogické,šikanózní.Zákony na palici, jako většina věcí v téhle zami.Lepší je nic nemít, brát od státu a je po starostech...Díky za reakci

leri*

Příjmy se v našem státě zdaňují. Stát chce peníze do rozpočtu. příjmy ze zaměstnání, z podnikání, z nájmu... a taky příjmy z prodeje nemovitých i movitých věcí. Ale, pro některé situace platí osvobození, např, pro prodej bytu, kde jste měla roky bydliště. asi že je to jiná situace, když prodáváte svůj byt, než když s byty obchodujete. To , že jste tam bydlela, vám má přinést úlevu z toho zdanění.

 

pelny

Děkuji, je mo to vysvětlené od vás.

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]