Nejste přihlášen/a.
Prosím o radu v tomto neuvěřitelném problému. Prodávám dům, jehož jsem jediným vlastníkem a v němž má trvalý pobyt moje matka. Ta v tomto domě žije cca. 7 let. Sama dobrovolně se odmítá vystěhovat a zrušit si tento trvalý pobyt. Mám nějakou možnost jak docílit, aby jí tento pobyt byl zrušen? Protože kupec trvá na tom, že při podpisu kupní smlouvy nesmí mít na této adrese nikdo trvalý pobyt. Zkoušel jsem matku vystěhovat, ale po příjezdu hlídky jsem byl upozorněn na to, že se dopouštím přestupku proti občanskému soužití a v tomto stěhování mě zabránili. Toto trvá již cca. 5 měsíců, matka odmítá jakkoliv komunikovat, nereaguje na žádné výzvy. Žalovat se mě jí nechce, navíc soudní vystěhování může trvat roky. Pro ty, co mě budou chtít soudit-na prodeji jsme se dohodli před 3-mi roky, bez jakéhokoliv nátlaku, zcela svobodně. Také proto jsem začal stavět nový dům, který teď nemám za co dostavět. Díky za radu
pokusím se odhlédnout od (beztak nedostatečně vylíčeného) vztahu matka-syn..
píšete, že ji nechcete žalovat, ale vám imho jiná legální cesta nezbývá...
váš problém má 2 roviny - trvalý pobyt matky a její obývání domu..
jeden bez druhého nevyřešíte..
podle mě jste to "skutečně" řešit ještě nezačal, a už před těmi 5 měsíci bylo možná pozdě, nicméně:
1) správní úřad má pravdu, že pokud matka ve vaší nemovitosti skutečně bydlí, tak není splněna podmínka § 12/1/c zák. o evidenci obyvatel..
- mohl byste zkusit navrhnout zrušení trvalého pobytu (dále jen TP) dle písm. a), tzn. "Ohlašovna rozhodne o zrušení údaje o místu trvalého pobytu, byl-li zápis proveden na základě pozměněných, neplatných nebo padělaných dokladů nebo nepravdivě nebo nesprávně uvedených skutečností."
(ovšem, jak uvedeno výše, bydlení vaší matky muselo před 7 lety nějak vzniknout, a je tedy na vás, abyste na obci toto prokázal)
- pokud správní orgán "selhává", a z nějakých důvodů "má vaše matka u starosty protekci", vždy se můžete odvolat proti jeho rozhodnutí v rámci správního řízení (pokud i krajský úřad potvrdí rozhodnutí v prvním stupni, můžete se svého nároku domáhat v rámci správního soudnictví žalobou u správního soudu - v tomto případě dle § 65 a násl. s.ř.s. u místně příslušného krajského soudu)
2) druhá cesta vede přes vystěhování vaší matky, tzn. žalobou na vyklizení nemovitosti (a násl. pokud se dobrovolně neodstěhuje, vyklizením exekučním).. tím by jste získal splněnou druhou podmínku pro zrušení trvalého pobytu dle písm. c)
- v takovém případě ovšem soud bude zjištovat, zda existuje právní důvod jejího užívání vaší nemovitosti, příp. zda existoval a z jakého důvodu zanikl, a s tím související určení bytové náhrady (jsou různé stupně, pokud právní důvod neexistuje a neexistoval, mělo by postačit i "přístřeší", tzn. pouhé provizórium, než si vyklizovaná osoba najde vlastní bydlení/ubytování - např. místo na té nejhorší ubytovně v okolí)
- můžete po své matce požadovat i bezdůvodné obohacení za užívání bytu bez placení nájemného (v zásadě ve výši nájemného v čase a místě obvyklého)
- teoreticky můžete na vlastní matku podat i trestní oznámení pro nedovolené užívání věci..
- a pokud je s trvalým pobytem osob po 31.10. spojena sankce smluvních pokut, můžete po úspěšném domožení se svého práva žádat náhradu škody (v závislosti na cestě, kterou zvolíte buď obec nebo vaše matka)
- pokud vám shora uvedené připadá složité, věřte, že to zas až tak složité není, a pokud vás čas a finance tlačí, tak jste si měl již dávno najít vhodného advokáta, který by vám toto řekl také a vše i zařídil, aneb není nad to šetřit na nepravém místě...
