Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Levné letenky VS drahé letenky

Od: petrnik odpovědí: 7 změna:

Dobrý den, chtěl bych se poradit, proč je u některých společností velice levná letenka např. 2000Kč a u některých stojí např. skoro 10 000Kč? Včem je takový rozdíl? Je to ve stáří letadla a komfortu? Není větší pravděpodobnost, že pokud člověk lítá za pár korun tak lítá nějakým méně bezpečným? Děkuji za vysvětlení

 

 

7 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 

dericcaster*

2x

Já myslím, že nedostatečné bezpečnosti se není třeba bát - tedy alespoň v "civilizovaném" světě. Letecké předpisi jsou v dnešní době, bych řekl, velmi propracované, co se bezpečnosti týká. Spíš je to právě o komfortu. Zda dostanete napít a najíst, nebo tam sedíte jak ve vlaku. Velkou roli také hraje zda letíte do nějakého velkého města, té dané země, nebo jen poblíž něj, na nějaké menší zapadlé letiště, kde nejsou tak drahé letištní poplatky.

 


1x

Tezko rict.

Nekde se ta cena projevit musi. O nizkonakladovkach se rika, ze tlaci na vetsi vytizenost pilotu, na letistich si vybiraji levnejsi stojanky bez nastupnich tubusu, setri palivo jak se da (kazdy kg navic placeny), omezuji udrzbu (a udrzbare), naskladaji do letadel o par sedadel navic (v tom je nejhorsi asi Wizz Air, tam se i prumerne velky clovek ma problem naskladat), setri na casech a zamestnancich (povinny check-in predem)...

Zase na druhou stranu nejaka minima zajistujici bezpecnost jsou predepsana pro vsechny stejna a pokud vim, nikdy nebylo prokazano, ze jsou jakoukoliv spolecnosti systematicky porusovana.

Napr. do Londyna sem letel nejlevneji s EasyJetem za cca 500Kc (bez zavazadel), zbrusu novym A320 a hezkyma mladyma letuskama.

Koupis si tam solidni jidlo a piti vpohode do deset liber kdyz chces.

A nejdraze stejnou trasu s tim samym letadlem s Britis Airways za asi 35000Kc (ne byznys class), zevnitr bylo omsele a zvenku ocividne oletane. Jidlo co je v cene je vetsinou na vyber dopoledne bud nejaky mikropytlicek bramborovych lupinku, susenka apod., v poledne a odpoledne toasty a k tomu vyber z piti. A rozvazel to chlap a stara babka.

Jediny rozdil pro me byl v tom pristupovem tubusu a ze si zadarmo dopredu muzes vybrat sedadlo.

doplněno 04.11.13 11:43:

Ty ceny, co sem uvedl jsou extremni (na obe strany), ale bezny (neakcni) cenovy rozdil je napr. Londyn 1700Kc bezna cena s nizkonakladovkou vs. 8000Kc s "normalni" spolecnosti.

Takze kdo vi, kam vsechny ty penize jdou.

Zase napr. nekdy jdou nizkonakladovky s cenama dolu tak, az z toho zkrachujou. Viz napr. Sky Europe.

 

defin

0x
Co pak dva tisice, ja letela i za 19,-CZK z Frankfurtu do Rima. Casto se diskutuje, ze jsou ceny predevsim kvuli nizkemu komfortu, ale ne vzdy to tak je. Kolikrat si u Ryanair muzete "priplatit" lepsi drink, nez ten, ktery mate u CSA.
Levne jsou proto, aby meli stale dost zakazniku a jednou za cas se jeden z nich prekliknul a misto letenky za dvacet korun si objednal letenku za 5000 korun (muj pripad). Ceny u Ryanair se mohou kazdou minutou menit.
Pak to jsou samozrejme letiste daleko od mesta, pouze jeden batuzek na palubu, misto kdo si drive sedne, ten ho ma a dalsi. Krome toho, i za 20,-CZK, ktere date za letenku, najdete pod svym sedadlem zachrannou vestu a z osobni zkusenosti musim rict, ze jsem poznala vice prijemnych letusek u nizkonakladovek, nez u spolecnosti, jako jsou CSA, Lufthansa nebo KLM. A ze ty platy a benefity se znacne lisi.

 


0x

V bezpečnosti ani stáří letadel moc rozdíl nebude. Rozdíl v ceně může být způsoben různými faktory. Může se jednat o omezenou akci (časově či množstvím letenek) či výprodej. V případě nízkonákladovek v úrovni služeb, komfortu, služeb "v ceně", velikosti a množství zavazadel, možnosti letenku stornovat / změnit osoby / změnit termín apod., množství a uspořádání sedadel apod. Jistý vliv má samozřejmě i celková cenová politika aerolinky a segment trhu, pro který se profiluje.

