Nejste přihlášen/a.
Dobrý den. Ráda bych se optala, jaká situace nastane, když bych porodila druhé miminko až po skončení 3 let pobytu doma s 1. dítětem. Zkrátka, nyní máme 2 letou holčičku a rádi bychom si pořídili druhé miminko, ale vzhledem k mému zdravotnímu stavu nemůžeme se o to pokoušet dříve než za 6 měsíců. od zaměstnavatele mám schválený nárok na rodičovskou dovolenou do 3.let věku dcery. Takže je jasné, že kdyby se to podařilo, 2. miminko by se určitě narodilo až v době, kdy bych měla nastoupit do zaměstnání po skončení rodičovské dovolené na 1. dítě. A můj dotaz zní, zda musím nastoupit do práce, když třeba budu v 5. měsíci těhotenství, zda mně může zaměstnavatel vyhodit, když bych do práce nenastoupila, nebo jak v tomto případě mohu postupovat? Děkuji vam. Iva
Pokud po skončení rodičovské dovolené nechcete nastoupit do zaměstnání, ptž jste těhotná, tak buď si požádejte zaměstnavatele o neplacené volno (vyhovět nemusí, i když v tomto případě asi spíš vyhoví, že by vám na pár týdnů zase dával práci, než mu znova odejdete) anebo vám může lékař vystavit neschopenku, a pak byste byla doma na nemocenském (nicméně vystavení neschopenky závisí na lékaři a tom, jak váš zdravotní stav posoudí - není jeho povinností vám ji vystavit jenom proto, že se vám nechce do práce).
Pokud byste neměla ani neplacené volno, ani nemocenskou a do práce přesto nechodila, tak by vám zaměstnavatel evidoval neomlvuenou absenci. U normálních zaměstnanců lze za neomluvenou absenci zrušit pracovní pracovní poměr pro hrubé porušení pracovní kázně - u těhotných toto nelze, ale lze jim dát z tohoto důvodu výpověď (při zrušení PP končí PP okamžitě, při výpovědi běží výpovědní doba).
doplněno 20.01.09 16:38:oprava věty:
...(vyhovět nemusí, i když v tomto případě asi spíš vyhoví, NEŽ ABY by vám na pár týdnů zase dával práci, než mu znova odejdete)...
Jo, pokud trvá pracovní poměr, tak trvá doba nemocenského pojištění (pro účely PPM), i když čerpáte rodičovskou dovolenou nebo poté neplacené volno. Akorát že je to neplacené = jste doma zadarmo. V souvislosti s tím mě napadá - pokud už nebudete pobírat rodičovský příspěvek, tak buď byste si musela v době neplaceného volna platit zdravotní pojištění (přes zaměstnavatele), nebo byste musela dítě dávat do školky na max. 4 hodiny denně, a pak byste zdravotní platit nemusela. Ale přiznám se, že v tom druhém případě nemám jasno, jaký by měl být správný postup - podle mne to stačí nahlásit zaměstnavateli, a pak vás musí brát jako osobu, která nemá povinnost dodržet minimální vyměřovací základ (tedy - vyměřovací základ = 0 Kč, pojistné = 0 Kč). Na diskuzních fórech jsem se ale setkala i s tím, že zaměstnavtel požaduje, aby se taková žena sama nahlásila na zdravotní pojištovnu jako osoba, za kterou je plátcem pojistného stát (což v tom prvním případě není, tam jenom není potřeba dodržet minimální vyměřovací základ). Takže pokud by k tomu došlo, tak byste si správný postup asi až to bude aktuální musela ověřit u svého zaměstnavatele nebo na zdravotní pojištovně.
Pokud byste měla neschopenku a pobírala nemocenskou, tak vás zdravotní pojištění vůbec zajímat nemusí, to neplatíte už z toho titulu, že máte nemocenské dávky.
doplněno 20.01.09 18:54:Tedy opět doplňuji - nevím ,jestli to z mé odpovědi jasně vyznělo, ale nárok na další PPM mít budete.
mate pravdu, ze rodicovsky prispevek bych jiz neobirala. Jen mi neni jasne, ze kdyz by se mi podarilo umistit dceru do materske skolky na 4 hod. denne (coz je stejne skoro nemozne, vzhledem k plnosti skolek...), ze bych nemusel platit zdravotni pojisteni. Pritom kdyz mam neplacene volno, musela bych ho platit. Jestli mi rozumite, nechapu mezi tim rozdil. Proc kdyz dite dam do skolky nemusim platit a kdyz nedam musim? Nicmene vam moc dekuji za vycerpavajici a hlavne rychle odpovedi.
