Nejste přihlášen/a.
Dobrý den,
chtěl bych se zeptat na jednu věc ohledně exekuce na plat.Asi 3 roky zpet mi zacala pojištovna strhavat pravidelně 3000-4000 Kč měsíčně.T oj e vše v pořádku,to byla kdysi má chyba.Ale k věci...poté,co se celá částka dohromady 32000 doplatila a přestala se exekuce strhávat jsem počítal samozřejmě že vše už bude dobré.Nedávno jsem se byl na pojištovně ujistit a tam mi řekli že není zaplaceno nic a už to není 32000 ale 45000.
Tak jsem volal zaměstnavateli bývalému kde se mi peníze v té době strhavali,a že teprve za týden až 2 nabyde splátka právní moci a teprve to budou moci odeslat.OK.Ale co já?budu muset doplatit ještě rozdíl mezi starou a novou vzniklou škodou? Opravdu se mi nechce platit ještě dalších cca 13000 i přesto že jsem celou částku splatil.
Předem vám děkuji za odpověd.
trochu chaos...když vám strhávali z platu dluh ZP, musíte mít tyto měsíční platby uvedené na vašem přehledu o platbách pojistného za zdravotní pojištění. Všechny platby zp+dluhu musíte mít na tomto vašem přehledu. Zajděte si do zdrav. pojištění a at vám vyjedou přehledy za poslední roky. Uvidíte úplně přesně, kolik je dluh, za co, které měsíce nebyly placené a kolik plateb z platu bylo uhrazeno. Rovněž zjistíte, odkud se vzala částka 13000kč - možná penále a další nezaplacené měsíční úhrady
není to chaos. prostě je to tak, že zaměstnavatel od exekutora dostal příkaz k exekuci na mzdu, tak ji ze mzdy srážel. ovšem dokud zaměstnavatel od exekutora nedostane taky nabytí právní moci (a to opravdu může trvat dlouho, i několik měsíců), tak s těmi sraženými penězi nesmí nijak nakládat. nesmí je nechat zaměstnanci, nesmí je poslat exekutorovi, nesmí je poslat věřiteli, prostě je jenom deponuje na svém účtu. věřitel tedy logicky nemá záznam o tom, že se dluh splácí a logicky tedy u něj i nadále narůstají úroky.
čili dotaz je zcela jasný a nechaotický. ovšem co s tím z právního hlediska - jako jestli si pojištovna v tomto případě smí připočítávat penále (když ty peníze stále nemá) nebo ne (když byly zaměstnanci sraženy), to fakt netuším. osobně bych doporučovala kontaktovat exekutora a zatlačit na něj, aby nabytí právní moci poslal a přitlačit nějak k řešení toho naskočeného penále.
ok takze i kdyz za to prakticky nemzu ze ty penize nebyli odeslany tak to bud muset doplatit?premyslim ze vstoupim do odboru coz mi doporucil kamarad a mel bych mit pravnika zadarmo.co je na tom pravdy?tech 13000 kč je opravdu penale co se dal pocitali protoze ty penize jeste nedosli.mam nejaky narok na prominuti?sam jsem z toho jelen
zaměstnavatel se řídil zákonným postupem. penále u pojištovny zřejmě nabíhá od počátku dluhu. nejlepší by tedy bylo dluh zaplatit hned, při splácení, které zřejmě začalo po několika letech a trvalo několik let, naběhne penále. příště zaplatte dluh hned, nebude penále, zaměstnavatel nebude mít s tím práci a vy nebudete živit exekutora
Odbory nabízejí právní pomoc zdarma v oblasti pracovně právní. Dokonce není nutné jen kvůli pomoci vstupovat do odborů, protože v době krize pomáhají odbory všem zaměstnancům. (Na právní pomoc se ale zpravidla musí čekat.)
Chcete-li pomoc zdarma, zkuste se obrátit na některou občanskou poradnu (odkaz vede na vyhledání poradny).
Zaměstnavatel při exekuci peníze strhává, peníze deponuje, ale exekutorovi pošle vše najednou, až dostane doklad o nabytí právní moci. Po splacení dlužné částky exekutor vyčíslí ještě úroky, které zaměstnavatel rovněž strhne a uhradí.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.