Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Majetkové vyrovnání po rozvodu

Od: jeni* odpovědí: 5 změna:

Dobrý den, jsem krátce rozvedena. S manželem máme společnou nájemní smlouvu na byt. Ovšem trvalý pobyt jsme měli společně celá léta v domě, který patří jeho rodičům. V tomto domě jsme i převážnou dobu žili, společně jsme do něj finančně i prací investovali. Moji rodiče mi mimo jiné prokazatelně darovali 100 000 Kč na opravy tohoto domu. Mám dvě otázky. 1.- mám nárok na finanční vyrovnání z tohoto domu, který fakticky patří rodičům bývalého manžela? 2.- budeme vyrovnáni, jestliže já si nechám nájemní byt a on zůstane bydlet v domě, který patří jeho rodičům a já po něm už namám právo na žádné finanční vyrovnání? Velice děkuji za odpověď.

 

 

5 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 

martini*

2x

Ano, máte právo na vyrovnání z toho, co jste vložila do domu jeho rodičů, nemůžete však tyto peníze chtít od něj, ale musíte je chtít po jeho rodičích, to znamená buď se s nima dohodnout nebo je o těch 100.000,- Kč žalovat, musíte mít důkazy na těch darovaných 100.000,- Kč a na to, že jste je vložila na opravy domu. Pokud jde o vypořádání nájmu, není to problém, tak jak to popisujete, protože jde o byt nájemní, to znamená není váš ani jednoho, takže se nejdená o majetkové vyrovnání, ale o uspořádání bytové situace.

lidka*

Martini, když jsem jednou sháněla nějaké informace o uplatnění vložených investic do cizí nemovitosti, setkala jsem se s názorem, že je třeba je uplatnit do dvou let, jinak že jsou promlčené. Neznáte odkaz na toto, z čeho promlčení vychází? Posuzuje se to jako jiná pohledávka? To by bylo důležité i v tomto případě, pokud bylo investováno někdy dříve. V případě, že by toto skutečně platilo, dalo by se to asi ošetřit pouze předem nějakou smlouvou o spolufinancování a případně smluvním vypořádání vložených investic. Díky za vysvětlení a přeji hezký večer!

Jinak v tomto případě bych to viděla nejspíš na dohodu. Je totiž další věc, že jste tam delší dobu bydleli a předpokládám, že asi neplatili žádný nájem. A je to i otázka případných svědků, kdy se jedná o bývalého manžela a jeho rodiče, kteří dům vlastní. Bylo by to složité, i kdyby neplatila ta dvouletá promlčecí lhůta. Nepíšete o dětech. Ale dohoda by byla samozřejmě vhodná pro zachování vztahů s otcem a prarodiči, pokud máte děcka. Také Vám hezký večer!

jeni*

Děkuji za odpověď, děti máme a vztahy chci samozřejmě zachovat v dobrém. I z toho důvodu mi přijde nepatřičné, žádat o vyrovnání právě prarodiče mých dětí. Současně si také myslím, že by tyto peníze právě "postavily "proti nájmu, který jsme samozřejmě neplatily. Nechci nic, co mi nepatří, jen chci mít něco do začátku, když jsem po deseti letech zase na "nule" a sama na dvě děti. Jinak ta dvouletá lhůta, co vím já, běží od nabytí právní moci rozvodu, pakliže nedojde k dohodě o majetkovém vyrovnání, zůstávají věci, tak jak jsou v užívání v době skončení této lhůty. I proto se to snažím vyřešit co nejdříve.

 

martini*

1x

Jeni, ta lhůta o které mluvíte je 3-letá a beží od právní moci rozvodu. Lidko, k 2 leté lhůtě jediné, co mně napadá, je, že pokud by se to posuzovalo jako bezdůvodné obohacení, je tam nejprve lhůta tzv. objektivní - 3 roky, tedy nejzazší termín, v kterém se právo promlčí, v rámci té však běží ještě lhůta tzv. subjektivní - 2 roky ode dne, kdy se o bezdůvodném obohacení dozvíte. To samé platí u náhrady škody.

lidka*

Martini, díky moc! Ještě to zkusím někde objevit v PC, v jaké konkrétní situaci to bylo. Hezký den!

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]