Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

DPP a strhávání odvodů

Od: theofil® odpovědí: 2 změna:

Zdravím všechny rádce. Stojím před problémem, se kterým si neumím poradit. Vím, že pokud na DPP přesáhna částka vyplácená v daném měsíci 10 000,- sráží se navíc odvody na sociální a zdravotní pojištění. Není důležité, za jakou dobu to je, prostě pokud se v daném měsíci vyplatí více než tento limit, odvody se z něj platí.

Jak je to ale v případě, kdy v některém měsíci je vyplacena částka nižší. Předpokládám, že v takovém případě se odvody platí skutečně pouze za ty měsíce, kdy je limitní hodnoty dosaženo a v ostatních nikoliv. Pokud je můj názor správný, potřeboval bych nasměrovat o co se dá opřít (nějaký paragraf).

Zaměstnavatel totiž k odvodům přistoupil tak, že je strhnul zpětně i za měsíce, kdy byla vyplácena nižší částka s tím, že je počítá z měsíčního průměru. Je tento postup správný a nějakým způsobem podložený?

Předem díky za rady.

doplněno 20.05.13 16:35:

Oběma moc děkuji. Takže můj předpoklad, že za měsíce, v nichž byla částka nižší je správný. Pořád bych ale potřeboval vědět na základě čeho se to tak dělá.

V tomhle případě se jedná o DPP, která je uzavřená se zaměstnavatelem na jinou činnost než pracovní smlouva, takže odvody jsou placené pravidelně z pracovní smlouvy a v některém měsíci (v tomhle případě se stalo, že nebyla vyplacena částka za březen, takže byl zaplacen současně březen a duben) i z DPP. Problém je v tom, že z té vyplacené částky za březen a duben strhli zpětně i za leden a únor, byt tam byly vyplacené částky menší než 10 000.

 

 

2 odpovědi na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 

ron*

2x

Dobrý den.

Při placení pojistného na základě dohody o provedení práce není podstatné, zda zaměstnanec pracuje na dohodu po celý kalendářní měsíc, nebo jen jeho část, důležiá je výše příjmu za rozhodné obdobé čili za kalendářní měsíc. Pokud příjem na základě dohody o provedení práce nepřesáhne v kalendářním měsící 10.000, pojistné se neodvádí. Z příjmu nad 10.000 je zaměstnavatel pojistné povinen odvést, zaměstnance přihlásit na příslušnou zdravotní poj. Pojistné ovšem odvádí pouze za měsíce, ve kterém zaměstnanec tohoto příjmu (alespoň 10.001 Kč) dosáhl.

doplněno 20.05.13 14:21:

Např. Zaměstnavatel uzavřel se zaměstnancem dohodu o provedení práce na období od 7.1.2013 do 31.3.2013. Příjem za měsíc leden činil 10.900 Kč, za únor 6000 Kč, za březen 11.000 Kč.

Zaměstnavatel tedy přihlásí zaměstnance příslušným formulářem do ZP k 7.1.2013 a odvede za leden zdravotní poj. K poslednímu lednu zaměstnance opět odhlásí.

Za měsíc únor nic neodvádí (ani zpětně), zaměstnance do ZP nepřihlašuje.

Březen: Opět k 1.3.2013 zaměstnance přihlásí do ZP, odvede pojistné a k 31.3.2013 zaměstnance odhlásí.

 

iz*

2x

Souhlasím s Ron: Pojistné se odvádí pouze za měsíce, v nichž odměna překročila 10.000 Kč.

Nejste-li v některé skupině osob, za něž zdravotní pojištění hradí stát, měl jste si v ostatních měsích (s odměnou do 10.000 Kč včetně) hradit sám zdravotní pojištění (výše pro OBZP činí v r. 2013 1.080 Kč měsíčně).

___ Pro úplnost: Měsíce, za něž zaměstnavatel odvedl zdravotní a sociální pojištění, se Vám započtou do odpracovaných let z hlediska nároku na důchod a/nebo na podporu v nezaměstnanosti.

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]