(já si osobně neumím představit žalovat svou matku, ani ji kamkoli vystěhovávat, ale kdo je na světě déle než 5 let, tak ví, že jsou tu i lidé, kteří by takovýto problém "řešili" místo na poraďte.cz vraždou a pohozením v lese, takže to berte jako věcnou odpověď na věcnou otázku bez emocí)
Děkuji za radu a osvětlení mých (docela mizerných) možností Rudolfe.
Hlouběji líčit vztah se svou matkou nebudu, musí stačit, že není dlouhodobě dobrý. Jenom podotknu, že matka v tomto domě bydlela od mých 4 do mých 20-ti let, krátce po mých 20-tých narozeninách se z tohoto domu odstěhovala do svého bytu a bydlela tam cca. 7 let. Potom tento byt prodala a přestěhovala se (již do mého, daroval mi ho v té době můj dědeček) domu, kde pobyla asi rok. Poté se odstěhovala do pečovatelského domu v naší obci, kde bydlela asi půl roku a zničehonic se zase vrátila do mého domu, kde bydlí dodnes, asi 7 let. Podotýkám, že všechny tyto její přesuny byly čistě z její iniciativy, nikdo ji do ničeho nenutil. Při tom posledním návratu do mého domu jí náš starosta bez mého vědomí a souhlasu přehlásil TP z adresy pečovatelského domu na mou adresu.
Ano, je pravdou, že jsem to "skutečně" ještě řešit nezačal, matka mě totiž do poslední chvíle neustále slibovala, že se vystěhuje, ale stále si kladla nové podmínky a posunovala termín, ale je to matka a já jí věřil. No a asi před 3-mi týdny se definitivně rozhodla, že se dobrovolně nevystěhuje. Jenže kupec má ve smlouvě odstavec, kde po mě bude požadovat náhradu všech nákladů, spojených s koupí, pokud nesplním podmínku vystěhování všech osob a odhlášení všech TP. Dále realitní kancelář po mě pravděpodobně bude požadovat buď část nebo celou rezervační zálohu(128 000), kterou bude tímto muset vrátit kupujícímu.
K tomu právnímu důvodu jejího užívání nemovitosti-dle mého neexistuje. Pokud český zákoník nezná něco jako, že někomu, na základě dlouhodobějšíhu pobytu na určité adrese, vzniká právo tuto nemovitost užívat, pak ano, ale jinak matka nikdy nebyla majitelem ani části domu, nikdy neměla v tomto domě žádnou nájemní smlouvu ani věcné břemeno-pouze zde bydlela od mých 4 do 20-ti let a poté posledních 7 let.
Již teď je mě tedy jasné, že pokud si to matka nějakým zázrakem nerozmyslí, není žádná šance docílit zrušení jejího TP do 31.10. Proto se Vás chci zeptat na věc jejího vystěhování. Co bude následovat, když jí například zaplatím měsíční podnájem v bytě(např. jeden pokoj + společná kuchyň a sociální zařízení v nějakém RD), do tohoto bytu jí v její nepřítomnosti odstěhuji všechny její osobní věci a od domu vyměním zámky. Následně ona se bude domáhat vstupu-musím jí tento vstup povolit? Co když přijede hlídka policie, má právo, jen na základě TP, mě přikázat, abych jí vpustil do svého domu, kde ona nemá žádné své věci, nemá žádnou nájemní smlouvu, věcné břemeno, nic, pouze TP v občance? Vím, že je to drsné vůči vlastní matce, ale ona mě 3 roky vodí za nos, nikdy mě neřekla, že by se nechtěla odstěhovat a mě z toho teď hrozí nemalé finanční potíže. Co může tedy po tomto kroku následovat?