 

zvidavajanca*

0x

V bezpečnosti bych problém neviděla, aspoň v Evropě ne. Jde o komfort a služby. Nemusíte u nízkonákldovky mít přímo určené místo, platí pravidla: kdo dřív příjde, ten dřív mele a kdo pozdě chodí, sám sobě škodí. Může se tedy stát, že cetující po dvou zaberou dvě sedadla ze tří, která "v řadě" jsou a vy pak budete muset sedět třeba odděleně (což se na druhou stranu může stát i při určení místa). Dále je to ve službách na palubě - jídlo a pití si většinou platíte (co jezdím, tak v ceně je nějaký obložený sendvič - nikdy mi nechutnal a dva nápoje - 2 dcl z výběru voda, minerálna, džus, nějaké nápoje typu coca-cola, káva, čaj). Dál je v nabídce všelijaké jídlo a nápoje (pivo a další), ale cena není zrovna lidová (nepřepočítávat nebo vás trefí šlak!). Dál se omezuje počet, váha a rozměry zavazadla (někdy až bez zavazadla!) a další zavazadla, kila navíc, centimetry navíc jsou poměrně drahé. Nevýhoda toho, že máte jen příruční zavazadlo - žádná manikůra, žádná větší voňavka a další kosmetika (vše do 100 ml, záleží na velikosti lahve nikoliv skutečném obsahu!, žádná zásoba pití po příletu), ale zase jede-li někdo na eurovíkend někam, tak asi přežije.

Dále je nutné zkoumat všechny hvězdičky a dodatky drobným písmem. Cena nemusí být konečná!

doplněno 04.11.13 18:55:

A taky jde o časy letů. Ty časy nízkonákladovek nejsou tak "atraktivní". Třeba dolet do cíle někdy v noci (platit půlnoc v hotelu - ideálně na letišti (drahé) vs přespat na letišti (i když se to nemá) - v sedě na lavičce a hlídat si věci

 

cestovatel*

0x

S cenou letenky je to poměrně složité a ani samotná otázka není příliš jednoznačná. Je řeč o rozdílech v ceně v rámci roku? Tedy například na jaře byly letenky o 2 tisíce levnější než v létě? Nebo jde o rozdíl v rámci stéjného období u různých prodejců? Pokud jde o rozdíly v rámci času, pak je to vesměs o tom, že jak se termín odletu blíží, levné letenky se vyprodávají dříve než ty dražší a s postupem času paz zbydou jen ty drahé (zcela zjednodušeně řečeno). A rozdíl 2 tisíce není nijak zvláštní. Rozdíly bývají i v řádech desetitisíců, při dálkových letech. Pokud jde o rozdíly v cenách u různých prodejců, tak tam je to dáno šikovností prodejců nebo nastavení online systému (pokud kupujete přes online). Někteří prodejci totiž preferují některé letecké společnosti, jiní zase jiné. Já už jsem jich vystřídal poměrně velkou spoustu. Nakonec jsem ale zůstal u cestovky SMILEX ( www.smilex.cz) kteří provozují portál www.levne-letenky/... a nově portál www.svet-letenek.cz. Krom toho, že žádné dopravce neskrývají, ještě se mi nestalo, že by mě tahali za nohu a slibovali nesmysly. Nic mě totiž nenaštve více, jako lhaní zákazníkovi. Například Pelikán nabízí "letenky se slevou 60%", ale když jim napíšete, aby vám řekli, jaké letenky se slevou mají, tak vám enabídnou nic! Prostě podvodníci. Stejně tak další prodejci, kteří lákají na letenky za pár korun a když je chcete, tak vám začnou připočítávat nejrůznější poplatky a příplatky. U SMILEXu jsem se s něčím podobným nesetkal. Na webu mají akční nabídky, které sleduji a když je v akci nějaká destinace, hned je kontaktuji a ještě se nestalo, aby mi ji nenabídli za avizovanou cenu... Vlastně jednou se mi to stalo. Měli dobrou cenu do Indonesie a když jsem letenku chtěl, upozornili mě, že reaguji na 2 měsíce starou akci. Letenky už byly samozřejmě pryč... Tak snad jsem aspoň trošku pomohl.

 

petrnik

Dobrý večer,

děkuji poradili jste mi moc, hezký večer

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]