Nejste přihlášen/a.
Výplata podpory se vyplácí až po uplynutí doby vyplaceného odstupného. Jde je o 3 měsíce (ze zákona), nebo o celkovou dobu výplaty odstupného? Může někdo odkázat na paragraf, který toto řeší? Děkuji
Po dobu, na kterou je odchodné či odstupné vyplaceno, není nárok na podporu v nezaměstnanosti. Viz. Zákon o zaměstnanosti:
§ 44a
Uchazeči o zaměstnání, kterému bylo podle jiných právních předpisů z posledního zaměstnání vyplaceno odstupné 73), odbytné nebo odchodné 74), se podpora v nezaměstnanosti poskytne až po uplynutí doby, která se určí podle počtu násobků průměrného výdělku nebo měsíčního služebního příjmu, ze kterých byla odvozena minimální výše odstupného, odbytného nebo odchodného stanovená jinými právními předpisy. Ustanovením předchozí věty není dotčeno poskytování podpory v nezaměstnanosti po celkovou dobu stanovenou tímto zákonem.
doplněno 29.01.13 17:19:
Nárok na podporu řeší zákon o zaměstnanosti.
___ Z Portálu MPSV:
Uchazeči o zaměstnání se podpora v nezaměstnanosti neposkytuje po dobu
po kterou uchazeči o zaměstnání přísluší podle jiných právních předpisů odstupné, odbytné nebo odchodné. Tato doba se určí podle příslušného násobku průměrného měsíčního výdělku nebo měsíčního služebního příjmu. K případnému navýšení vyplývajícímu z kolektivní smlouvy nebo z vnitřního předpisu se nepřihlíží.
___ Zákon o zaměstnanosti, § 44a Uchazeči o zaměstnání, kterému přísluší podle jiných právních předpisů z posledního zaměstnání odstupné, odbytné nebo odchodné, se podpora v nezaměstnanosti poskytne až po uplynutí doby, která odpovídá výši odstupného, odbytného nebo odchodného; tato doba se určí podle příslušného násobku průměrného měsíčního výdělku nebo měsíčního služebního příjmu, kterým byla uchazeči o zaměstnání stanovena výše odstupného, odbytného nebo odchodného. Ustanovením předchozí věty není dotčeno poskytování podpory v nezaměstnanosti po celkovou dobu stanovenou tímto zákonem.
___ Takže podle mne jde o dobu, za niž odstupné nebo odchodné náleží, bez ohledu na to, jak dlouho je bývalý zaměstnavatel bude vyplácet.
___ Odkazy:
Dobrý den,
děkuji za odpověď. Chápu a cítím to taky tak. Ale ty paragrafy mi nepřijdou, jako jasně vymezujecí období 3 zákonných měsíců.
Citace portálu MPSV ve Vašem 1. odstavci končí větou, že k navýšení (odstupného) nepřihlíží. Ale je to opravdu tak a dáno nějakým §?
Děkuji
Ono je to potřeba se podívat i na zákoník práce, podle něhož odstupné náleží ve výši odpovídající délce pracovního poměru.
Trvalo-li zaměstnání do jednoho roku, náleží odstupné ve výši průměrného výdělku. Pokud zaměstnání trvalo déle než jeden rok, ale méně než dva roky, náleží odstupné ve výši dvojnásobku průměrného výdělku a při skončení zaměstnání, které trvalo déle než dva roky, náleží odstupné ve výši trojnásobku průměrného výdělku.
Tzn., že se výplata podpory posune maximálně o 3 měsíce. Pokud odstupné náleželo v nižší výši, zkracuje se posun výplaty podpory na příslušný počet měsíců.
___ Viz:
Zákoník práce, odstupné (§ 67)
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.