Díky za odpověď
ještě tedy doplním, trochu jsem se ponořil do judikatury...
mohu vycházet pouze z vámi uváděných skutečností, tzn. je na vás, zda vše co jste uvedl bylo úplné a pravdivé..
podle toho je u vás matka v podstatě celou dobu "na návštěvě".. vydržení nájemního práva není možné (nájem je smluvní vztah, tzn. jde o právo obligační nikoli věcné, ke kterému dojít může), teoreticky by mohlo dojít k vydržení věcného břemene užívání nemovitosti, ovšem, lhůta je 10 let a navíc dle vašich vyjádření těžko mohla být matka v dobré víře, že tam bude bydlet do smrti, když jste plánoval prodej...
- soudní praxe dovodila, že možnost zrušit TP podle § 12/1/a je pouze z úřední povinnosti nikoli na návrh (15 Ca 45/2009-38 ze dne 30.9.2009 - KS v Ústí ad Labem), proto asi také ohlašovna zahájila správní řízení pouze podle písm. c)
vámi najatý advokát se asi podle všeho skutečně do věci moc nepoložil.. zejména nechápu, proč jste si nepodal opravný prostředek proti rozhodnutí místní ohlašovny, když podle všeho jste v nějakém menším sídle, kde existují větší osobní vazby a správní orgán tak spíše podléhá "neprofesionalitě"...
- podstatný výklad nejvyššího správního soudu je obsažen v rozhodnutí 3 As 38/2008-82 ze dne 23.10.2008, ve kterém uvedl k § 12/1/c, že:
"... je třeba posoudit, zda nastanou kumulativně obě zde uvedené podmínky, tedy zda zanikne užívací právo občana k objektu (či jeho vymezené části) a zda občan objekt (či jeho vymezenou část) neužívá. Na druhou podmínku je třeba nazírat jako na faktický výkon práva na bydlení, tedy posoudit, zda občan, který je k tomu oprávněn, v objektu skutečně bydlí, či nikoliv"
...z toho dle mého vyplývá (případ se týká skutkově odlišné věci), že je třeba kumulativně splnit obě podmínky písm. c), ovšem podmínka "faktického užívání"je vždy vnímána pouze jako důsledek práva bydlení, tzn. "oprávněného užívání"...
tzn. pokud již uplynula lhůta pro podání odvolání v původním řízení, podejte si nový návrh podle § 12/1/c a argumentujte tímto judikátem
(vytisknout jej můžete z webu nss: nssoud.cz/...
správní orgán je povinen zjistit skutečný stav věci.. pokud budete tvrdit, že nikdy neexistoval právní důvod (matka není a nebyla vlastníkem, ani nikdy neměl nájemní smlouvu nebo věcné břemeno užívání) měl by TP zrušit..
Když budete navíc tvrdit, že právní důvod nikdy neexistoval a vy jste nikdy nedal souhlas k zapsání TP, tak by měla ohlašovna ex officio zrušit TP dle písm. a) (ale to, jak již probráno, ve vaší obci nezabralo), řekněte při podání návrhu, že s ohledem na zapsání TP podáte trestní oznámení pro zneužití pravomoci úřední osoby (a to taky udělejte).. shodně je informujte o vymáhání veškerých škod, které vám s TP po říjnu 2012 vzniknou...
když vytvoříte tlak, třeba se úřad nebude chtít nadále s vámi "trápit"...
ohledně vystěhování matky násilím... neuslyšíte tu ode mě, že vám to doporučuji, protože samozřejmě nejjednodušší řešení bývají nejrychlejší, ale názor policie může být radikálně jiný než můj (zapoměňte na to, že by hlídku zajímalo, co judikoval nss),
(v jednom takovém střetu jsem kdysi s pčr byl, a nepomohlo nic, a to tenkrát tekla krev.. jak vidí TP, umožňují takovému člověku sedět v bytě a hotovo..)
osobně si myslím, že pokud ji nezničíte věci, tak to udělat můžete, dokonce si myslím, že nemá právo na žádnou bytovou náhradu, ale pokud se vrátí k vám s policií, tak můžete mít zbytečné problémy (takto raději neradím)
ostatně s ohledem na vaší kupní smlouvu, vám to ani nepomůže, vy potřebujete zrušit matce TP..
