Nejste přihlášen/a.
Otec ovdověl. Bylo to jeho 2. manželství. Z prvního jsme 3 děti. Jeho nebožka manželka měla jen syna. Ten tím pádem zdědil 1/4 bytu ve kterém otec bydlí. Pokud otec byt prodá a odstěhuje se třeba ke mně. Musí 1/4 utržených peněz dát tomu synovi. To je mi jasné, ale co když ten bude namítat, že prodal levně? Nebo jak se vyhnout takovému nařčení? Odhad byl totiž vysoký, ale tržní cena je sotva poloviční.
Odhad byl vyssi nezli trzni cena? To je vetsinou opacne. Kazdopadne muzete vyuzit vice nabidek na koupi vaseho bytu a uskutecnit "rodinnou poradu". Prodavate pres RK? Pokud ano a nepodepsal jste exkluzivni smlouvu, muzete nabidnout k prodeji dalsim RK a vybrat si.
doplněno 25.09.13 20:19:I kdyz me te doslo, pokud byl byt druzstevni, tak oba manzele meli stejny podil, resp. SJM. Pak pri umrti manzelky, syn dedi prave ten podil. Nebo byl otec jedinym , kdo je napsany na najemni smlouve? Jedna se o druzstevni byt,?Tam pak zalezi i na tom, kdo ma pravo nájmu k druzstevnímu bytu a kdy vzniklo, zda ma manzelstvi, nebo pred.
Nasla jsem tento odkaz: e-advokacie.cz/...
Pokud je to v OV, zalezi opet na tom, zda vlastnik byl jen otec, nebo oba manzele, idelani poloviny? Jinak k prodeji dojit muze, ale jen pokud syn manzelky, prenecha svou cast otci. Ale tim se vedome pripravi o dedictvi po mamince. Jinak nejlepsi reseni je vyplatiti penize synovi a pak disponovat teprve bytem. Ale tam bude problem s penezi, pokud odhad byl vyssi, nezli trzno cena. A co si nechat udelat novy odhad, jinym soudnim znalcem?
Asi byt na Vasem miste, navstivim odbornika/pravnika na obc. zakon. a zeptam se.
Ano, to zni rozumne Porad mi vychazi, ze byste se meli domluvit jeste pred uzavrenim dedickeho rizeni. Jde porad o dedictvi po manzelce vaseho otce. Bude dedit otec a syn zesnule pani. Ale opet zalezi na tom, na koho je byt zapsan na katastru...pokud na oba, dedi i syn. Pokud jen na otce, nic se nemeni, a otec muze prodavat jak chce. Pokud je to prvni priklad, syn se nevzda ve prospech otce , bude platiti dedickou dan. teprve pak bude prodej bytu za trzni hodnotu. A z toho vyplyva zaplatit dan z prijmu, protoze syn tam nebydlel. Mrknete na vypis z KÚ, kdo tam je zapsan. Pokud jiz dedicke rizeni probehlo, vite presne kdo a co dedi a podle toho se musite rozhodnout.
Ale mate pravdu, je lepsi se sejit a probrat to spolecne s tatinkem.
Otec byt prodat nemůže. Může prodat pouze svůj podíl v bytě, což je 3/4 (předpokládám, že byt je v podílovém spoluvlastnictví 3/4+1/4). Navíc do konce letošního roku má syn od nebožky předkupní právo a otec musí první svůj podíl na bytě nabídnout jemu. V roce 2014, pokud bude platit NOZ, pak předkupní právo už nebude.
Samotný podíl 3/4 na byt je na trhu téměř neprodejný. Nejlepší cesta ja dohoda mezi spoluvlastníky a společně prodat.
Moc to stejně nechápu. Takže pokud 1/4 vlastník nebude souhlasit, já v podstatě 3/4 bytu neprodám a mám v tom peníze. Jemu to může být fuk. Takže jsem vlastně znevýhodněn? Můžu tam aspoň bydlet a on ne?
Trochu se tady pletou pojmy. Pokud by předmětem dědictví byl družstevní byt, tak žádné spoluvlastnictví nevznikne. Společné členství je možné jen u manželů. Spoluvlastníci u bytu v OV se mohou domluvit tak, že jeden z nich v bytě bude bydlet a druhému bude platit adekvátní část nájemného, které je v místě obvyklé. Pokud se nedohodnou a nedokáží se ani dohodnout na možnosti si podíl vzájemně odprodat, pak může jeden z nich podat návrh na soud, aby spoluvlastnictví zrušil. Toto téma se tu už řešilo.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.