Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Dědické řízení - dluhy

Od: filousek odpovědí: 12 změna:

Dobrý den,chtěla bych se zeptat,po zemřelém zůstaly pouze dluhy,dědické řízení bylo ukončeno a jediným plátcem bude manželka.Musí dluhy bankám i nebankovním sektorům uhradit v plné výši a nebo jen částečně i když se vzdala dědického řízení?nebo nemusí platit vůbec?

 

 

12 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 


0x

pokud se vzdáte dědictví pak platit nic nemusíte Co je vzdát se dědického řízení nevím... ale raděj bych se ozval, že nechci dědit...

 


0x

pokud dědictví odmítla v celém rozsahu, pak dluhy platit nebude. a byly to opravdu jen dluhy zemřelého? jak bylo vypořádáno SJM?

Odmítla dědictví, takže nic nezdědila. Ani dluhy.

Dědictví nebylo možno odmítnout jinak než v celém rozsahu. Nový zákoník tuším toto změnil, ale ten se asi na tento případ ještě nevztahuje.

Jinak podle starého zákona dluhy přecházely na dědice jen do výše dědictví, ale i to nový zákon pojednává jinak. Jak přesně, to nevím, není to úplně jednoduché,

doplněno 08.01.14 14:24:

Samozřejmě u manželky ještě figuruje vypořádání SJM, ve kterém ty dluhy mohou taky vystupovat, To už tu někdo zmi%nival.

 

naoko

0x

Nerozumím. ... Dědické řízení bylo ukončeno a jediným plátcem bude manželka...

Takže odmítla dědictví před notářem nebo neodmítla?

 

kami95

0x

Když se vzdala tak neplatí nic..

 

filousek

Dědictví bylo zastaveno a dluhy jsou spotřebitelský úvěr který není pojištěn,nebankovní sektor Cetelem a dále hypoteční úvěr na kterým se podíleli oba dva 50 procenty můžou si banky dělat nároky na tyto dluhy pokud manželka odmítla dědictví které bylo zastaveno?

iz*

Pokud dluhy vznikly v době manželství, odpovídají za ně oba partneři. Obávám se, že odmítnutí dědictví v tomto případě nepomůže.

 

pravnik*

0x

Pokud dluhy vznikly za trvání manželství, jsou v SJM, tedy dluží oba manželé - zůstavitel i jeho přeživší manželka. Dědí se jen majetek a dluhy zůstavitele, tedy polovina dluhů. I kdyby pozůstalá manželka nedědila manželovu polovinu dluhů, "svoji" polovinu dluhů pořád dluží dál, ty j´í zůstaly.

Manželce nezůstala polovina dluhů, ale dluhy celé, protože je u dluhů ručitelem.

pravnik*

Pokud by manželka měla být ručitelem, musela by předem podepsat ručitelské prohlášení, protože ručitel je něco jiného než spoludlužník.

filousek

Děkuji za odpovědi

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]