Zdravotní pojištění je ze zákona povinné pro všechny, i lidi bez příjmu. Všichni musí odvádět pojistné alespoň z minimální mzdy (OSVČ to mají specifikované trochu jinak, platí o něco málo víc). Tedy i když je zaměstnanec na neplaceném volnu, tak za dny neplaceného volna musí odvádět poměrnou část z minimálního pojistného z minimální mzdy.
Nicméně existují výjimky. Jedna je, že ve dnech bez příjmu nemusí odvádět lidé, za které je plátcem pojistného stát. Stát je MIMO JINÉ plátcem za osoby pobírají rodičovský příspěvek, nebo za osoby celodenně pečující o alespoň jedno dítě do 7 let, nebo dvě děti do 15 let věku (přičem celodenní péče = max. 4 hodiny denně ve školce nebo docházka do školy pouze po dobu výuky), pokud nemají příjmy ze zaměstnání nebo jako OSVČ.
Pak je tu ještě kategorie, za které stát sice pojistné neplatí, ale pro které neplatí minimální vyměřovací základ. Tedy pokud si v zaměstnání vydělají méně, než je minimální mzda, tak prostě odvedou z toho, co si vydělají a nemusí nic doplácet do minima. Pokud je příjem nulový, je nulové i pojistné. Do této kategorie právě patří osoby pečující o děti viz výše, které ovšem příjmy ze zaměstnání mají. Podle mne lze takhle posuzovat i zaměstnance dočasně bez příjmu, ale někteří zaměstnavatelé jsou toho názoru, že ty je potřeba posuzovat podle předchozí věty a zaměstnanci se sami musí nahlásit na pojištovně. Fakt přiznávám, že tady nevím, která z těchto dvou možností je správně.
Takže shrnutí - pokud byste byla doma a "nepečovala" o dítě, tedy to by bylo ve školce víc jak 4 hodiny denně - jste povinna odvést zdravotní pojištění z alespoň minimálního vyměřovacího základu. Pokud o dítě pečujete, tak buď je za vás plátcem pojistného stát, nebo ho sice neplatí, ale vy máte úlevu, že ho platit nemusíte. Protože si stát cení toho, že o pečujete o nové daňové poplatníky
doplněno 20.01.09 21:21:Éééé, a zase doplnění - já se z něj dneska nevyhrabu
Pokud dítě do školky NEdáte nebo dáte na max. 4 hodiny denně - pojistné platit nemusíte.
Pokud ho dáte na víc jak 4 hodiny denně - platit musíte.
Moc Děkuji za vycerpavajici odpovedi. moc mi to pomohlo. Jen nevim, co budu delat, kdyz mi v praci nepovoli neplacene volno, a ani to nebude na nemocenskou... to bude tezsi. Tak moc dekuju! Vlastne jsem si jeste uvedomila. Ale snad kdyby mi zamestnavatel dal vypoved pro mou neomluvenou absenci a ja byla tehotna, a kdybych mela nastup na materskou v teto vypovedni lhute (tedy 8-6 tydnu pred porodem) nebo 6 tydnu po konci vypovedi (ochranna lhuta?), tak zamestnavatel je stejne povinen mi 28 tydnu penezite pomoci v materstvi proplatit, neni to tak?
To jo, pokud na PPM (6 týdnů před termínem) nastoupíte do 6 měsíců po skončení zaměstnání, tak nárok máte. A nevyplácí zaměstnavatel, ale OSSZ. Ale já si myslím, že pokud na konci rodičovské dovolené budte krátce před nástupem na další PPM, tak se fakt zaměstnavateli nevyplatí dělat obstrukce a neplacené volno povolí. Nehledě na to, že neschopenku v těhotenství dostane téměř každá, takže by zaměstnavatel měl vyhlídku, že když vám volno nepovolí, tak si stejně donesete neschopenku
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.