Nejste přihlášen/a.
Dobry vecer.
Pred par dny se me a mym trem kolegum podarilo v praci udelat zmetky dohromady za 300000 kc.Zajimalo by me jakou maximalni castku po nas kazdem muze podle zakona zamestnavatel vyzadovat? Dekuji za odpovedi Zampach
Dekuji za odpoved.Tak to bude palka.Jeste se zeptam,muze nam to dat najednou nebo je zakonem dana nejaka castka kterou nam muze mesicne strhavat?
Vám odpověděl podle staršího znění zákoníku práce, v němž byla odpovědnost zaměstnance omezena 3 násobkem průměrného výdělku.
Nynější úprava je jiná: Zaměstnanec odpovídá za škodu způsobenou zaměstnavateli až do výše 4,5 násobku průměrného výdělku. Pokud by šlo o škodu způsobenou úmyslně, po požití omamných látek nebo v opilosti, odpovídali by zaměstnanci za škodu v plné výši.
300.000 se mi zdá dost, jak se Vám to podařilo? Byla chyba jenom na Vaší straně (na straně zaměstnanců) nebo i na straně zaměstnavatele? Zaměstnavatel musí zavinění zaměstnanců prokázat. Pokud ke škodě došlo i jeho (zaměstnavatele) zaviněním, bude náhrada ze strany zaměstnanců přiměřeně nižší.
------- Viz: Odpovědnost zaměs/... (zákoník práce, §250 a další)
Náhrada škody (zákoník práce, § 257 a další)
Předpokládám, že pokud v práci nakládáte s takto hodnotnými věcmi, máte určitě pojistku zodpovědnosti za škody způsobené zaměstanavateli. Určitě kontaktujte pojištovnu !
Promon: pojištovny mají vyrobení zmetku ve výlukách, takže pojistka by byla na nic.
doplněno 19.02.14 21:21:Stačí si najít pojistné podmínky pojištoven a číst. Pak si to budete myslet taky.
doplněno 19.02.14 21:52:Napsal jsem to pouze proto, aby někdo nedal na Vaši odpověď, nepojistil se, také si nepřečetl pojistné podmínky a při vyrobení zmetku se nedivil, proč pojištovna neplní. Vy si myslete, co chcete.
doplněno 19.02.14 22:29:Sebod, také souhlas. Hlásit pojistnou událost se musí umět. Nic to však nemění na tom, že vyrobený zmetek je ve výlukách a 300tis. se bude blbě zdůvodňovat.
Myslíte?
Před cca 2 lety jsme řešili touto pojistkou situaci, kdy pracovnící nastříkali paletu nábytkových dílců zeleně, namísto stříbrně.
doplněno 19.02.14 21:32:Víte, já servisuji stroje, jejichž hodnota je i v řádech milionů. Pochopitelně i já mám dobrou pojistku. Stejně tak se považuje za samozřejmost, že i lidé, kteří na nich pracují, jsou pojištěni, protože stačí malá chybka, či nedbalost a řeší se škody, které by bez pojištění byly pro dotyčného likvidační. A že podobných případů řešíme poměrně dost.
Takže řekněme, že dost přesně vím, co se dá pokrýt pojištěním, pravda, bývá tam spoluúčast, ale není úplně to samé platit 100% škody, nebo jen pár procent.
pckop a promon. Máte svým způsobem pravdu oba dva. Ono totiž strašně moc záleží na tom, JAK škodu nahlásíte. Z hlášení musí být zřejmé, že jste udělal BLBOST. proto se tomu říká pojistka na blbost. Kdysi jsme řešili případ, kdy řidič prorazil při jízdě pneumatiku. Řidič se vyhýbal překážce na silnici a přitom najel na krajnici, kde ze země vyčnívala trubka a ta pneumatiku prorazila. Takhle se to stalo. Ale kdyby se to tak napsalo do pojistky, tak by se od pojištovny nic nedostalo. Muselo se vynechat to, že se auto něčemu vyhýbalo a napsat, že řidič prostě najel na krajnici a tam prorazil o trubku pneumatiku. Vnímáte ten rozdíl?V prvním případě se chtěl vyhnout, takže uvažoval. Ve druhem neuvažoval a udělal tu blbost, že najel na trubku.
Kdyby tu pojistku měl, tak se tu tak debilně neptá.
300.000,- / 4 = 75.000,-Kč (což není zas až "tolik")
každopádně nechávat musí životní minimum, otázkou je, jaký máte plat, jak se k tomu staví zaměstnavatel
po nás dříve také mohli chtít pouze tři hrubé platy, nyní už mohou chtít celou škodu, mám krytí na 150.000,-Kč, přemýšlím, že nechám změnit pojistku, jen blbé auto je v hodnotě +/- 500.000,- kč, taky dost záleží co člověk podepíše ve smlouvě
Pokud je zákon neplatný, omlouvám se ale nenašla jsem novelu.
§ 257
(1) Zaměstnanec, který odpovídá ze škodu podle § 250 je povinen nahradit zaměstnavateli skutečnou škodu, a to v penězích, jestliže neodčiní škodu uvedením v předešlý stav.
(2) Výše požadované náhrady škody způsobené z nedbalosti nesmí přesáhnout u jednotlivého zaměstnance částku rovnající se čtyřapůlnásobku jeho průměrného měsíčního výdělku před porušením povinnosti, kterým způsobil škodu. Toto omezení neplatí, byla-li škoda způsobená úmyslně, v opilosti, nebo po zneužití jiných návykových látek.
(3) Jde-li o škodu způsobenou úmyslně, může zaměstnavatel požadovat, kromě částky uvedené v odstavci 2, i náhradu ušlého zisku.
(4) Způsobil-li škodu také zaměstnavatel, hradí zaměstnanec jen poměrnou část škody podle míry svého zavinění.
(5) Odpovídá-li za škodu více zaměstnanců, hradí každý z nich poměrnou část škody podle míry svého zavinění.
Ivzez (ten obrázek je nádhera), já se do toho nechtěla plést, ptala jsem se manžela a ten říkal, bacha na to jsou tam změny.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.