(ohledně náhrady veškerých škod viz předchozí příspěvek)
Velmi Vám děkuji Rudolfe,
Vaše závěry se přesně shodují s rozhodnutím ObÚ. Myslel jsem, že starosta záměrně bod a) vypustil, ale jednal správně na základě jakéhosi precedensu. To jsme já ani právník netušili, skutečně se do věci moc nepoložil. Nicméně budu následovat Vaše rady a pokusím se na ObÚ, resp. našeho pana starosty, vytvořit tlak podáním výše zmíněných oznámení-uvidíme, kam se to pohne. Prodej je, zdá se, ztracen, ale snad vymůžu aspoň nějaké odškodné.
K tomu stěhování, mluvil jsem přímo se zástupcem policie a ten mě řekl, že bránit mě ve stěhování nebudou, nicméně musí situaci monitorovat a pokud by v průběhu tohoto aktu došlo k fyzickému střetu mezi matkou a stěhujícími osobami(což lze předpokládat), musí policie konat-jak, to by se vidělo až na místě. Z tohoto tedy vyplývá, že pokud stěhovat, rozhodně v nepřítomnosti stěhované osoby, poté již ona osoba nebude mít, pouze na základě TP, žádné právo se domáhat vstupu do mého domu. Také jsem přesvědčen, že nemá právo na žádnou bytovou náhradu, nicméně na ulici ji určitě vystěhovat nehodlám. Jestli následně mnou pronajatý byt využije, to už bude její věc.
Takže ještě jednou díky za fundovanou radu.
Jako vlastník můžeš dojít na obecní úřad nebo ohlašovnu pobytu a kohokoli, kdo tam má trvalé bydliště, z trvalého pobytu odhlásit odhlásit.
Jenže úřad by neměl odhlásit nikoho, kdo v bytě skutečně bydlí. Nehledě tedy na tom, že tady nebude problém ani tak v trvalém pobytu, ale spíš v legálním vystěhování Tady asi žádná jiná legální možnost než žaloba o vyklizení bytu nebude.
Pokud matka bydlí v bytě legálně, pak ji mužete vystěhovat pouze, pokud ji zajistíte jiný přiměřený byt.
No ale co to je jiný přiměřený byt? Matka nemá žádnou smlouvu, neplatí žádný nájem. Navíc když jsem jí toto nabídnul, řekla, že se nikam stěhovat nebude. A když jsem se o takové stěhování jednou pokusil, do 10 minut tam byla policie a zakázali mi to s tím, že se dopouštím přestupku proti občanskému soužití.
doplněno 20.09.12 00:20:A co je to, jestli bydlí v domě legálně? Trvalý pobyt jí napsal náš starosta a můj souhlas(jako majitele) k tomu vůbec nepotřeboval.
Na základě čeho matka žije v domě, jehož jste jediným vlastníkem? Opatřete si výpis z katastru nemovitostí, z něhož bude patrné, že matka k domu nemá vlastnické právo, zajděte znovu na úřad a trvejte na zrušení jejího trvalého pobytu. Na starostu si můžete stěžovat. Nemá-li matka nájemní smlouvu ani doklad o vlastnictví, neměl jí trvalý pobyt vůbec zřídit.
Vystěhování matky dosáhnete jedině dohodou s ní nebo žalobou.
Na obecním úřadu jsem už žádal o zrušení trvalého pobytu, ale toto bylo zamítnuto, z důvodu trvalého bydlení mé matky na té adrese. Na starostu si stěžovat můžu, ale to bude asi tak všechno, znáte úřady v naší republice. Tou žalobou myslíte žalobu o vystěhování? To ale bude běh na dlouhou trat. Kupní smlouva se má podepsat 31.10., do té doby musí být odhlášeny všechny stávající trvalé pobyty.
Měli jsme s manželem (vzdáleně) podobný problém. Prodávali jsme byt, ve kterém jsme měli oba trvalé bydliště a chtěli jsme se stěhovat do pronájmu. Majitel pronájmu se zapsáním trvalého bydliště souhlasil, ale byl v té době v zahraničí. Kupec našeho bytu chtěl mít také byt bez zapsaných trvalých bydlišt kohokoli, ale my jsme se nemohli přehlásit, když byl majitel v zahraničí.
