Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Přetahování zaměstnanců k jine firme

Od: pretah odpovědí: 6 změna:

Je nejaky zakon nebo nepsane pravidlo o pretahovani zamestnancu z jinych firem?

Napadaji me 2 mozne scenare:

  1. firma potrebuje nove lidi a vi, ze kvalitni lide delaji v te druhe firme ve meste, tak si sef stoupne pred vychod druhe firmy s ceduli: "U nas dostane [soustruznik] 120% zdejsiho platu" nebo nejakou podobnou, kde da najevo, ze hleda urcite profese a ze nabizi lepsi ohodnoceni
  2. jeden ze zamestnancu pri praci ve firme vidi, ze se neco dela neefektivne a vedeni nema zajem to zmenit (nebo to vedeni ani nerekne) a zalozi si vlastni firmu, kde tuto operaci bude delat efektivneji a chce zamestnat par lidi z puvodni firmy, kteri by to chteli delat tim efektivnejsim zpusobem nebo jsou to proste dobri osvedceni pracovnici, ktere behem prace potkal. V podstate tim puvodnimu zamestnavateli uplne zrusi nebo vyrazne narusi tu skupinu, ktera tam puvodne ten vyrobek nebo operaci provadela. Zase si stoupne pred vychod z firmy a oslovuje uz konkretni lidi, se kterymi predtim pracoval. Stoji pred vychodem, protoze nevi, kde byvali spolupracovnici bydli nebo nema jejich telefonni cisla a take se chce vyhnout narceni, ze je oslovil s planem prejit k nemu jeste kdyz ve firme pracoval a dostal se tak k nim na zaklade sveho zamestnani (na to je zakon).

Jak se tedy neco takoveho resi v praxi?

 

 

6 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 

iz*

1x

Věřil byste lidem, kteří by se tak snadno nechali zlákat k odchodu od bývalého zaměstnavatele? Jak byste věděl, že Vám za pár dnů/týdnů/měsíců neprovedou totéž?

Já bych to řešila normální inzercí a vybírala mezi těmi, kdo na inzeráty zareagují (je možné, že mezi nimi bude i někdo z bývalých kolegů).

 

buss

0x

Je to na zaměstnavateli, může to "znepříjemnit", omezit když odcházíte s "nou hau". Vlastní firma a podnikání v tomtéž vizte ZP.

 


0x

jedna z možností jak zaměstnavatel může znepříjemnit zaměstnanci nástup do nové práce je tzv. konkurenční doložka - nejdéle 1 rok nesmí zaměstnanec pracovat či podnikat v podobném či soutěžním typu práce, která je uvedena v prac. smlouvě. Taky nesmí prozradit know-how

Součástí doložky je závazek zaměstnavatele, že zaměstnanci poskytne přiměřené peněžité vyrovnání, nejméně však ve výši poloviny průměrného měsíčního výdělku, za každý měsíc plnění závazku

Za porušení konkureční doložky jsou pokuty viz zákoník práce HLA/...

 


0x

Pretahovani pracovniku je uplne bezna vec. Ne tedy zrovna primo soustruzniku, ale zkratka schopnych lidi. Nikdo se ale nepostavi s ceduli pred fabriku, ale najme si na to headhuntera, ktery mu vhodneho kandidata najde a dokaze pretahnout.

I ta druha varianta neni ojedinela. Znam nekolik firem, ktere vznikly odtrzenim se nekolika pracovniku a zalozenim konkurence. A presne se stalo, ze k nim postupne dalsi a dalsi pracovnici utikali. Z moji zkusenosti to potkava firmy, z kterych se stal velky pomaly moloch, obycejne akciovka, ktera navic zisk posila pryc a proti takovym maji male dynamicke sourkome firmy vyhodu. Jsou pruzne, rychle, levnejsi, zisk obycejne vraci do firmy, takze se vyviji, maji kontakty na zakazniky predchozi firmy...

Nejde s tim delat vubec nic a je to tak v poradku. Konkurence je potreba.

Konkurencni dolozky sice teoreticky existuji, ale kdo by byl tak blbej, aby ji podepisoval...

doplněno 06.05.14 23:32:

K tomu, co pise Ivzez o vire v prebehliky.

Pokud nekomu nabidnu lepsi podminky - a nemusi jit pouze o penize, ale i kvalitni pracovni prostredi, zajimavost prace, karierni rust, vyrazne poskoceni v kariernim zebricku atd., neni na takovem pretahnuti nic divneho a takovy clovek nema o nic mensi moralni kredit, nez kdokoliv jiny.

Proc lpet na jedne firme? Jen proto, ze tam uz pracuju deset let a dokazuju tim svoji vernost , na kterou mi stejne kazdy z vysoka kasle?

iz*

Já jsem reagovala na představu té cedule před fabrikou ... V tajkovém případě by mi to nepřišlo v pořádku. Pokud se lidé dohodnou, že odejdou a založí si vlastní firmu třeba kvůli nepružnosti nebo špatným podmínkám u zaměstnavatele, je to samozřejmě něco jiného.

 

frame*

0x

Ano, je to běžné. Setkal jsem se s tím osobně v roli zaměstnavatele. Majitel naší nově vznikající konkurence se snažil přetáhnout mé zaměstnance. Šlo mu hlavně o "know how". Neměl vůbec tušení jak se co dělá.

Samozřejmě, že existuje nepsané pravidlo, že se takové věci nemají dělat. Já to vyřešil tak, že když k nám přišel zase vyzvídat, tak jsem na něj vyběhl, řekl jsem mu něco ve smylu, že mě jeho budoucí podnikání nijak neohrožuje, takže mi je celkem ukradené, ale přetahování zaměstnanců je velmi neseriózní záležitost z které mi je na blití a jestli se ke mě dostane ještě jedna informace o přetahování lidí z jeho strany, tak mu osobně rozbuji ústa. Od té doby klid, ale vyrostla nám konkurence vzdálená cca 200m.

doplněno 07.05.14 00:14:

Pokud to chápu správně, tak máte v úmyslu se pokusit někoho přetáhnout. Ze zkušenosti vím, že pokud někdo chce někoho pomlouvat, tak můžete dělat věci sebelépe, ale tyto drby se šíří raketovou rychlostí. Běžte si svou vlastní cestou a neupozorňujte na sebe neseriózním jednáním díky kterému by jste mohl být oprávněně pomlouván. Sledovat vývoj konkurence je něco jiného, to je samozřejmě povolené.

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]