Nejste přihlášen/a.
Dobrý den, nechceme si po svatbě vzít příjmení po manželovi, ale moje příjmení. Nyní nastal v práci mého budoucího manžela problém. Říkají mu, že pokuk si změní příjmení, nemůže počítat s povýšením a dalším kariérním postupem: Mají na tohle vůbec právo?
..."Říkají mu, že pokuk si změní příjmení, nemůže počítat s povýšením a dalším kariérním postupem"...
Kdo mu to říkal? - zaměstnavatel (vedoucí, personalista) a nebo potouchlí kolegové?
1. zaměstnavatel (atd.) by si něco podobného ´nelajsnul´ - a nebo, pokud to ´nastávající´ může prokázat, můžete nabýt slušného odškodnění (třeba na zařízení bytu)
2. kolegové - na ty není třeba brát zřetel, at ji řekne, že se třeba po sňatku chcete jmenovat FromBujumbura, upadnou jim čelisti
3. pokud takovou info dostal ´po straně´, měl by si hledat nového zaměstnavatele, o takového není o co stát
4. nevím, jakou má nastávající pozici a jaká by jej mohla čekat kariéra - ale dneska už není obvyklé mít jednoho zaměstnavatele celý produktivní život, je to dokonce nežádoucí až škodlivé - člověk zbytečně ustrne a upadne do stereotypu
Dobrý den. To je nesmysl, na to nemá nikdo právo. Změna příjmení je osobní věc každého a nikdo nemá právo klást si jakékoli podmínky, které uvádíte. Jak souvisí změna příjmení s kariérním postupem Vašeho nastávajícího? Vždyt nemění pohlaví, ale pouze příjmení! Nenechte se obalamutit. At mu sdělí , dle kterého zákona a § toto hlásají a který zákon říká, že je změnou příjmení ohrožen kariérní postup člověka. Je to spíš jen nátlak z jejich strany, ale dost dobře nechápu, proč..At se nedá!
No zákon proti tomu asi není, druhá otázka je, zda kariérní postup a zvýšení platuje zaručeno nějakým zákonem nebo alespoň pracovní smlovou. Pokud mi nepřidají, těžko budu dokazovat, že to je kvůli mé změně jména, tedy pokud bych tuto informaci dostal "per hubam", ale dost bych se divil, kdyby mi to někdo dal písemně.
To ovšem nic nemění na tom, že by to byla diskriminace, jen tím chci říci, že boj proti ní nebude procházka růžovým sadem.
Právo na tohle nemají, ovšem jiná věc je, jak by se to případně prokazovalo.
Napadají mě situace, kdy by změna jména vadila (bez ohledu na pohlaví), zkuste posoudit zda k tomu není objektivní důvod.
Hraje to roli třeba u lidí, kteří jsou hodnocení podle citací svých článků (většinou vědečtí pracovníci, ale nejen oni). Ošetření databází pro případ změny jména (nebo jen odlišného pravopisu, např. když se Čech rozhodne přestat používat háčky a čárky) je zatím velice nedostatečné, a i kdyby bylo, tak většina citujících lidí si pamatuje příjmení "lidí, kteří píší o mém tématu". A z tohoto důvodu si myslím, že to musí vadit v mnoha případech, kdy si dotyčný člověk "udělá jméno" v oboru.
V Česku je snad možné všechno, ani bych se tomu nedivila.
Pořádnému zaměstnavateli by mělo jít především o to, jak jeho zaměstnanec pro něj pracuje. A je snad jedno, jestli se jmenuje Horáček nebo Nováček. Myslím, že to jsou jen výmluvy vedení. Jako by ho nepovýšili, kdyby si jednou nevzal bílou košili, ale světle modrou.
Pokud má na povýšení nárok a je adeptem, at se nedá. Šikovnost není v příjmení, ale v člověku.
Známí manželé si vzali příjmení po nevěstě. Měla ho takové normální, české, zato ženich německé, obtížně se vyslovovalo a ještě hůř psalo. A nikdy se nesetkali proto se žádnou diskriminací. Jaga.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.