Takže jsme to udělali tak, že jsme nechali do kupní smlouvy zapsat, že se jako prodávající zavazujeme, že si do data...odhlásíme trvalé bydliště a pokud ne, zaplatíme pokutu... Kupující byl spokojen, že by měl nějakou případnou satisfakci a podepsal smlouvu i když jsme tam trvalé bydliště ještě měli.
Zkuste to kupujícímu narovinu vysvětlit a třeba mu zkusit toto navrhnout.
Dobrý den, to co píšete je s odpuštěním blbost. Starosta Vaší matce nemohl u Vás napsat trvalé bydliště, to je prostě nesmysl. Ve Vašem případě bych udělala tedy toto:
Věc: Návrh na zrušení trvalého pobytu pí ... na adrese...
Popíšete problém (Vaše matka tam bydlí neoprávněně)
Proto navrhuji:
aby Úřad městské části (nebo obce) Bla Bla jako věcně, funkčně a místně příslušný orgán rozhodl takto:
Podle ust. § 12 odst. 5 zák. č. 133/2000 Sb. o evidenci obyvatel a rodných číslech a o změně některých zákonů, ve znění pozdějších předpisů na základě návrhu p. ... t. j. Vy, nar. xx. xx. 19xx, bytem xxxxxxxxxx ruší údaj o místu trvalého pobytu xxxxxx Vaše matka, na adrese xxxxxxxx, xxxx .
Ten zákon si přečtěte a něco sesmolte. Nebo bych ještě došla na evidenci obyvatel a tam se dožadovala dokladu, na základě kterého bylo bydlitě Vaší matky u Vás zapsáno. Na to jako vlastník máte právo. Jen Vás chci upozornit, že to nestihnete. Jestli si matka dopis z OÚ nepřevezme, tak se to musí dát na vývěsku OÚ a tam to musí nějakou dobu viset. Tzn. počítejte cca 3-4 měsíce.
Dobrý den, s odpuštěním, blbost to není, protože je to pravda. Náš starosta skutečně nahlásil mé matce TP na adresu mého domu bez mého vědomí a schválení. Věřte mi, na evidenci obyvatel jsem byl, ale tam nemají žádný doklad, na základě kterého jí je TP přidělen, tento doklad musí mít pouze ohlašovna, kde se nachází inkriminovaná nemovitost a následně s papírem z této ohlašovny se jde na policii, aby Vám vydali novou občanku. Tento doklad mě starosta ukázal, byl to úplně jiný formulář, než který mě ukázala paní na evidenci obyvatel jako vzorový, byly tam úplně chybné údaje(např předchozí místo TP vůbec nesouhlasilo s tím, co mě řekla paní na evidenci obyvatel), nebyl tam ani podpis a razítko úřední osoby a samozřejmě tam nebyl ani můj souhlas. Na dotaz, co to má znamenat, mě starosta odvětil, že on to nesepisoval a tak to není jeho problém. Tak jsem udělal, co mě radíte-poslal jsem na obec žádost o zrušení trvalého pobytu. Tento týden přišla zamítavá odpověď, z důvodu, že se moje matka na uvedené adrese dlouhodobě zdržuje(psal jsem to už výše a opravdu jsem si to nevymyslel). Takže díky aroganci a nedodržování zákonů našeho starosty jsem v průseru, ale jemu je to jedno, protože státní aparát v naší zemi nemá žádnou odpovědnost a je prakticky nepostižitelný. I kdybych starostu nakrásně zažaloval za škodu, která mě jeho jednáním vznikne, tak on si vezme obecního právníka, bude spor platit z obecních peněz a i kdybych vyhrál, tak to zaplatí nakonec obec a pan starosta bude pořád vysmátej. Je to bordel.
Neřešte zatím vůbec problém s TP. Ten se vyřeší během jednoho až dvou měsíců, v okamžiku kdy bude barák prázdnej.
