Nejste přihlášen/a.
Prosím o radu. Máme dospělou dceru, která poslední 2 roky žije životem,který v nás,rodičích vzbuzuje značné obavy. Pochybné známosti, střídání zaměstnání z důvodu ukončení prac.poměru ze strany zaměstnavatele, jeden čas nekontrolovatelný noční život, dluhy a neplacené pohledávky. K tomu téměř žádná komunikace s rodiči. Dcera půl roku žije mimo domov se svojí nynější známostí. Máme zprávy o jejích dalších dluzích. Bojíme se případné exekuce uvalenou na naší domácnost pro neplacení jejích pohledávek. Žije s námi totiž ve společné domácnosti. Je proti tomuto nebezpečí obrana? Máme totiž svých finančních starostí dost, splácíme byt a máme další třináctiletou dceru. Je možné dceru ze společné domácnosti vystěhovat a tím se vyhnout hrozící exekuci? Jak z toho ven? Jaké máme možnosti? S dcerou se nedá mluvit. Poraďte prosím.
Pokud žije mimo váš domov, má u vás již jen trvalý pobyt, pokud jí nedovolíte se vrátit, nemá na to právo-předpokládám, že je zletilá a schopná živit se sama. Nedonutíte-li ji aby si od vás odhlásila trvalé bydliště, museli byste žádat na městském úřadě o zrušení jejího trvalého pobytu u vás a zapsání na ohlašovně městského úřadu. Zatím si shromažděte doklady o tom, že veškeré vybavení vašeho bytu je jen vaše a ne její.
Pouze doplním předchozí vyčerpávající odpověď - podle toho doplnění si můžete připravit potřebné podklady pro správní řízení. Není také zřejmé, zda se jedná o byt nájemní, družstevní a nebo v OV. Podle Vaší poznámky to není úplně jasné (splácíme byt?, ale ještě nemusí být ve Vašem vlastnictví). Na toto téma se v poslední době zde několikrát odpovídalo, podívejte se i na tyto rady.
Můžete podat žádost o "Zrušení údaje o místu trvalého pobytu" na Vašem obecním (Městském) úřadě, na jejímž základě bude zahájeno správní řízení, o čemž budete informováni. Tato žádost musí splňovat podmínky uvedené v § 12 zákona 133/2000 Sb., zákona o evidenci obyvatel. Ve Vašem případě se bude jednat o návrh oprávněné osoby uvedené v § 10 odst. 6 – jste oprávnění užívat byt na základě nájemní smlouvy, popř jako členi SBD. Tuto žádost můžete podat písemně (nutno přiložit všechny potřebné dokumenty) nebo se objednat na Městském úřadě na odboru občansko – správním, oddělení osobních dokladů a evidence obyvatel, na osobní pohovor, kde žádost přednesete.
Nutno doložit:
-doložení oprávněnosti žadatele – nájemní smlouva s SBD, jiné náj.smlouvy (v případě OV výpis z KN).
-Pokud je oprávněných osob více (manžel), pak je nutno přiložit jeho připojení k žádosti (nemusí být ověřený podpis).
-Splnění podmínky – prokázat, že zaniklo užívací právo dotyčného – v tomto případě se jedná o odvolání souhlasu rodičů s bydlením dcery v jejich bytě (podle Obč. zák.).
-Prokázat, že se dcera v bytě fyzicky a fakticky nevyskytuje a že se v bytě nevyskytují ani její věci (mělo by být dostačující prohlášení jednoho ze sousedů, že ho tam nevídá a potvrzení družstva, že dcera v bytě nebydlí a případně, že za ní nejsou placeny poplatky za služby spojené s užíváním bytu).
Zdravím,Vás mám podobný problém jako Vy.Žiji s dcerou (19) ve společné domácnosti.V lednu dcera odešla z domu a žije asi takovým způsobem jaký popisujete.Vzala si ůvěr od firmy Provident(nebankovní sektor) taky mám obavy že mi přijde exekutor.Dcera není výdělečně činná,chodí do školy na učební obor,nevím jak to řešit.Asi východisko bude ji odhlásit z trvalého pobytu jinak riskuji že přijdu o všechno.Nebo má na tuto věc někdo jiný názor?Prosím napište co s tím.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.