Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Dědictví vnuka

Od: jirig odpovědí: 12 změna:

Mám nezletilého vnuka,kdo bude dědit po mé a manželové smrti,když syn byl ženatý,ale již zemřel a měl nemanželské dítě našeho jediného vnuka?Nechtěla bych ,aby něco dědila manželka po mém zemřelém synovi.

 

 

12 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 


4x

David63 nemá pravdu. Pokud nesepíšete závět, pak nastává dědění ze zákona. To znamená, že po smrti jednoho z vás bude dědit pozůstalý manžel a vnuk stejným dílem. Po smrti druhého manžela bude vnuk jediným dědicem. Manželka zemřelého syna nebude dědit nic. V závěti můžete podíly dědictví po jednom z vás pozměnit, ovšem nezletilý potomek musí dostat nejméně polovinu děděného majetku (samozřejmě na úkor pozůstalého manžela). Pokud tedy nebudete v závěti na snachu pamatovat, nebude v žádném případě patřit do okruhu dědiců.

bruno, jak to je, když málokdo ví, že existuje vnuk, potomek? Jak se dozví dědic, aby se hlásil o dědictví, o svá práva? Je třeba v jiném koutě republiky, světa. Jak se to hledá a dohledá dřív, než dědictví stát zabaví?

doplněno 30.05.13 09:50:

děkuji vám za vyčerpávající odpověď.

Povinností notáře, který je ustanoven do funkce soudního komisaře pověřeného pro projednání dědictví, je m.j. najít všechny dědice. Postupuje zpravidla tak, že nejprve kontaktuje vypravovatele pohřbu, dotazuje se ho na příbuzné zemřelého. Dále se může dotazovat sousedů, přátel, kteří o příbuzenských svazcích zemřelého mohou něco vědět. Prostřednictvím soudu pátrá také v centrální evidenci obyvatel. Někdy je pátrání obtížné, např. v případě, že dědic před mnoha lety emigroval a jeho pobyt není znám. Problém vzniká také, když osoba znalá příbuzenských poměrů některé skutečnosti zamlčí, např. o existenci potomků z předchozích manželství. Pokud se takový dědic objeví dodatečně, po ukončení řízení, to se pak musí znovu otevřít. Takže odpověď na vaši otázku zní, dohledat a kontaktovat dědice je úkolem pověřeného notáře.

jirbar*

Otevřít ano, ale pouze do třech let od právní moci dědického rozhodnutí se může domáhat svého nároku vůči stanoveným dědicům. Dodatečné otevření i po třech letech by snad šlo jen tehdy, pokud by se objevil další majetek zůstavitele.(tím myšleno i dluhy)

rorys

To s tím dotazováním po sousedech a známých snad nemyslíte vážně?

To myslím vážně. Čeho se má notář chytit, když zemře člověk, který žil osaměle a pohřeb objednala a zaplatila obec? Jak byste v takovém případě postupoval vy?

doplněno 31.05.13 22:19:

Z jakého dokladu zjistíte, že člověk má někde na druhém konci republiky nebo v cizině nějakého nemanželského syna? Moje tvrzení vychází z reality. A dejte pozor, at si nerozbijete hlavu.

rorys

Kristepane, tak snad máme nějaké doklady a dokumenty, že? Určitě bych se šel ptát sousedky, ta bude mít dokonalý přehled.

rorys

Pokud to nemaželské dítě, v dnešní době je už víc nemanželských než manželských, má otce v rodném listě, tak o něm úřady, na rozdíl od sousedek, vědí, at už žije kdekoliv. Proboha, myslete člověče a nepište tu nesmysly.

 


0x

Buď mu to darujte před onim dnem nebo sepište závět a nechte jí notářsky ověřit to je jediná jistota jak tomu zabránit

pokud nesepíšete závět ani to nepřevedete před smrtí tak by se i ona dědila...

doplněno 30.05.13 00:44:

Pokud vnuk neni plnoletý tak jeho případný majetek bude ošetřovat patrovatel až do 18 let věku vnuka

 


0x

Když je babička a děda a jeden z nich zemře a nejsou již žijící děti,tak si myslím,že dědí pouze druhý z manželů a až po jeho smrti ze zákona vnuk.Pokud by byl vnuk nezletilý,tak jeho dědictví bude spravovat do jeho plnoletosti jeho zákonný zástupce.Manželka po zemřelém synovi myslím už nemá nárok,vnuk je ze zákona před ní,ale pro klid duše sepište závět ve prospěch vnuka a máte klid.

cunabe

Tak to si myslíte špatně. Odpověď bruna2 je jedině správná a úplná.

V každém případě závět sepsaná před notářem a u něj uložená bude zaregistrována úředně (na soudě? ), instituci přesně nevím, leč každý notář, který bude dědictví vyřizovat, má možnost (a povinnost) se k této závěti dostat a to mu výrazně ulehčí hledání dědiců. (Aspoň doufám, že tomu tak je, myslím, že se to jmenuje centrální evidence závětí. Určitě by to věděl Bruno.)

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]