Vy musíte řešit vystěhování. Morálku nehodlám hodnotit, to mi nepřísluší, a k tomu vystěhování Vám poradil Rudolf, myslím, víc než dobře. Tak ho poslechněte. V podstatě není jiná legální cesta, než soud a vystěhování. Už začněte shánět bytovou náhradu, bez ní to nepůjde(pravděpodobně). A předem upozorňuji, že u soudu budete mít hodně těžkou pozici, vzhledem k tomu, že protistrana bude vaše matka.
Jenže pokud budu řešit problém vystěhování tak, jak napsal Rudolf, tak na rozhodnutí soudu můžu čekat roky. Takže absolutně nechápu, proč mě nabádáte k hledání bytové náhrady(předpokládám pro svou matku). Tu mám sehnanou za týden. A taky nerozumím tomu, proč bych měl mít u soudu těžkou pozici z důvodu, že protistrana bude má matka. Snad soud rozhoduje podle důkazů a dostupných materiálů, ne na základě pocitů a nebo nějaké všeobecně přijímané morálky. A podle tohoto matka nemá v ruce prostě NIC.
No a když bude mít matka zrušen TP, tak kdo mě zabrání v tom, ji prostě vystěhovat na ulici? Pokud už v tom domě nebude mít ani ten TP a po odstěhování jejích věcí ani osobní věci, jak by se mohla domáhat vstupu, na základě čeho?
Tak zaprvé. Institut trvalého pobytu nezakládá ŽÁDNÉ právo na bydlení na té adrese. TP je POUZE evidenční záležitost, a s právem na bydlení nijak nesouvisí. Zrušením Trvalého pobytu tedy ničeho nedosáhnete.
Kontaktujte právníka. Podle Vašich vyjádření, evidentně nevíte nic o právní stránce celé záležitosti. Rozhodující je na základě jakého práva vaše matka bydlí v bytě. od toho se budou odvíjet další kroky. A v tom se vyzná JEN právník. Věřte mi, po několika nedobrovolných zkušenostech se soudy v poslední době, jsem zjistil, že mezi lidmi koluje spousta a spousta pověr a mýtů jak funguje náš právní stát. Nefunguje zdaleka podle zdravého selského rozumu ani podle toho, co by jsme potřebovali. A pokud nevíte, že TP není nic ve vztahu k právu bydlet, tak nemáte šanci tohle sám vybojovat. Věřte mi a navštivte toho právníka.
Tak zaprvé. Ve smlouvě mám odstavec, kde je jasně napsáno, že pokud k 31.10. bude na této adrese evidován jakýkoliv TP, bude to kupující brát jako porušení smlouvy a od této odstoupí-to je jen na vysvětlenou, proč mě jde hlavně o zrušení TP, i když ten nezakládá žádné právo na bydlení na té adrese.
Právníka už jsem si vzal, a ten mě poradil 3 věci-vystěhovat matku a vyměnit zámky od domu, podat žádost na ohlašovnu o zrušení TP a nebo podat žalobu o vystěhování. Žaloba o vystěhování byla na dlouho, podali jsme tedy žádost o zrušení TP dle zákona o evidenci obyvatel, na základě ustanovení §12, odst. 1, písm. a) případně c) na obecní úřad, která, jak jsem psal, byla zamítnuta. Teď jsem si to znovu procházel a zjistil jsem, že ten právník udělal zásadní chybu. Krátce po podání jsme byli vyrozuměni o zahájení řízení, ale pouze dle písm. c)(tehdy jsem si toho nevšimnul, kde musí být splněny zároveň obě podmínky, tedy matka nesmí mít žádná užívací práva k objektu, ale zároveň s tím nesmí tento objekt užívat. Toto jsme věděli, proto jsme žádali i o zrušení na základě písm. a)...byl-li zápis proveden na základě pozměněných, neplatných nebo padělaných dokladů, nepravdivě nebo nesprávně uvedených skutečností-toto bylo naplněno, protože starosta udělil matce TP bez souhlasu majitele, ale řízení v tomto bodě obecní úřad vůbec nezahájil a právník si toho asi nevšiml, což mělo za následek zbytečné promrhání 2 měsíců.
Takže mě ten právník stál jenom peníze a byl mě na h...o. Problém je, že když si ho berete, nepoznáte, jak je dobrý. Proto jsem požádal o radu zde.
