Nejste přihlášen/a.
Rozhodnutím ÚP dostávám příspěvek na péči o svého otce/83 let/.Pracuji v jednosměnném provozu a zaměstnavatel mně nutí odpracovat 8 hod týdně přesčasů,což mi koliduje s péčí o mého tatínka.Zohledňuje zákonník práce tuto situaci?
Mám jisté zkušenosti jen s příspěvkem na péči.
Oficiálním příjemcem příspěvku je váš otec. A jestli to dostáváte na svůj účet, je vedlejší. I moje maminka si nechává posílat příspěvek na můj účet. Ty peníze jsou vašeho otce a on si z nich platí péči. Vybral si vás. Ale v případě, že z nějakého důvodu nemůžete pečovat, např. v době vaší nemoci, musí si otec z těchto peněz zaplatit jiného pečovatele.
Praxe je samozřejmě jiná, senioři nic nerozhodují, nikomu sami nic neproplácejí. Ale takto je to nastaveno. Hodně vyčerpaní pečovatelé v době, kdy si potřebují odpočinout, si na několik hodin za sebe zaplatí náhradu. Že se za profesionální péči dá zaplatit jen několik hodin z celkového měsíčního příspěvku, je jiná věc.
ano, upravuje od II. stupně závislosti. Zmíněný paragraf vypadá, že záleží spíše na dobré vůli zaměstnavatele (může říct, že vám nevyhoví kvůli vážným provozním důvodům). Potvrzení o tom, že jste pečující osoba, dostanete na úřadu práce na stejném odboru, kde jste byla žádost vyřizovat. Stačí si vzít občanku a potvrzení vám dají na počkání
zákoník práce § 241
(2) Požádá-li zaměstnankyně nebo zaměstnanec pečující o dítě mladší než 15 let, těhotná zaměstnankyně nebo zaměstnanec, který prokáže, že převážně sám dlouhodobě pečuje o osobu, která se podle zvláštního právního předpisu považuje za osobu závislou na pomoci jiné fyzické osoby ve stupni II (středně těžká závislost), ve stupni III (těžká závislost) nebo stupni IV (úplná závislost) 77a), o kratší pracovní dobu nebo jinou vhodnou úpravu stanovené týdenní pracovní doby, je zaměstnavatel povinen vyhovět žádosti, nebrání-li tomu vážné provozní důvody.
doplněno 31.03.14 23:01:Od II. stupně je možnost mít jako pečující osoba hrazené zdravotní+sociální pojištění státem (kdybyste měnila zaměstnání nebo chtěla zůstat s tatínkem doma nemusíte být evidovaná na úp. Evidence by měla smysl hlavně kvůli pobírání podpory v nezaměstnanosti
Jancaak odpovídá správně. Problém je ve formulaci citovaného paragrafu, protože pod "vážné provozní důvody"lze napasovat leccos.
Nemáte-li sjednán kratší pracovní úvazek, nejste-li těhotná a nepečujete-li o dítě do 1 roku věku, může Vám zaměstnavatel nařídit práci přesčas.
V případě kratšího úvazku by Vám zaměstnavatel mohl nařídit další práci max. do výše stanovené týdenní pracovní doby. Práci přesčas (nad týdenní pracovní dobu stanovenou zákoníkem práce) by Vám nařídit nemohl.
------- Já bych doporučila dohodu se zaměstnavatelem. Pokud by Vám pracovní dobu upravit nemohl, nezbylo by než hledat jinou práci.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.