Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Změna příjmení dítěte

Od: lucinkas odpovědí: 8 změna:

Dobrý den. Mám dotaz ohledně změny příjmení u nezletilého dítěte. Dcera má příjmení po mě a já se budu vdávat, ale ne za otce dítěte. Ikdyž má příjmení po mě, tak otec nechce dát souhlas ke změně příjmení po svatbě. Má na tohle právo ikdyž nenese jeho příjmení? Předem děkuji za odpověď Šebestová.

 

 

8 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 

iz*

2x

Nebylo by schůdnější zvolit jako společné příjmení po svatbě Vaše příjmení?

Pak byste se všichni jmenovali stejně, aniž byste se museli obracet na soud.

 


1x

Dobrý den. Ano, bio otec na toto právo má. Ke změně příjmení nezletilého dítěte je souhlas druhého rodiče nutný. Písemný souhlas se předkládá k žádosti o změnu příjmení na matričním úřadě. Pokud s tím ve Vašem případě bio otec nesouhlasí, je zde sice možnost obrátit se na soud, aby tento nahradil souhlas otce pravomocným rozhodnutím, ale pokud si otec dítěte plní vyživovací povinnost (i kdyby jen z části) a vykonává s dítětem styk, (byt jen občasný) soud ve většině případech žádost zamítne, protože jí shledá v rozporu se zájmem dítěte. Povolí ji jen, jsou-li důvody pro změnu příjmení opravdu vážné a je- li to v zájmu dítěte.

 


0x

Zkuste se zeptat přímo na matrice,tam to budou vědět.

 

iv®

0x
Bohužel musíte mít souhlas otce dítěte. Alespoň tak to vylo před 5 lety. Ten muj souhlas dal. A syn nese stejne příjmení jako jeho sestra
doplněno 23.10.13 18:53: *bylo*

 


0x
Zákon o matrikách § 72
(4) Změna jména nebo příjmení se nepovolí, jestliže by změna byla v rozporu s potřebami a zájmy nezletilého.
Je předpoklad, že soud přihlédne na zájem dítěte, aby jeho příjmení bylo shodné s rodičem - matkou a případnými dalšími sourozenci z nové rodiny.
Dále:
§73 tamtéž
(1) Za trvání manželství může být změna příjmení povolena pouze na základě souhlasu obou manželů.
Tazatelka je zřejmě rozvedená, když se bude vdávat. Zdálo by se, že tady souhlas otce nebude třeba. Ovšem § 76 říká (2) K žádosti o povolení změny jména nebo příjmení nezletilého dítěte musí být dále přiložen písemný souhlas druhého rodiče, nebo pravomocné rozhodnutí soudu nahrazující tento souhlas. Potom po svatbě zřejmě bude nutné požádat o souhlas se změnou příjmení soud. Pokud to bude v zájmu dítěte, jak uvádí paragraf 72, měl by soud souhlas dát i přes nesouhlas otce.
doplněno 24.10.13 01:53: Ivzez má výborný nápad! Bylo by to jednoduché řešení bez ohledu na biootce.
Ovšem teď se může zatnout pro změnu proti změně vlastního příjmení zase budoucí manžel...

 

lol*

0x

Co je tohle za nápady. A jak budete řešit situaci, až se rozvedete? To se jako syn přejmenuje zase na biologického otce, až tomu poslednímu nebudete moct přijít na jméno?

uska*

Narozdíl od lol se mi to zdá dobrý nápad - přemluvit budoucího manžela, aby si vzal příjmení vaše a vašeho syna.

pro lol - až se paní rozvede (nebo ne), tak se nikdo nebude přejmenovávat a každý si nechá používané příjmení. Jen poznámka - syn tazatelky nikdy neměl příjmení po bio otci, tak vaše odpověď je mimo mísu.

naoko

Tazatelka dceru, ne syna - to jen pro upřesnění

Jinak nevím proč tazatelku překvapuje, že musí mít souhlas bio otce. Otec má i nějaké práva, i když dítě nenese jeho jméno. Je to dnes i moda dávat nebo nedávat při narození dítěti jméno po matce, i když otec je znám a k otcovství se hlásí.

Kdyby tatový otec nemohl pak do ničeho mluvit, scvrkla by se prakticky jeho funkce jen na opoldňovače na platiče alimentů .

Navíc tazatelka možná neví, že i kdyby otec dcery souhlasil a dcera se jmenovala po matčině svatbě stejně jako její manžel, musela by nezletilá dcera všude uvádět ještě jméno rodné - tedy jméno po matce, což je další malá komplikace.

Matka by se ale mohla se svým ženichem a i otcem dcery dohodnout, že ženich po svatbě její dceru adoptuje a tím dostane i jeho jméno a bio táta nebude platit alimenty. Třeba na to otec přistoupí /aby ho to za 30 let velmi mrzelo/, ovšem problém možná bude u ženicha, ale otestovala bych si je ..

Ale nejlepší řešení už tady padlo. Ženich si vezme jméno matky a nebude ofrňovat. A basta.

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]