A když tedy, dle Vás, TP není nic ve vztahu k právu bydlet a jak jsem psal, matka nemá ŽÁDNÉ jiné užívací právo, proč je tedy tak složité ji z toho domu dostat?
Shodou okolností jsem zrovna teď narazil na zajímavý článek, který se týká podobného problému finance.idnes.cz/...
Vyplývá z něj to, co si myslím já i kolegové výše. Pokud se s maminkou nedohodnete, jediná cesta je žaloba na vyklizení domu. Žádné násilí ani unáhlené jednostranné úkony. Ano, může to být na roky. Pravděpodobně budete muset prodej odložit. Ten advokát říká zajímavou věc: na náhradní bydlení je nárok pouze při ukončení nájmu bytu. Toto je dům, a navíc vaše matka asi nemá aní nájemní smlouvu - bydlí tam z vaší dobré vůle.
Přesto bych znovu zkusil nějaký lidský postup, třeba i za pomoci příbuzných. Také si nedovedu představit stát u soudu proti vlastnímu rodiči.
Vy si to představit nedovedete, já, po tom, co jsem si s ní už prožil, ano. Lidský postup zkouším už 3 roky, evidentně nemá šanci na úspěch.
Povšimla jsem si jedné věci, vaše matka určitý čas byla v pečovatelském domě. Péči zřejmě nepotřebuje a je samostatná, když se přestěhovala do Vašeho domu. Rodinné vazby a vztahy jsou jedna věc a údaj bydliště druhá. Pan statosta nebo nějaký úředník překročil svoje pravomoci. Vy máte právo si vyžádat fotokopii přihlašovacího listu, zajděte na ohlašovnu, aby Vám ji dali, proč jen ukázala nějaký vzor? Chtějte tu fotokopií, kterou jste viděl u starosty. Nechápu, proč ji mám on a ne ohlašovna? Fotokopii sebou a jít na policii s podnětem k prošetření, že došlo k zneužití pravomocí nějaké úřední osoby. Chtějte, aby Vám policie dala jednak kopii Protokolu a informovala Vás do měsíce o průběhu šetření..
Na rozhodnutí o NEzrušení trvalého pobytu se hned odvolejte a uveďte, jaké nepravosti jste zjistil a že evidenční údaj o trvalém pobytu byl kdysi a kýmsi udělen protiprávně. Vy byste podpis nedal a jako majitel domu jste poškozen na svých právech a že budete žádat odškodnění po úřední osobě na základě šetření policie. Přiložte fotokopie.
Spojte se s budoucím majitelem, že v té věci jednáte a snažte se o domluvu bez sankcí. Budete mít důkaz - podklady, že věc řešíte.
Matce sdělte, že jí na jednu stranu chápete, (zvyk, nějaké citové pouto), ale ona musí pochopit taky Vás a celou současnou situaci, že ona bydlela zadarmo. Vyčíslete jí náklady za tu dobu, které jste hradil Vy a také, co jejím tvrdohlavým postojem způsobí, o kolik peněz přijdete a jestli ona ty ztráty uhradí a dá peníze i na dodělání Vašeho nového domu. Ukažte jí její nové bydlení, které jste jí zajistil. Pokuste se naposled o smírnou cestu s ní. Moc Vám přeji, aby byla rozumná a dohodli jste se. Jinak nezbývá než mít pevné nervy a vzít si pak advokáta.
Po přečtení všech rad musím s touto souhlasit. Jednejte korektně, škodu vyčíslete, pro všechny případy pošlete doporučený dopis matce s vyčíslením nákladů, které vzniknou v důsledku jejího protiprávního jednání a které bude nucena uhradit.
Dům užívá protiprávně bez jakékoliv smlouvy. Bohužel arogance úředníků zejména na malých městech, kde jsou mezi lidmi i jiné než profesionální vazby je neomezená. Na policii podejte oznámení na neznámého pachatele, který způsobil neprávněné přihlášení osoby do vaší nemovitosti. Dále je zde možnost podat tresní oznámení na neoprávněné užívání domu (bez nájemní smlouvy) a vašeho souhlasu. Na policii požádejte o dvě kopie s tím, že jedna bude pro kupujícího dané nemovitosti. Neměl by to být problém a je to levnější, než dělat ověřené kopie.
S novým majitelem se zkuste dohodnout a ukažte mu všechny doklady, že situaci řešíte. Pokud bude trvat na dohodnuté sankci, budete nucen jí vyžadovat soudně na vaší matce. Pokud již jednou bydlela v pečovatelském domě, potřebovala při odstěhování určitě nějaké doklady, kam se bude stěhovat. Měli by tam tyto doklady mít a nákladě jaké žádosti se odstěhovala atd.
Možná, že tento postup někteří zavrhnou, ale kdo má špatné zkušenostmi z rodiny, ví o čem je řeč.
Takže po delší odmlce se situace změnila a to diametrálně. Vzhledem k tomu, že jsem víceméně neměl na výběr, rozhodl jsem se před cca. 14 dny matku vystěhovat do pronajatého bytu(nájem 4000 vč. energií, 2 pokoje v rodinném domě s další spolubydlící, k dispozici společná kuchyň a soc. zařízení + zahrada). Informoval jsem se předtím na policii, kde mě řekli, že mě v tomto stěhování bránit nebudou, jen případně zasáhnou, kdyby došlo k nějakému fyzickému násilí. Toto nakonec nehrozilo, protože v průběhu stěhování matka zrovna nebyla doma. Následně jsem vyměnil klíče od domu a zavolal matce, že má všechny své osobní věci na nové adrese, kde má také zaplacený nájem na 1 měsíc a že ji na tuto adresu odvezu, když bude mít o toto zájem. Matka vzápětí šla na policii, asi po 2 hodinách v jejich doprovodu přijela a domáhala se vstupu do domu. Toto jsem jako majitel odmítnul a policie jí oznámila, že nemají žádnou pravomoc mě k tomu donutit. Fyzicky tedy byla matka vystěhovaná, nicméně nic se tímto nevyřešilo s trvalým pobytem. No a minulý týden mě přišel dopis od starosty, že se uvolnil obecní byt a že byl mé matce nabídnut (neuvěřitelná náhoda). Matka si tedy tento byt pronajala a zároveň si přehlásila TP, protože dle starosty je TP na adrese pronájmu podmínkou pro možnost tohoto pronájmu. Zajímavé je, že se tento byt uvolnil zcela náhodou krátce po tom, kdy jsem podal ke krajskému úřadu odvolání ve věci zrušení TP mé matky(starosta si asi uvědomil, že po tomto odvolání mu na jeho úřad přijde asi pár kontrol z kraje), dále poté, co jsem mu řekl, že v případě vzniku nějaké finanční ztráty na něho podám trestní oznámení za zneužití pravomocí úřední osoby, které tuto ztrátu způsobilo a také několik dnů poté, co jsem matku vystěhoval. Ta totiž odmítla bydlet v pronájmu ode mě, demonstrativně si koupila maringotku, ve které chtěla bydlet a zaparkovala si ji asi 50 metrů od ObÚ. Tedy rada pro všechny, kdo mají stejný problém-někoho, kdo nemá žádná práva k užívání bytu a odmítá se vystěhovat-nebojte se tuto osobu vystěhovat svépomocí a následně požádat ohlašovnu o zrušení TP, protože tato osoba už na Vaší adrese nebydlí-nikde v zákoně není uvedeno, jakou dobu, můžete to tedy udělat třeba hned po vystěhování a úřad tento TP bude muset zrušit. Nemáte dokonce ani povinnost této osobě sehnat náhradní bydlení, v mém případě šlo o matku a i když budu asi pro mnoho lidí špatný člověk, vystěhovat ji jen tak na ulici bych vážně nemohl.
Je zřejmé, že šlápnutím na správný otlak ( v tomto případě starostovi kvůli tomu přihlášení matky na TP) se daly věci do pohybu...
Jsme rádi, že jste to zdárně pořešil... jsme rádi, že naše rady z této poradny Vám k tomu aspoň trochu dopomohly, také jsme rádi, že jste svoje zkušenosti a poznatky napsal, může to pomoci i jiným v podobné situaci.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.